Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty czeka na decyzję RPP

0
Podziel się:

Po porannej stabilizacji złotego do euro na poziomie 3,82 popyt na waluty nieznacznie osłabł, spychając kurs EUR/PLN do lokalnego minimum 3,8083, aby w południe odrobić straty i wynieść cenę euro ponownie w okolice 3,82. Ruchy na złotym nie są zdecydowane z powodu oczekiwania zarówno na decyzję RPP.

RYNEK KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
Po porannej stabilizacji złotego do euro na poziomie 3,82 popyt na waluty nieznacznie osłabł, spychając kurs EUR/PLN do lokalnego minimum 3,8083, aby w południe odrobić straty i wynieść cenę euro ponownie w okolice 3,82. Podany przez GUS wzrost PKB był niższy od oczekiwanego i wyniósł 3,2 proc (wobec 3,3 proc), co umocniło oczekiwania rynku na redukcję stóp procentowych. W 2004 r. wzrost PKB oszacowano na 5,3 proc. Dane nie zaskoczyły rynku i nie wpłynęły na kursy.

Poniedziałkowy spadek kursu EUR/USD spowodował, że kurs USD/PLN podążył w kierunku poziomu 3,16. Ruchy na złotym nie są zdecydowane z powodu oczekiwania zarówno na decyzję RPP, jak również na losy ustawy budżetowej oraz na finał rozgrywek politycznych. Jeżeli RPP obniży stopy o 0,25 pkt bazowego, jak przewiduje rynek, nie powinniśmy widzieć większej reakcji, chyba że impuls wyzwoli podwyżka stóp w USA. Dzisiejsze lekkie osłabienie złotego może być również wynikiem wypowiedzi Marka Zubera, doradcy ekonomicznego premiera, który stwierdził, że Polska powinna zaciągać dług w złotych, a nie w walutach obcych.
Krótkoterminowa prognoza
Popołudniowa informacja MF o możliwości wzrostu PKB w I kw. 2006 r. do 5 proc wobec oczekiwanych 4,2 proc. może być sygnałem dla RPP, że obniżka stóp jest pożądana. Niski poziom inflacji bazowej (1,1 proc) oraz niższa od oczekiwanej sprzedaż detaliczna w grudniu (6,3 proc wobec 8,3 oczekiwanych proc) każe przypuszczać, że prawdopodobieństwo obniżenia stóp jest realne.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

EUR/USD
Wpływ piątkowych danych o dynamice PKB Stanów Zjednoczonych za IV kwartał 2005 r. okazał się niezwykle ograniczony i krótkotrwały, jak na tak słabe dane (1,1 proc., czyli najmniej od 2002 r. i zdecydowanie poniżej prognoz). Jeszcze w piątek wieczorem kurs EUR/USD spadł w rejon 1,2130. Dziś o 10:00 za euro płacono już tylko 1,2080 dolara. Uwaga inwestorów najwyraźniej skupiała się na wtorkowym posiedzeniu FOMC i oczekiwanej 14. z rzędu podwyżce stóp procentowych w USA (do poziomu 4,5 proc.).
Rynek nie był gotowy do silnej wyprzedaży dolara w sytuacji, gdy w USA stopy rosną, a w strefie euro wzrostów dopiero się wypatruje.

Dziś o 14:30 dowiedzieliśmy się, że w grudniu przychody osobiste Amerykanów wzrosły o 0,4 proc., a wydatki o 0,9 proc. Dane były zbliżone do prognoz i wykazały nieznaczną poprawę w stosunku do listopada. Eurodolar nie zareagował silnie, wpisując się w obraz oczekiwania uczestników rynku na jutrzejszą decyzję o amerykańskich stopach. O 15:40 euro wyceniano na 1,2090 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Skupienie uwagi inwestorów na oczekiwanej podwyżce stóp procentowych w USA może jutro sprzyjać dolarowi. Jednak w dalszej części tygodnia jego zyski mogą zniknąć. Będzie to zależeć od czwartkowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego i towarzyszącego jej komentarza.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)