Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Złe dane o deficycie nie osłabiły złotego

0
Podziel się:

Podczas piątkowej sesji, w oczekiwaniu na publikowane po południu dane NBP o bilansie płatniczym wartość złotego nie ulegała większym zmianom

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas piątkowej sesji, w oczekiwaniu na publikowane po południu dane NBP o bilansie płatniczym wartość złotego nie ulegała większym zmianom. Nasza waluta poruszała się w ślad za międzynarodowym rynkiem EUR/USD, gdzie europejska waluta rosła w siłę. Cena dolara spadła z 4,0010 do 3,9810. Cena euro wzrosła z 4,3450 do 4,3705. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez agencję Reuters dla deficytu na rachunku obrotów bieżących za lipiec wynosiła 63 mln euro. W ciągu dnia w wywiadzie dla agencji PAP wicepremier Jerzy Hausner stwierdził, że trudno przesądzić o możliwości obniżenia poziomu przyszłorocznego deficytu budżetowego o zapowiadane wcześniej 2 – 3 mld złotych. Jego zdaniem budżet z deficytem w wysokości 45,5 mld złotych nie będzie zły. Dokładanie o godz. 16:00 Narodowy Bank Centralny poinformował, że deficyt C/A w lipcu z racji znacznego wzrostu importu był o wiele wyższy niż oczekiwano i wyniósł 239 mln euro. Złoty na gorsze od prognoz dane nie zareagował większą zmianą wartości. Być może zostało
to spowodowane późniejszą wypowiedzią członkini RPP Wiesławy Ziółkowskiej o tym, że najlepszym momentem do redukcji stóp procentowych będzie wrzesień.
O godz. 16.22 jeden dolar wyceniany był na 3,9810 złotego, a jedno euro na 4,3650 złotego (odchyl. –2,60 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Z zajmowaniem pozycji na złotówce warto wstrzymać się do poniedziałku. Dopiero wtedy poznamy tak naprawdę reakcję rynku na piątkowe dane o deficycie.

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY
W piątek notowania amerykańskiej waluty do jena gwałtownie spadały. Pole dla kolejnych zakupów jenów przez wierzących w trwające w Japonii ożywienie gospodarcze inwestorów otworzyło Ministerstwo Finansów, które w południe poinformowało o tym, że w sierpniu nie interweniowało na rynku. Analitycy spodziewali się, że w ósmym miesiącu br. władze sprzedały ukrycie na rynku od 1 do 2 mld jenów. Reakcja rynku była natychmiastowa. Kurs USD/JPY zniżkował do 116,15 i znalazł się na najniższym poziomie od 19 maja br. Chwilowym spadkiem do 126,70, tj. do najniższego poziomu od 19 marca zareagował również kurs EUR/JPY.
O godz. 16.22 jeden dolar wyceniany był na 116,65 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Kurs USD/JPY poniżej poziomu 116,50 powinien być wykorzystany do zakupów dolarów za jeny. To, że w sierpniu nie było interwencji nie oznacza wcale, że proeksportowe władze Japonii ich zaprzestały.

EUR/USD
Piątkowa sesja przyniosła znaczną przecenę amerykańskiej waluty do euro. Kurs EUR/USD po względnej stabilizacji podczas azjatyckiej części piątkowego handlu w trakcie europejskiej sesji zwyżkował o 100 pkt z 1,0875 do 1,0975. Rynek oczekiwał na publikowaną po południu serię danych z USA o dochodach, wydatkach i nastrojach konsumentów oraz o aktywności sektora wytwórczego. Do znacznej wyprzedaży amerykańskiej waluty w dużej mierze przyczynił się ogromny popyt na jeny za dolary.

W południe Eurostat podał, że według wstępnych danych roczna inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu 2,1 proc. wobec prognozy 2 proc. oraz 1,9 proc. w poprzednim miesiącu. O godz. 14:30 napłynęły pierwsze dane z USA. Według danych Departamentu Handlu wydatki osobiste Amerykanów wzrosły w lipcu o 0,8 proc., co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Natomiast ich dochody zwyżkowały o 0,2 proc. i były nieco niższe niż oczekiwane 0,3 proc. O 15:45 okazało się, że nastroje amerykańskich konsumentów na koniec sierpnia uległy większemu niż oczekiwano pogorszeniu. Indeks je obrazujący zniżkował do 89,3 pkt z 90,9 pkt w lipcu. Prognozowano spadek do 90,5 pkt. 15 minut później podano, że aktywność sektora przemysłowego okręgu Chicago w sierpniu wzrosła. Indeks Chicago PMI zwyżkował do 58,9 pkt z 55,9 pkt w lipcu. Na rynku spodziewano się jego spadku do 55,5 pkt.
O godz. 16.22 jedno euro wyceniane było na 1,0965 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
W poniedziałek Amerykanie świętują Dzień Pracy. Należy więc oczekiwać zmniejszenia obrotów na rynku. Wydaje się prawdopodobne, że kurs EUR/USD w najbliższym okresie nadal może konsolidować w szerokim przedziale 1,0750/70 – 1,0950/1,1000. Dopiero złamanie górnej jego granicy może oznaczać powrót do trendu wzrostowego euro.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)