Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzloty i upadki złotego

0
Podziel się:

Sesje na rynku walutowym w połowie sierpnia były bardzo spokojne

_ Rynek krajowy _

USD/PLN i EUR/PLN
Sesje na rynku walutowym w połowie sierpnia były bardzo spokojne. Sezon wakacyjny w połączeniu z kolejnym długim weekendem spowodowały, że obroty były niewielkie, a wartość naszej waluty nie ulegała większym wahaniom. Ciekawiej zrobiło się jedynie 13 sierpnia, gdy złotówka uległa nieznacznej, krótkotrwałej przecenie na fali zdementowanych później plotek o możliwych, kolejnych zmianach w rządzie na ministerialnych stanowiskach.

Ostatni tydzień był już o wiele ciekawszy. W pierwszej jego części notowania naszej waluty wzrastały. Od 19 do 21 sierpnia cena dolara spadła z 4,1740 do 4,1200, a cena euro zniżkowała z 4,1170 do 4,0400. Odchylenie złotego od parytetu spadło z -3,5 proc. do -4,75 proc. Krajowa waluta zyskała na wartości dzięki opublikowanym w poniedziałek i wtorek danym makroekonomicznym za lipiec o spadku inflacji do rekordowo niskiego poziomu 1,3 proc. (r/r) oraz o większym niż oczekiwano wzroście dynamiki produkcji przemysłowej (o 6 proc., a w stosunku miesięcznym o 2,9 proc.). Choć dane o produkcji wskazują na ożywienie w gospodarce, to inwestorzy po informacji GUS o tak silnym spadku inflacji doszli do wniosku, że Rada Polityki Pieniężnej już na najbliższym posiedzeniu obniży stopy procentowe. Zwiększone zainteresowanie naszą walutą związane było również z odbywającą się w poniedziałek aukcją 52-tygodniowych bonów skarbowych, na której popyt ponad trzykrotnie przewyższył 700 mln podaż.

W czwartek sytuacja na rynku radykalnie się zmieniała. Sentyment dla złotego opadł. Zwiększone zainteresowanie zakupem dewiz było widoczne ze strony klientów krajowych i zagranicznych. Znaczne zlecenie zakupu dewiz złożone przez polskiego inwestora dało sygnał do wyprzedaży złotówek. Cena dolara wzrosła do 4,2150, a euro do 4,1010. Odchylenie złotego od parytetu, które w środę wynosiło nawet -4,75 proc., powędrowało do -3,4 proc. Na koniec tygodnia rynek się uspokoił, a złoty odzyskał niewielką cześć poniesionych wcześniej start.

Krótkoterminowa prognoza
Następny tydzień może być bardzo ciekawy. We wtorek i środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Większość analityków oczekuje 25 – 50 pkt obniżki poziomu stóp procentowych. Inwestorzy w oczekiwaniu na decyzję rady mogą zrobić się nerwowi. Dodatkowo w piątek NBP opublikuje dane o bilansie płatniczym za lipiec. Deficyt może wynieść około 200 mln USD.
Negatywny sentyment dla złotego może się utrzymać. Radzimy kupować dewizy na dołkach.

Strategia
Kupuj dolary poniżej 4,18
Kupuj euro poniżej 4,06

_ Rynek jena _

USD/JPY i EUR/JPY
W okresie od 12 do 16 sierpnia notowania jena wzrastały. Kurs USD/JPY początkowo zniżkował o 360 pkt z poziomu 120,00 do 116,40, a następnie ustabilizował się w okolicy 117,50. Przecena dolara była związana głównie ze zmniejszeniem się wiary inwestorów w możliwość obniżki poziomu stóp procentowych przez FED, a następnie ich reakcją na taką właśnie decyzję banku centralnego USA. Dla aprecjacji jena ogromne znacznie miał również fakt repatriacji środków finansowych inwestowanych w amerykańskie papiery skarbowe oraz publikacja danych makroekonomicznych z Japonii o czerwcowym 90,3 proc. (r/r) wzroście nadwyżki na rachunku obrotów bieżących.

Ostatni tydzień zaowocował jednak znacznym wzrostem notowań amerykańskiej waluty do jena. Udane wybicie się kursu USD/JPY z obserwowanego od kwietnia kanału spadkowego otworzyło mu drogę do dalszych wzrostów. Cena dolara, która jeszcze w poniedziałek wynosiła 117,50, w ciągu pięciu dni wzrosła do 120,30. Walucie amerykańskiej w prawie 300 pkt zwyżce pomogła głównie poprawa nastrojów na Wall Street, wynikająca m.in. z publikacji dobrych danych o deficycie handlowym USA. Na spadek kursu USD/JPY wpłynęło również ostrzeżenie ze strony agencji Standard & Poor’s przed obniżeniem ratingu dla Kraju Kwitnącej Wiśni w przypadku dalszego opóźniania przez Japonię reform strukturalnych.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania dolara do jena w najbliższym tygodniu mają szansę na dalsze wzrosty. Niewykluczone, że już niedługo kurs USD/JPY sięgnie poziomu 121,35. Udane złamanie tego technicznego oporu powinno otworzyć drogę do jego dalszego umacniania.

Strategia
Kupuj amerykańską walutę na spadkach

_ Rynek euro _

EUR/USD
W zeszłym tygodniu notowania euro do dolara wzrastały. Kurs EUR/USD w okresie 12 – 16 sierpnia zwyżkował z 0,9690 nawet do 0,9880. Amerykańska waluta zaczęła tracić po tym jak nadzieje na obniżkę stóp procentowych w USA osłabły. Przewidywania inwestorów co do decyzji FED sprawdziły się. 13 sierpnia Bank Rezerwy Federalnej postanowił pozostawić stopy procentowe na niezmienionym, najniższym od ponad 40 lat poziomie (główna stopa funduszy federalnych wynosi więc nadal 1,75 proc.). W komentarzu do decyzji podkreślił, że dla Stanów Zjednoczonych większym zagrożeniem od inflacji jest obecnie spowolnienie gospodarcze. Drugim powodem spadku wartości dolara w tym okresie była pogarszająca się sytuacja amerykańskiego sektora przewozów lotniczych będąca skutkiem tragicznych wydarzeń z września zeszłego roku.

Pięć ostatnich dni było bardzo udanych dla amerykańskiej waluty, choć sam początek tygodnia na rynku był bardzo nerwowy. W poniedziałek z powodu poprawy nastrojów na Wall Street kurs EUR/USD spadł do poziomu 0,9750. Po niecałej dobie wrócił do 0,9840. Przełomowym momentem dla amerykańskiej waluty okazała się wtorkowa publikacja danych o deficycie handlowym Stanów Zjednoczonych. Po tym jak okazało się, że w czerwcu spadł on do 37,16 mld USD z 37,85 mld USD (po korekcie) w maju, kiedy to był najwyższy w historii, kurs EUR/USD rozpoczął swój marsz do dołu. W piątek znalazł się na najniższym od 9 sierpnia br. poziomie, tj. przy 0,9665. Dane z USA były lepsze od oczekiwanych przez analityków. Prognozowali oni deficyt na poziomie 37,27 mld USD. Dobre dane stały się wyraźnym wsparciem dla dolara i amerykańskiej giełdy. Wzrost notowań dolara został tylko na chwilę wyhamowany informacją podaną przez dziennik Financial Times o tym, że w związku z zaostrzającą się sytuacją na linii USA – Irak inwestorzy z Arabii
Saudyjskiej postanowili zmniejszyć swoje zaangażowanie w instrumenty denominowane w dolarach. Spadek kursu EUR/USD był również wynikiem pozytywnych wypowiedzi szefów dwóch oddziałów FED: Filadelfii oraz San Francisco na temat gospodarki USA.

Krótkoterminowa prognoza
W dalszym ciągu bardzo prawdopodobny wydaje się spadek kursu EUR/USD w przyszłym tygodniu w okolice poziomu 0,9620. Oczywiście podstawowym tego warunkiem jest utrzymanie się pozytywnych nastrojów na Wall Street oraz zamknięcie obecnego tygodnia poniżej poziomu 0,9720.

Strategia
Sprzedawaj euro na wzrostach

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)