Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty mocniejszy

0
Podziel się:

Podczas poniedziałkowej sesji notowania złotego wzrosły. W związku ze znacznym spadkiem notowań wspólnej waluty do dolara na rynku międzynarodowym było to bardziej widoczne w przypadku ceny euro

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas poniedziałkowej sesji notowania złotego wzrosły. W związku ze znacznym spadkiem notowań wspólnej waluty do dolara na rynku międzynarodowym było to bardziej widoczne w przypadku ceny euro, która zniżkowała o ponad pięć groszy z 4,1215 do 4,0675. Cena dolara spadła z 4,1830 do 4,1630.
Głównym powodem przeceny dewiz było oczekiwanie inwestorów na, publikowane po południu dane GUS-u, dotyczące wartości lipcowej inflacji. Podane dokładnie o godz. 16.00 dane okazały się zgodne z prognozami analityków. Roczny wskaźnik CPI spadł do 1,3 proc. z 1,6 proc. w czerwcu. W skali miesiąca inflacja zmniejszyła się o 0,5 proc. Zwiększone zainteresowanie naszą walutą związane było również z odbywającą się w poniedziałek aukcją 52-tygodniowych bonów skarbowych na której popyt ponad trzykrotnie przewyższył 700 milionową podaż.
O godz. 16.30 jeden dolar wyceniany był na 4,1670 zł, a jedno euro na 4,0689 zł (odchyl.– 4,16 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Lipcowa inflacja nie zaskoczyła. Należy oczekiwać, że RPP na posiedzeniu w dniach 27-28 sierpnia obniży poziom stóp procentowych. Naszym zdaniem notowania złotego powinny stabilizować się przy odchyleniu na poziomie minus 4 proc.

Strategia
Eksporter i Importer: Czekaj

USD/JPY i EUR/JPY
W trakcie poniedziałkowej sesji notowania japońskiej waluty do dolara spadły. Wpływ na to miały: dwuprocentowa przecena akcji na tokijskiej giełdzie, ostrzeżenie agencji Standard & Poor’s przed obniżeniem ratingu w przypadku dalszego opóźniania przez Japonię reform strukturalnych oraz niedzielna wypowiedź wiceministra finansów Haruhiko Kurody, który podkreślił, że rynek walutowy jest ciągle monitorowany oraz nie wykluczył podjęcia działań na nim w przypadku zajścia takiej potrzeby. W ciągu dnia notowania „zielonego” wzrosły o 130 pkt z 117,45 do 118,75.
O godz. 16.30 jeden dolar wyceniany był na 118,60 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Gdyby kursowi USD/JPY udało się zamknąć dzień powyżej górnej granicy kanału spadkowego w którym pozostawał od kwietnia b.r. możemy być świadkami dalszego wzrostu notowań dolara.

Strategia
Kupuj po 118,50-60
Stop loss 118,25
Take profit 119,05

EUR/USD
Podczas pierwszej w tym tygodniu sesji euro straciło do dolara ponad 100 pkt, a kurs EUR/USD zniżkował z 0,9870 do 0,9755. Amerykańska waluta zwyżkowała na fali poprawy nastrojów na amerykańskim rynku giełdowym. Wzrastająca w ciągu dnia wartość kontraktów futures na główne indeksy wskazywała, że poniedziałkowy handel na Wall Street powinien zacząć się od zwyżek. Tak też się stało. Dla spadku kursu EUR/USD nie bez znaczenia pozostała również słaba ocena kondycji gospodarki naszych zachodnich sąsiadów w sierpniowym raporcie przez bank centralny Niemiec. Zdaniem Bundesbanku wzrost PKB tego kraju w II kwartale wyniósł jedynie 0,25 proc. wobec 0,2 proc. w I kwartale. Opublikowane dane o wzroście lipcowej inflacji w strefie euro do 1,9 proc. z 1,8 proc. w czerwcu pozostały bez wpływu na rynek. Choć cztery godziny później instytut Conference Board poinformował, że wskaźniki wyprzedzające amerykańskiej gospodarki za lipiec zniżkowały o 0,4 proc. (najsilniej od września 2001 r.) dolar pozostał mocny.
O godz. 16.30 jedno euro było wyceniane na 0,9760 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Analitycy oczekują na wtorkowe dane o deficycie handlowym USA za czerwiec. Na rynku może być jednak dość nerwowo. Radzimy wstrzymać się z transakcjami.

Strategia
Czekaj

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)