Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty czeka na zatwierdzenie rządu Belki

0
Podziel się:

W czasie poniedziałkowej sesji złoty poruszał się w ślad za notowaniami na rynku EUR/USD. Kurs USD/PLN oscylował w przedziale 3,5720/3,8035. Z kolei cena wspólnej waluty kształtowała się w rejonach 4,57/4,60. Rynek złotego znajduje się obecnie w konsolidacji. Do czasu głosowania nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki notowania nie powinny ulec zasadniczym zmianom.

RYNEK KRAJOWY
W czasie poniedziałkowej sesji złoty poruszał się w ślad za notowaniami na rynku EUR/USD. Kurs USD/PLN oscylował w przedziale 3,5720/3,8035. Z kolei cena wspólnej waluty kształtowała się w rejonach 4,57/4,60.
Socjaldemokracja Polska jest coraz bardziej skłonna poprzeć gabinet Marka Belki. Konieczne jest jednak spełnienie przez premiera szeregu warunków, w tym jesiennej weryfikacji rządu przez parlament. SdPl nie wyklucza, że również wtedy zagłosuje na korzyść prof. Belki. Najpóźniej we wtorek premier ma otrzymać warunki partii Marka Borowskiego, które miałyby kształtować płaszczyznę porozumienia między stronami. Ma to być m.in. niezwłoczne uchwalenie ustawy zdrowotnej czy też zmiana reguł obsadzania stanowisk publicznych.
Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej, zasygnalizował w wywiadzie dla „Gazety Bankowej”, że presja inflacyjna jest obecnie silniejsza niż się spodziewano. W tym kontekście rynek może oczekiwać bardziej agresywnej podwyżki stóp procentowych przez RPP, niż o 25 pkt bazowych.
O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 3,7870 złotego, a jedno euro na 4,5800 złotego (odchyl. –1,40 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Rynek złotego znajduje się obecnie w konsolidacji. Do czasu głosowania nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki (24 czerwca), notowania nie powinny ulec zasadniczym zmianom. Siła złotego wyrażona odchyleniem od parytetu nie powinna wykroczyć poza przedział 1 – 2 proc. po mocnej stronie.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
W godzinach porannych poniedziałkowego handlu kurs USD/JPY spadł do poziomu 108,30, najniższego od półtora miesiąca. Powodem umocnienia się jena były znaczne zwyżki na giełdzie tokajskiej. Indeks Nikkei wzrósł 1,92 proc. Ponadto na rynku zaczęto śmielej spekulować na temat możliwości podwyżki stóp procentowych w Japonii. Po godzinie 9.30 nastąpiło odreagowanie i powrót powyżej 108,60. W następnych godzinach kurs dolarjena konsolidował się na poziomie 108,20 – 108,55. Nie ustają spekuluje na temat podwyżki stóp procentowych w USA oraz o konsekwencjach, jakie może mieć ta podwyżka dla kursu.
O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 108,60 jena.

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższych dniach kurs USD/JPY nie powinien ulegać dużym zmianom. O większych ruchach zadecydują dopiero dane makroekonomiczne. Pierwsze silne wsparcie stanowi poziom 107,50, natomiast oporem pozostają okolice 109,00.

EUR/USD
W godzinach nocnych poniedziałkowego handlu kurs EUR/USD spadł z 1,2130 na 1,2090. Spadki wyhamowały w południe i nastąpił lekki wzrost. Nocną deprecjację euro można postrzegać jako korektę silnego piątkowego wzrostu, który przybrał na dynamice po publikacji danych, dotyczących deficytu obrotów bieżących w USA. Deficyt był zdecydowanie większy niż się spodziewano i wyniósł 144,9 mld USD, wobec prognozowanych przez ekonomistów 141mld.
Przez dalszą część poniedziałku kurs przebywał w konsolidacji między poziomami 1,2090 i 1,2115.
Nie opublikowano żadnych danych makroekonomiczne z USA i strefy euro, co przełożyło się na niewielkie wahania kursu. O godz. 15.40 jedno euro wyceniane było na 1,2080 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Kurs EUR/USD nie powinien podlegać znacznym wahaniom w pierwszej połowie tego tygodnia. Dopiero w czwartek zostaną opublikowane pierwsze ważne dane makroekonomiczne z USA, które mogą wpłynąć na rynek. Rynek czeka na 30 czerwca, kiedy to prawdopodobnie zostaną podwyższone stopy procentowe w USA. Wtedy dopiero należy spodziewać się większego ruchu. Silnym oporem jest poziom 1,2150, natomiast wsparcie to 1,2050.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)