Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty lekko w dół

0
Podziel się:

Wtorek nie przyniósł większych zmian na krajowym rynku walutowym. Złoty delikatnie się osłabił, a o nominalnych poziomach kursów EUR/PLN oraz USD/PLN zadecydowały wydarzenia na rynku międzynarodowym

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Wtorek nie przyniósł większych zmian na krajowym rynku walutowym. Złoty delikatnie się osłabił, a o nominalnych poziomach kursów EUR/PLN oraz USD/PLN zadecydowały wydarzenia na rynku międzynarodowym. Wraz z aprecjacją kursu EUR/USD cena euro wzrosła z 4,4195 do 4,4570. Cena dolara ulegała wahaniom w zakresie 3,9200 – 3,9400.

Wartość naszej waluty delikatnie zniżkowała na fali opublikowanych w poniedziałek danych o 0,8 proc. wzroście (r./r.) inflacji w czerwcu i wypowiedzi członków RPP Bogusława Grabowskiego oraz Cezarego Józefiaka o tym, że wskaźnik CPI nie powinien już spadać, a proces obniżania poziomu stóp procentowych uległ zakończeniu.

W ciągu dnia wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner powiedziała, że przyszłoroczny deficyt budżetowy prawdopodobnie ukształtuje się na poziomie 45-47 mld zł. Zastrzegła jednak, że ostatecznie wartość deficytu zostanie ustalona po zatwierdzeniu rozwiązań podatkowych na 2004 r. Z kolei Członek RPP Bogusław Grabowski poinformował o zaplanowanym na czwartek spotkaniu RPP z wicepremierem Jerzym Hausnerem. Tematem spotkania nie będzie kwestia pożyczki na spłatę części zadłużenia zagranicznego, lecz stan finansów publicznych w perspektywie najbliższych dwóch lat. Rada Polityki Pieniężnej zamierza mówić o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą popytowe pobudzanie wzrostu gospodarczego.
O godz. 15.45 jeden dolar wyceniany był na 3,9285 złotego, a jedno euro na 4,4465 złotego (odchyl. – ,30 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Sentyment dla naszej waluty w dalszym ciągu pozostaje nie najlepszy. Spodziewamy się, że złoty może dalej delikatnie tracić na wartości, a o nominalnych poziomach kursów EUR/PLN oraz USD/PLN będą nadal decydowały wydarzenia na rynku międzynarodowym.

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
We wtorek notowania amerykańskiej waluty do jena zniżkowały z 117,83 do 117,14 tj. do najniższego poziomu od 28 maja br. Podobnie jak dzień wcześniej skala aprecjacji waluty Nipponu została jednak ograniczona obawami inwestorów o możliwą, kolejną interwencję ze strony władz Japonii. Duża cześć analityków jest przekonana o tym, że w poniedziałek, po tym jak kurs USD/JPY zniżkował do 117,34 na rynku doszło do interwencyjnej „ukrytej” sprzedaży jenów przez Bank of Japan na zlecenie Ministerstwa Finansów.
O godz. 15.45 jeden dolar wyceniany był na 117,15 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Rynek ewidentnie testuje wytrzymałość władz Japonii. Wydaje się, że kurs USD/JPY może zniżkować maksymalnie do 116,90. Naszym zdaniem ponowna interwencja na rynku jest już tylko kwestią chwili. Zalecamy zakupy dolarów przy obecnych poziomach.

EUR/USD
Pierwsze godziny wtorkowej sesji przyniosły silny wzrost notowań europejskiej waluty do dolara. Kurs EUR/USD zwyżkował z 1,1258 do 1,1337. Euro zyskało bardzo silne wsparcie w zaskakująco dobrych danych makro, które napłynęły z Niemiec. O godz. 11:00 podano, że wartość wskaźnika ZEW odzwierciedlającego nastroje analityków, co do perspektyw rozwoju niemieckiej gospodarki na najbliższe 6 miesięcy, wzrosła w lipcu do 41,9 pkt wobec 21,3 pkt w czerwcu. Analitycy prognozowali, że wyniesie 25 pkt.

W kolejnej części handlu dolar zaczął odrabiać straty. Rynek z niecierpliwością oczekiwał na zaplanowane na popołudnie wystąpienie szefa FED Alana Greenspana w Kongresie z półrocznym raportem dotyczącym polityki pieniężnej i stanu gospodarki. Amerykańskiej walucie pomogły opublikowane o godz. 14:30 dane makro z USA. W czerwcu sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,5 proc., czyli zgodnie z oczekiwaniami. Wyższy od prognoz na poziomie +0,4 proc. był a za to 0,7 proc. jej wzrost po odliczeniu sprzedaży samochodów. Z kolei w lipcu wartość indeksu NY Fed Mfg obrazującego aktywność sektora przemysłowego w stanie Nowy Jork spadła do 22,6 pkt z 27,6 pkt po rewizji w czerwcu, kiedy to była najwyższa w 2-letniej historii publikacji. Lekki spadek indeksu był na rynku spodziewany.
O godz. 15.45 jedno euro wyceniane było na 1,1318 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Wydaje się, że obecne poziomy kursu EUR/USD tj. powyżej 1,1300 powinny być wykorzystywane do sprzedaży euro. Do czasu sporządzenia tego komentarza wystąpienie szefa FED Alana Greenspana jeszcze się nie rozpoczęło.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)