Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyraźne osłabienie złotego

0
Podziel się:

Dzisiejszy dzień stoi pod znakiem dość wyraźnego osłabienia złotego względem wszystkich walut. Główny impuls przyszedł z rynku międzynarodowego, gdzie amerykańska waluta mocno zyskała na wartości, co z kolei pociągnęło za sobą osłabienie złotego względem dolara oraz pozostałych walut.

*USD/PLN *Dzisiejszy dzień stoi pod znakiem dość wyraźnego osłabienia złotego względem wszystkich walut. Główny impuls przyszedł z rynku międzynarodowego, gdzie amerykańska waluta mocno zyskała na wartości, co z kolei pociągnęło za sobą osłabienie złotego względem dolara oraz pozostałych walut. Technicznie sytuacja pary dolara względem złotego uległa polepszeniu. Udało się kupującym przełamać zeszłotygodniowy wierzchołek przy cenie 3.2516. Obecnie liczyć należałoby się z możliwością przetestowania rejonu 3.28 - 3.29, gdzie znajduje się kolejna, podażowa strefa. Wsparciem jest natomiast rejon minimów z ostatnich dni, czyli 3.2150. Nieco wyżej popytu można się również doszukiwać na poziomie 3.2250, gdzie znajduje się obecnie 3-tygodniowa linia trendu wzrostowego, będąca również dolnym ograniczeniem wzrostowego kanału.

*EUR/PLN *Polepszeniu uległa również krótkoterminowa sytuacja na parze eurozłotego. Tutaj kupujący zdołali przełamać wczoraj poziom miesięcznej linii trendu spadkowego w rejonie 3.84, co tym samym przełożyło się na dalszy wzrost kursu. Warto jednak zauważyć, że skala korekty nadal daje przewagę posiadaczom krajowej waluty. Pierwsze, ważniejsze zniesienie poprzedniej fali spadkowej, czyli 38,2%, znajduje się w rejonie 3.90. Wcześniej do pokonania pozostaje jeszcze poziom 3.8827, gdzie wyznaczony został listopadowy dołek. Póki co, przełamanie wspomnianej linii trendu może co najwyżej sugerować spowolnienie tendencji spadkowej i przejście w horyzont w zakresie 3.81 - 3.88.

*PLN BASKET *Niepokojące krótkoterminowo sygnały pojawiły się dla posiadaczy krajowej waluty na koszyku eurodolara. Za sprawą aktualnego osłabienia złotego udało się powrócić nad przełamaną, tygodniową linię trendu wzrostowego, jak również kurs wyszedł ponad poziom 3.5550, czyli zeszłotygodniowego wierzchołka. Sugerować to może osłabienie krajowej waluty w stronę strefy oporu w zakresie 3.5750 - 3.5850. Jeśli udałoby się z kolei popytowi również ten poziom przełamać, to liczyć należałoby się z nieco bardziej zdecydowanym pogłębieniem korekty całej fali spadkowej, z jaką od połowy listopada mamy do czynienia. Jeśli chodzi o najbliższe wsparcia, to popytu można się w krótkim terminie spodziewać w okolicach 3.5250 oraz 3.4950.

*GBP/PLN *O ile w przypadku dolara i euro, nasza waluta dość wyraźnie dziś traci, o tyle względem funta, strata złotego nie jest aż tak duża. Kupującym udało się jak na razie podbić kurs do okolic 5.6150, ale już w tym rejonie widać ponowne zainteresowanie kupujących złotego. Sytuacja taka sprzyja zatem nadal posiadaczom krajowej waluty, bowiem aktualnie siła popytu nie jest na tyle duża, aby znacząco oddalić kurs od rejonu minimów całego ruchu, a często właśnie taka sytuacja sprzyja pogłębieniu minimów i wyznaczeniu kolejnej fali spadkowej. Przypomnę jednak, że w przypadku tej pary można tu również mówić o poruszaniu się kursu w zakresie miesięcznej formacji kanału spadkowego. Poniedziałkowy dołek doprowadził do odbicia się od dolnego jej ograniczenia, a zatem obecnie liczyć należałoby się również z dalszym wypełnianiem formacji, czego konsekwencją byłby test ograniczenia górnego, które aktualnie zlokalizowane jest przy cenie 5.68. Do tego miejsca krótkoterminowe długie pozycje w złotym mają przewagę.

*CHF/PLN *Zdecydowanie więcej się dzieje na parze franka szwajcarskiego względem krajowej waluty. Tutaj początek tygodnia również przyniósł odbicie się od dolnego ograniczenia mniej więcej analogicznego kanału spadkowego, jak w przypadku poprzedniej pary, jednakże złoty zdecydowanie wyraźniej traci tu na wartości. Obecnie kurs doszedł już niemal do ograniczenia górnego wspomnianej formacji, które zlokalizowane jest przy cenie 2.4850. Można zatem zakładać, że w przypadku tej pary zbliża się kluczowy moment. Jeśli bowiem aktualna, krótkoterminowa fala osłabienia złotego okaże się na tyle silna, aby doprowadzić do opuszczenia kanału górą, to liczyć należałoby się wówczas z zapoczątkowaniem nieco głębszej korekty prawie 1,5-miesięcznego trendu aprecjacji złotego. Minimalnym zasięgiem byłyby w tym układzie okolice podstawy formacji kanału, czyli rejon 2.5420. Póki jednak kurs porusza się we wspomnianej formacji, nadal oczekiwać należałoby kontynuacji jej wypełniania, co w tym układzie przekładałoby się na
odbicie od górnego ograniczenia i rozpoczęcie ponownego umacniania krajowej waluty w stronę ograniczenia dolnego.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)