Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty chwilowo stabilny

0
Podziel się:

Czwartkowa sesja na krajowym rynku walutowym upłynęła w dość spokojnej atmosferze. Wartość złotego nie uległa większej zmianie w stosunku do zamknięcia środowego handlu

_ RYNEK KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Czwartkowa sesja na krajowym rynku walutowym upłynęła w dość spokojnej atmosferze. Wartość złotego nie uległa większej zmianie w stosunku do zamknięcia środowego handlu, a nominalne poziomy kursów były wyznaczane wydarzeniami na rynku międzynarodowym, gdzie obserwowaliśmy znaczną zwyżkę kursu EUR/USD. Inwestorzy w związku ze zbliżającymi się świętami nie kwapili się z zawieraniem większych transakcji, a ceny dewiz poruszały się w wąskich przedziałach. Kurs USD/PLN pozostawał w zakresie 3,8910 – 3,9175, a kurs EUR/PLN w przedziale 4,26 - 4,2835. Rynek nie zareagował na poranne zapewnienia w Radiu Zet ministra gospodarki Jerzego Hausnera o tym, że pomiędzy nim a ministrem finansów nie ma konfliktu, ale prowadzona jest debata. Bez echa przeszła również południowa wypowiedź Grzegorza Kołodki, który podczas internetowego czatu podkreślił, że kurs euro do złotego będzie się wahać podobnie jak to ma miejsce od pewnego czasu. Po raz kolejny jako najbardziej odpowiedni dla niego minister wskazał poziom 4,35.

O godz. 16:00 Główny Urząd Statystyczny podał, że wskaźnik cen produkcji przemysłowej w marcu był o 0,5 proc. wyższy niż oczekiwano i wyniósł 3,4 proc. Z kolei produkcja przemysłowa w tym samym miesiącu wzrosła o 12,3 proc. (m/m) oraz o 5,7 proc. (r/r), czyli więcej niż oczekiwał rynek.
O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 3,9080 złotego, a jedno euro na 4,2640 złotego (odchyl.– 4,65 p

Krótkoterminowa prognoza
Niski kurs dolara do złotego może zatrzymać na chwilę dalsze wzmocnienie naszej waluty. Importerzy chętnie kupują walutę amerykańską, której cena znalazła się na najniższym poziomie od 7 marca. Po świętach złoty powinien być jednak nadal kupowany przez banki zagraniczne. Oczekujemy dalszego, lecz stosunkowo wolnego umocnienia polskiej waluty.

Strategia
Wstrzymaj się z transakcjami do następnego tygodnia

_ RYNEK MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Notowania amerykańskiej waluty do jena podczas czwartkowej sesji spadły z poziomu 119,66 do 118,94. Kurs USD/JPY zniżkował na fali znacznego spadku sentymentu dla dolara na rynku międzynarodowym. Do większej przeceny zielonego nie doszło. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że od kwietnia wraz z początkiem nowego roku fiskalnego japońscy inwestorzy zgłaszają zwiększony popyt na zagraniczne obligacje. Japoński resort finansów poinformował, że w tygodniu od 7 do 11 kwietnia zakupili oni papiery za 755 mld jenów, czyli 6,3 mld dolarów.
O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 119,35 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Do końca tygodnia kurs USD/JPY nie powinien ulegać większym zmianom. Spodziewamy się jego konsolidacji się w zakresie 118,90 – 119,60.

Strategia
Wstrzymaj się z transakcjami do następnego tygodnia

EUR/USD
Podczas czwartkowej sesji notowania europejskiej waluty do dolara poruszały się w przedziale 1,0902 - 1,0964. Warto przypomnieć, że jeszcze dzień wcześniej na rynku cena euro była o wiele niższa i wynosiła nawet 1,0780 dolara.
I tak słaby sentyment dla zielonego, wynikający z coraz większych obaw inwestorów o kondycję amerykańskiej gospodarki oraz napięcia panującego na linii Stany Zjednoczone – Syria, uległ dodatkowemu pogorszeniu po tym jak w środę słabe wyniki kwartalne opublikowały spółki Coca Cola, 3M oraz AMD. Negatywny wpływ na wartość dolara miały również dane opublikowane w czwartek po południu przez Departament Pracy. O godz. 14:30 okazało się, że liczba nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu wzrosła o wiele bardziej niż oczekiwano i wyniosła aż 442 tys.
O godz. 16.20 jedno euro wyceniane było na 1,0910 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
18 kwietnia z racji obchodzonego święta (Wielki Piątek) rynki finansowe w Stanach Zjednoczonych będą zamknięte. Wydaje się więc prawdopodobne, że do końca tygodnia nie powinniśmy być już świadkami większych zmian na tym krosie.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)