Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyczekiwanie na rynku walutowym

0
Podziel się:

Dzisiejszy dzień na rynku walutowym charakteryzuje się wyczekiwaniem na publikację popołudniowych danych makroekonomicznych. Inwestorzy zapoznają się między innymi z dynamiką sprzedaży detalicznej, inflacją cen producentów (PPI), dynamiką produkcji przemysłowej oraz indeksem nastrojów konsumentów Michigan Sentiment. Na rynku eurodolara mamy do czynienia z niewielkimi oscylacjami w zakresie 1.2380 - 1.2400.

Na krajowym rynku widoczna jest próba nieznacznego osłabienia złotego (zarówno do dolara, jak i do euro), jednakże jego skala nie jest zbyt duża i nie powinna martwić posiadaczy krajowej waluty.

EUR/USD
Na rynku eurodolara od wczorajszego popołudnia widoczna jest krótkoterminowa konsolidacja w niewielkim zakresie. Najbliższym poziomem oporu jest linia trendu spadkowego, która wyznaczona jest po szczytach z 1 i 8 października i znajduje się ona na 1.2420. Nieco wyżej podażowo działać będzie również poziom 1.2440. Wsparcia doszukiwałbym się przy wczorajszy dołku na 1.2320 oraz nieco niżej przy 1.2290.

USD/JPY
Na rynku dolarjena cały czas widoczna jest presja popytowa na japońską walutę. Aktualnie jesteśmy świadkami ponownej próby ataku na wsparcie w postaci dołka z 11.10 przy cenie 109.12. Jeśli poziom ten zostałby wyraźnie przełamany, to sygnalizowałoby to możliwość dalszego umacniania jena. Warto bowiem zauważyć, że w ubiegły piątek przebita została tu średnioterminowa linia trendu wzrostowego, zatem obecne oscylacje odbierać należałoby jedynie w charakterze ruchu powrotnego. Oporu w krótkim terminie dopatrywałbym się przy cenie 109.65, a nieco wyżej również przy 110.00.

EUR/JPY
Aprecjacja jena widoczna jest także w stosunku do waluty europejskiej. Tutaj również nie widać specjalnie dużej podaży jena i bykom nie udało się wyprowadzić cen ponownie nad przebitą niedawno linię trendu wzrostowego. Sytuacja zatem nieco podobna do tej, która ma miejsce na dolarjenie. W tym układzie silnym sygnałem kontynuacji wyprzedaży byłoby przebicie ostatniego dołka, który wyznaczony jest przy cenie 134.58, choć nieco wcześniej popyt powinien być również widoczny przy wsparciu na poziomie 135.20. Najbliższy opór znajduje się w okolicy wczorajszego maksimum, czyli na 135.94.

GBP/USD
Spokojnie jest dziś również na rynku funta brytyjskiego. Po wczorajszym odbiciu od linii trendu spadkowego mamy dziś konsolidację na nieco niższym poziomie i również widoczne jest tu wyczekiwanie na popołudniowe publikacje. Obecnie najbliższym oporem jest wspomniana linia, która zlokalizowana jest przy cenie 1.8015. Wsparcia doszukiwać się można przy cenie 1.7925, a niżej również w okolicach 1.7842.

USD/CHF
Wyraźna konsolidacja widoczna jest również na rynku dolara wobec franka szwajcarskiego. W tym przypadku należałoby się spodziewać mocnego wybicia z tak wąskiego horyzontu. Najbliższym wsparciem jest dolne ograniczenie spadkowego kanału, w którym ceny oscylują od 1,5 miesiąca. Znajduje się ono przy cenie 1.2390 i tym samym pokrywa z poziomem minimum z 24 czerwca. Opór znajduje się przy piątkowym dołku, czyli 1.2467 o nieco wyżej podaż powinna być również widoczna w okolicy 1.2520.

EUR/PLN
Dzisiejsza próba wzrostowego odreagowania doprowadziła do przebicia krótkoterminowej linii trendu spadkowego, jednakże nieco bardziej wyraźna podaż pojawiła się już na poziomie 4.32. Kupujących europejską walutę wstrzymywać nieco wyżej będzie także 1,5 miesięczna linia trendu spadkowego (teraz przy 4.3370) oraz wewnętrzny poziom 4.3430. Wsparcie znajduje się niezmiennie na poziomie ostatnich minimów na 4.28 i jego przebicie sugerowałoby już kontynuację trendu aprecjacji złotego.

USD/PLN
Na rynku dolara do złotego widoczny staje się popyt na amerykańską walutę i dolne ograniczenie klina zniżkującego zdaje się na razie zatrzymywać kupujących krajową walutę. Ograniczenia wspomnianej formacji to aktualnie zakres 3.46 - 3.50 i należy zakładać, że wybicie w którąkolwiek ze stron zainicjuje nieco większy ruch. Ze średnioterminowego punktu widzenia bardziej prawdopodobna jest kontynuacja aprecjacji złotego, jednakże należy mieć również na uwadze, że klin ten pojawił się w trendzie spadkowym i dodając do tego spore wyprzedanie średnioterminowych wskaźników, ewentualne wybicie z formacji górą ma szansę dać dobre podstawy do wyznaczenia nieco głębszej korekty ostatniej fali wzrostu wartości krajowej waluty.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)