Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złotówka odrobiła straty z zeszłego tygodnia

0
Podziel się:

Złotówka z powodzeniem odrobiła straty jakie poniosła pod koniec zeszłego tygodnia na fali publikacji przez NBP danych o wyższym niż oczekiwano deficycie na rachunku obrotów bieżących w lutym, a także słabej płynności na rynku związanej z faktem zbliżających się świąt.

Rynek krajowy

USD/PLN i EUR/PLN
Ostanie dni handlu na krajowym rynku przyniosły wzrost notowań naszej waluty. Złotówka z powodzeniem odrobiła straty jakie poniosła pod koniec zeszłego tygodnia na fali publikacji przez NBP danych o wyższym niż oczekiwano deficycie na rachunku obrotów bieżących w lutym (789 milionów dolarów), a także słabej płynności na rynku związanej z faktem zbliżających się świąt. Kurs dolara do złotego, który podczas ostatniej sesji w marcu wynosił 4,13, zniżkował o 500 pkt. w okolice poziomu 4,08. W tym samym okresie kurs euro do złotego poruszał się w przedziale 3,59 – 3,62. Niższe ceny dewiz przełożyły się na spadek odchylenia naszej waluty od parytetu z minus 10,70 proc. do poniżej minus 11,30 proc. Nieznaczną nerwowość na rynku wprowadził rozczarowujący wynik środowego przetargu 2- i 5- letnich obligacji, na którym popyt na papiery rządowe przewyższył podaż jedynie o 260 milionów złotych. Nieco wyższe ceny dewiz podczas czwartkowej sesji były wynikiem wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej Bogusława
Grabowskiego o tym, że stopa bezrobocia w przyszłym roku może wzrosnąć do 20 proc. oraz działania czeskiego bank centralnego, który interweniował na rynku reagując na wzmocnienie się korony do rekordowo wysokiego poziomu względem euro.

Krótkoterminowa prognoza
Najbliższy tydzień na krajowym rynku walutowym raczej nie przyniesie większych zmian. Złoty nadal powinien pozostać mocny. Kurs USD/PLN powinien ulegać wahaniom w zakresie 4,0850 – 4,1350, a EUR/PLN - 3,58 – 3,62.

Strategia
Importer: Pozostań neutralny
Eksporter: Pozostań neutralny

Rynek jena

USD/JPY i EUR/JPY
Wbrew oczekiwaniom rynku ostatnie dni były bardzo udane dla japońskiej waluty. Choć publikowany w poniedziałek przez Bank of Japan kwartalny raport „Tankan” za marzec, obrazujący poziom zaufania japońskich przedsiębiorców rozczarował, to cena dolara w ciągu tygodnia spadła o 220 pkt., ze 133,80 do 131,60. Scenariusz zakładany przez znaczną część analityków, mówiący o szybkim „marszu” wartości waluty Nipponu do dołu, nie sprawdził się. Głównym powodem przeceny „zielonego” był brak spodziewanego wyprowadzania przez fundusze inwestycyjne środków finansowych za granicę wraz z początkiem nowego roku fiskalnego. Fakt ten na rynku tłumaczony jest dobrą postawą tokijskiej giełdy w ostatnich dwóch miesiącach, gdzie indeks Nikkei 225 zyskał na wartości ponad 20 proc. Spadek kursu USD/JPY to również wynik pozostawania amerykańskiej waluty pod presją wydarzeń na Bliskim Wschodzie.

Krótkoterminowa prognoza
Dalszy rozwój wydarzeń na krosie USD/JPY w znacznym stopniu uzależniony jest od rozwoju wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Jeśli nastąpi spadek napięcia w stosunkach izraelsko-palestyńskich może rozpocząć się fala przepływów funduszy z Japonii za granicę, co może znacznie osłabić jena.

Strategia
Pozostań neutralny

Rynek euro

EUR/USD
Przez większą cześć mijającego tygodnia notowania europejskiej waluty względem dolara silnie wzrastały. Kurs EUR/USD zwyżkował z 0,8720 w poniedziałek do powyżej 0,8850 w czwartek. Amerykańska waluta traciła na wartości, co było spowodowane niepewnością inwestorów co do rozwoju dalszych wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Najsilniejszy wzrost kursu EUR/USD zaobserwowaliśmy w poniedziałek, kiedy to wartość euro wzrosła o 100 pkt. do poziomu 0,8820. „Zielonemu” oraz amerykańskim giełdom nie pomagały również publikowane dane makroekonomiczne z USA. Zaskakujący był nie tylko spadek wartości indeksu ISM, mierzącego aktywność w sektorze usług, za marzec ale również większy niż oczekiwano wzrost nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu marca. W czwartek Europejski Bank Centralny postanowił utrzymać obecny poziom stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku, więc pozostała bez większego wpływu na notowania euro. W końcówce tygodnia dolar odrobił znaczną część poniesionych wcześniej
strat. Powodem 90 pkt. spadku kursu EUR/USD w okolice poziomu 0,8765 było wystąpienie amerykańskiego prezydenta Georga W. Bush’a, który zaapelował o wycofanie izraelskiej armii z palestyńskich miast na Zachodnim Brzegu i poinformował, że na Bliski Wschód uda się Sekretarz Stanu Colin Powell.

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższym okresie notowania amerykańskiej waluty powinny pozostawać w 100 pkt. zakresie 0,8740 – 0,8840. Na kształt notowań wspólnej waluty względem dolara największy wpływ będzie miał rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Duże znaczenie mogą mieć również publikowane 5 kwietnia dane za marzec o bezrobociu i nowych miejscach pracy w sektorach pozarolniczych. Zainteresowanych reakcją kursu EUR/USD na te dane odsyłamy do naszego piątkowego komentarza.

Strategia
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)