Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrosły nadzieje na obniżkę stóp procentowych

0
Podziel się:

Lepsze od oczekiwań dane o cenach towarów i usług konsumpcyjnych zaowocowały wzrostem oczekiwań inwestorów co do tego, że PP być może zdecyduje się na dalsze poluzowanie prowadzonej polityki monetarnej

_ Rynek krajowy _

USD/PLN i EUR/PLN
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami inflacja w sierpniu spadła do rekordowo niskiego poziomu, tj. do 1,2 proc. (w stosunku rok do roku). Opublikowana w poniedziałek po południu przez Główny Urząd Statystyczny wartość wskaźnika CPI była niższa od prognozowanej przez zdecydowaną większość analityków rynkowych, według których inflacja miała nie ulec zmianie w stosunku do lipca i wynieść 1,3 proc.

Lepsze od oczekiwań dane o cenach towarów i usług konsumpcyjnych zaowocowały wzrostem oczekiwań inwestorów co do tego, że Rada Polityki Pieniężnej być może już na najbliższym posiedzeniu zdecyduje się na dalsze poluzowanie prowadzonej polityki monetarnej, a także wzrostem notowań naszej waluty. Mocniejszy złoty był również skutkiem poprawy ogólnych nastrojów inwestycyjnych na świecie. Podczas wtorkowej sesji odchylenie złotego od parytetu spadło w okolice poziomu -4,75 proc. Cena euro spadła z 4,0530 do 4,0220, a cena dolara zniżkowała z 4,1930 do 4,1650.
O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 4,1650 złotego, a jedno euro na 4,0250 złotego (odchyl.– 4,75 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Notowania krajowej waluty w najbliższym czasie powinny pozostawać w miarę stabilne (odchylenie minus 3,8 – 4,9 proc.). O nominalnych poziomach kursów USD/PLN oraz EUR/PLN decydować będą wydarzenia na rynku międzynarodowym.

Strategia
Eksporter: Czekaj
Importer: Czekaj

_ Rynek jena _

USD/JPY i EUR/JPY
Podczas drugiej w tym tygodniu sesji notowania waluty japońskiej do amerykańskiej ponownie spadły. Kurs USD/JPY zwyżkował z poziomu 121,95 do 123,50, tj. o ponad 150 pkt. Notowania dolara rosły nie tylko dzięki pewnemu załagodzeniu napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie, o czym piszemy w części komentarza poświęconej krosowi EUR/USD. Kluczowe dla spadku wartości jena były przede wszystkim czynniki wewnętrzne. Wydaje się, że obecnie najlepszą receptą rządu Japonii na walkę z deflacją jest osłabienie krajowej waluty. Dziś, podobnie jak w poniedziałek, sytuację na rynku skomentował wiceminister finansów Japonii Haruhiko Kuroda. Stwierdził on, że zmiany cen walut postępują w odpowiednim kierunku.
Po południu zielony nieco osłabł. O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 122,90 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Silny wzrost notowań dolara w ostatnich dniach może zostać wykorzystany przez eksporterów oraz instytucje finansowe do jego sprzedaży. Po chwilowej korekcie spadkowej kurs USD/JPY powinien dalej wzrastać. Inwestorzy oczekują na wynik posiedzenia Bank of Japan oraz przedstawienie przez rząd pakietu ratunkowego dla gospodarki

Strategia
Sprzedawaj po 123,10-30/Stop loss 123,60/Take profit 122,45

_ Rynek euro _

EUR/USD
Podczas pierwszej części wtorkowej sesji notowania europejskiej waluty do dolara spadły z poziomu 0,9690 do 0,9610, tj. do najniższego poziomu od 20 czerwca br. Kolejny spadek kursu EUR/USD na przestrzeni ostatnich dni był wynikiem wyrażenia zgody przez władze w Bagdadzie na ponowne wpuszczenie inspektorów na terytorium Iraku. Napięta atmosfera na rynku międzynarodowym nieco opadła. Zyskiwały rynki giełdowe, a ceny ropy spadły.

Po południu europejska waluta zaczęła odrabiać starty. Kurs EUR/USD zwyżkował do poziomu 0,9670. Pozytywne nastroje na światowych rynkach nieco opadły po wypowiedzi sekretarza skarbu USA. Paul O’Neill w wywiadzie udzielonym telewizji CNBC podkreślił, że oferta Iraku niczego nie zmienia, a reżim Saddama Husseina musi zostać obalony. Inwestorzy z niepokojem odbierali również informacje o ciągłym zwiększaniu przez Stany Zjednoczone zaangażowania militarnego w rejonie Zatoki Perskiej. Wsparciem dla euro stał się także opublikowane po godz. 15 dane makroekonomiczne z Eurolandu i USA. Choć wartość indeksu obrazującego oczekiwania ekonomistów co do rozwoju gospodarki naszych zachodnich sąsiadów, a sporządzanego przez niemiecki instytut ZEW, spadła we wrześniu do 39,5 pkt z 43,4 pkt w sierpniu, to i tak w mniejszym stopniu niż prognozowano (oczekiwano 35,9 pkt). Według informacji FED produkcja przemysłowa USA w sierpniu spadła o 0,3 proc., wobec oczekiwanego 0,2 wzrostu.
O godz. 15.40 jedno euro wyceniane było na 0,9668 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania europejskiej waluty po krótkotrwałej korekcie wzrostowej już niedługo powinny ponownie zacząć spadać. Wzrost kursu EUR/USD radzimy wykorzystać do sprzedaży waluty europejskiej.

Strategia
Sprzedawaj po 0,9680/0,9700
Stop loss 0,9740
Take profit 0,9620/30

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)