Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty aktywny ale słabszy

0
Podziel się:

W środę nareszcie doczekiwaliśmy się nieco większym ruchów na krajowym rynku walutowym

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
W środę nareszcie doczekiwaliśmy się nieco większym ruchów na krajowym rynku walutowym. Choć skala zmian cen dewiz nadal nie była zbyt imponująca, to złotemu w końcu udało się wyrwać z wąskiego przedziału wahań (mierzonego odchyleniem od parytetu na poziomie minus 4 – 5 proc.), w którym pozostawał już od dłuższego czasu.

W ciągu dnia notowania złotego spadły. Kurs USD/PLN wzrósł z 4,1550 do 4,1760. Z 4,0580 do 4,0990 zwyżkował również kurs EUR/PLN. W opublikowanym dziś przez Komisję Europejską raporcie oficjalnie stwierdzono, że 10 krajów kandydackich (w tym Polska) powinno znaleźć się w strukturach Unii Europejskiej w planowanym terminie, tj. wraz z początkiem 2004 r. Uczestnicy rynku niepokoją się jednak o to, że gdyby Irlandczycy podczas referendum (19 października) w sprawie ratyfikacji Traktatu z Nicei, po raz kolejny powiedzieli „nie”, termin akcesji może ulec opóźnieniu.
O godz. 15.25 jeden dolar wyceniany był na 4,1640 złotego, a jedno euro na 4,0943 złotego (odchyl.– 3,87 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem notowania krajowej waluty mogą jeszcze nieco spaść. Taką sytuację radzimy jednak wykorzystać do sprzedaży dewiz.

Strategia:
Sprzedawaj dolary powyżej 4,1800
Sprzedawaj euro powyżej 4,10

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Choć decyzja prezydenta USA o przerwaniu strajku dokerów była korzystna dla gospodarki Japonii (ponieważ duża część eksportu tego kraju jest kierowana na rynek amerykański) to jen zareagował tylko chwilowym i niewielkim wzrostem wartości. Kurs USD/JPY zwyżkował z 123,80 do 124,40. Przecena jena była wynikiem zwiększonej nerwowości wśród inwestorów związanej z oczekiwaniem na wynik rozpoczynającego się w czwartek, dwudniowego posiedzenia Bank of Japan. Japońskiej walucie zaszkodził także spadek – po raz pierwszy od 19 lat – wartości głównego indeksu tokijskiej giełdy Nikkei 225 poniżej poziomu 8500 pkt.
Po południu waluta Japonii odrobiła nieco strat i o godz. 15.25, jeden dolar wyceniany był na 124,00 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Rynek w oczekiwaniu na informacje napływające z posiedzenia BoJ powinien skonsolidować się w zakresie 123,60 – 124,45.

Strategia:
Pozostań neutralny

EUR/USD
Pierwsze godziny środowego handlu na międzynarodowym rynku euro/dolara przebiegły w dość spokojnej atmosferze. Kurs EUR/USD zniżkował o 20 pkt z 0,9800 do 0,9780. Wsparciem dla dolara było pierwsze od kilku dni zamknięcie wtorkowego handlu na Wall Street na plusie oraz decyzja prezydenta Busha o przerwaniu strajku dokerów z portów na Zachodnim Wybrzeżu USA.

W ciągu kolejnych godzin w centrum zainteresowania inwestorów znalazły się dane o produkcji przemysłowej Niemiec. Informacje z sektora wytwórczego naszych zachodniach sąsiadów pozytywnie zaskoczyły. Produkcja przemysłowa Niemiec wzrosła w sierpniu o 1,8 proc. (m/m), a oczekiwano jej spadku. Europejska waluta zagregowała wzrostem notowań w okolice poziomu 0,9840. Na wzrost kursu EUR/USD wpływ miało również ponowne pogorszenie się nastrojów na amerykańskim rynku giełdowym.
O godz. 15.25 jedno euro wyceniane było na 0,9840 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem notowania europejskiej waluty do dolara w najbliższym okresie powinny ulegać wahaniom w zakresie 0,9770 – 0,9860. Z większymi zmianami na rynku będziemy mieć zapewne do czynienia pod koniec tygodnia, kiedy poznamy dane z USA dotyczące sprzedaży detalicznej oraz nastrojów konsumentów.

Strategia:
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)