Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyczekiwanie na rynku eurodolara

0
Podziel się:

Od wczorajszego popołudnia widać już uspokojenie na rynku. Inwestorzy czekają na dzisiejsze decyzje w sprawie amerykańskich stóp procentowych. Aktualnie rynek zdyskontował ich wzrost o 25 pb (wycena kontraktów FRA). Jak zawsze, decyzję poznamy wieczorem, zatem przez większość dnia nie należy się spodziewać jakiś silniejszych zmian.

Od wczorajszego popołudnia widać już uspokojenie na rynku. Inwestorzy czekają na dzisiejsze decyzje w sprawie amerykańskich stóp procentowych. Aktualnie rynek zdyskontował ich wzrost o 25 pb (wycena kontraktów FRA). Jak zawsze, decyzję poznamy wieczorem (20:15), zatem przez większość dnia nie należy się spodziewać jakiś silniejszych zmian. Po południu podane zostaną jeszcze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (pozwolenia na budowę domów i dynamika zmian rozpoczętych budów), jednakże nie powinny one znacząco wpłynąć na poziom notowań.

EUR/USD
Wczorajsze umocnienie amerykańskiej waluty w stosunku do dolara doprowadziło do testu wsparcia przy cenie 1.2120. Poziom ten udało się wybronić i od wczorajszego popołudnia obserwujemy stąd odbicie. Aktualnie ceny dotarły do oporu, jakim jest kilkudniowa linia trendu spadkowego. Jej przekroczenie doprowadzić powinno już do testu kolejnego, podażowego poziomu, czyli 1.2220 (między innymi piątkowy szczyt). Przypomnę, że średnioterminowe rozstrzygnięcie sytuacji jest już coraz bliżej, bowiem rynek znajduje się w zakresie dwóch, zacieśniających się linii trendu, których zakres to obecnie 1.2080 - 1.2270.

USD/JPY
Oscylacje na rynku dolarjena w krótkim terminie coraz bardziej się zawężają. Od wczoraj widoczna jest tu przyspieszona linia trendu wzrostowego, która aktualnie znajduje się przy cenie 109.88. Niżej popytowo działa już nieco dłuższa linia trendu wzrostowego, która zlokalizowana jest na 109.50. Opór stanowi linia trendu spadkowego, która jest właśnie testowana (110.10) oraz nieco wyżej strefa maksimów z ostatnich dni, czyli okolice 110.30. Ciągłe niezdecydowanie sugeruje jednak, że jeśli ceny zdołają się wybić poza zakres ostatniego horyzontu na tym rynku, możemy mieć do czynienia z bardzo silnym ruchem.

EUR/JPY
Dość ciekawie zachowuje się ostatnio rynek eurojena. Od wczoraj widoczne jest tu umocnienie europejskiej waluty. Podobnie, jak na eurodolarze, również tutaj wybronione zostało wsparcie w postaci minimum z 16 września, które także znajdowało się w okolicy 61,8% zniesienia poprzedniego umocnienia euro. Wsparcie to zlokalizowane jest w okolicach 133.00 - 133.10. Najbliższym oporem, do którego ceny właśnie się zbliżają, jest kilkudniowa linia trendu spadkowego, która znajduje się przy 134.15. Jej przebicie sygnalizowałoby test piątkowego maksimum, które wyznaczone jest na poziomie 134.43.

GBP/USD
Wczoraj funt dość wyraźnie stracił wobec dolara. Obecnie najbliższym wsparciem jest krótkoterminowa linia trendu wzrostowego, która zlokalizowana jest przy cenie 1.7835. Nieco niżej popyt powinien być również widoczny w okolicach wczorajszego dołka, czyli przy 1.7816. Opór znajduje się przy cenie 1.7892, gdzie wyznaczone jest minimum z piątku, które dało o sobie również znać wczoraj rano. Jeśli poziom ten zostanie sforsowany, aprecjacja europejskiej waluty powinna się zatrzymać przy krótkoterminowej linii trendu spadkowego, która znajduje się na 1.7934.

USD/CHF
Podobnie do eurodolara zachował się wczoraj frank szwajcarski. Doszło tu do zatrzymania na oporze, jaki stanowi linia oparta o wierzchołki z 10 i 16 września. Jej poziom zbiega się teraz również ze szczytem z 8 września przy cenie 1.2788 i jest to najbliższy opór. Popyt pojawić się powinien w okolicach linii trendu wzrostowego, która zlokalizowana jest przy cenie 1.2700. Nieco niżej wsparcie znajduje się również w okolicach piątkowego minimum przy 1.2658. Aktualnie rynek czeka tu na wyznaczenie kierunku na eurodolarze. Krótkoterminowe oscylatory sugerują obecnie możliwość umocnienia amerykańskiej waluty.

EUR/PLN
Wczorajszy dzień na rynku eurozłotego przyniósł kolejne rekordy siły naszej waluty. Ceny zeszły chwilowo nawet pod poziom 4.30. Widać jednak było w tych okolicach nieco bardziej wyraźny popyt, zatem można się spodziewać, że również kolejne podejście spotka się z większą ilością chętnych do kupna europejskiej waluty. Nie oznacza to jednak, że mamy aktualnie dobrą okazję do zajmowania długich pozycji. Trend jest w tej chwili bardzo silny i poza krótkoterminowym wyprzedaniem rynku, nie widać specjalnie przesłanek za wytracaniem jego impetu. Wczoraj doszło nawet do próby wyjścia nad przebite wcześniej wsparcie przy 4.3240, jednakże już wcześniej pojawiła się podaż. Poziom ten jest zatem najbliższym oporem i dopiero wyjście wyżej może sugerować przynajmniej spowolnienie aktualnej tendencji aprecjacji złotego.

USD/PLN
W dość interesującym miejscu znajduje się także rynek dolara do złotego. Od wczoraj obserwujemy oscylacje na wsparciu w postaci minimum całego trendu wzrostu wartości złotego w średnim terminie, czyli ok. 3.5450. Niewielka siła kupujących amerykańską walutę za złotego sugeruje przełamanie wspomnianego wsparcia i kontynuację przeceny dolara. Jest to obecnie sytuacja bardzo podobna do tej, jaka miała miejsce niedawno przy analogicznym pod względem wagi wsparciu na eurozłotym. Tam również coraz słabsze odbicia z jego poziomu doprowadziły w końcu do jego przebicia i silnej aprecjacji złotego. Impulsem do zejścia cen pod 3.5450 może się okazać osłabienie amerykańskiej waluty na pozostałych parach, zatem warto śledzić tu sytuację na kluczowym eurodolarze, zwłaszcza w kontekście wieczornego posiedzenia FED.

Tomasz Gessner

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)