Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Węgrzanowski
|

Złoty mocno zaczął tydzień

0
Podziel się:

Poniedziałkowa sesja na rynku walutowym przyniosła kolejne umocnienie polskiej waluty. Wartość wspólnej waluty do godzin popołudniowych leniwie oscylowała w okolicach 4,3950. Ostatecznie jednak kurs EUR/PLN zniżkował w okolice 4,3750

_ RYNEK KRAJOWY _RYNEK KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
Poniedziałkowa sesja na rynku walutowym przyniosła kolejne umocnienie polskiej waluty. Wartość wspólnej waluty do godzin popołudniowych leniwie oscylowała w okolicach 4,3950. Ostatecznie jednak kurs EUR/PLN zniżkował w okolice 4,3750. Z kolei cena amerykańskiej waluty do godzin popołudniowych kształtowała się pod wpływem notowań na rynku międzynarodowym. W pierwszych godzinach handlu dolar umocnił się do złotego o 1,5 grosza. Popołudniowa część sesji nie należała już do „zielonego”, który tracił na wartości do euro i naszej waluty. Kurs USD/PLN zniżkował osiągając poziom 3,5770.

Uczestnicy rynku przez większość dnia ograniczyli swoją aktywność w oczekiwaniu na wtorkowe dane o inflacji konsumenckiej i piątkowe dane dotyczące cen i dynamiki produkcji przemysłowej. Na bazie tych wskaźników inwestorzy będą starali się przewidzieć najbliższą decyzję RPP, czyli skalę podwyżki stóp procentowych. Niewielu analityków spodziewa się, że polityka monetarna nie zostanie zaostrzona.

W wywiadzie dla PAP Andrzej Wojtyna, członek RPP, zaznaczył, że Rada nie identyfikuje się z projekcją inflacyjną NBP. Dodał jednocześnie, że RPP tej projekcji nie odrzuca. Odrzucił również możliwość publikacji prognoz własnych RPP niezależnie od NBP.
O godz. 15.50 jeden dolar wyceniany był na 3,5775 złotego, a jedno euro na 4,3780 złotego (odchyl. –6,19 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Rynek powszechnie oczekuje nieznacznie wyższej inflacji za sierpień. Złoty znajduje się obecnie w okolicach istotnych poziomów wsparcia 3,55 do dolara i 4,36 do euro. Sądzimy, że jedynie dane przewyższające oczekiwania inwestorów mogłyby wspomóc dalszą zwyżkę złotego poza te poziomy. Sądzimy jednak, że opór wytrzyma, a notowania naszej waluty utrzymają się w okolicach 5,5 – 6 proc. po mocnej stronie parytetu.

_ RYNEK MIĘDZYNARODOWY _RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
Po piątkowych danych z gospodarki amerykańskiej o PPI i bilansie handlowym jen umocnił się do dolara i nastąpiła faza konsolidacji tygodniowej w okolicach poziomu 109,18, po której należało oczekiwać wyraźnego wahnięcia kursu w dół lub w górę. Z powodu negatywnych danych z końca tygodnia, dotyczących japońskiej gospodarki jen nie zdołał się jednak jeszcze bardziej umocnić i przebić silnego wsparcia na poziomie 109. W poniedziałek jen słabł. Kurs sięgnął poziomu 110,36. Nie udało mu się jednak na dłużej przebić oporu wyznaczonego przez ostatni szczyt na wysokości 110,24.
O godz. 15.50 jeden dolar wyceniany był na 110,15 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Kurs USD/JPY powinien wahać się od 109 do 110,5 w zależności od danych o amerykańskiej gospodarce, które zostaną opublikowane na początku tygodnia. Jeśli zostanie przełamana górna lub dolna granica tego przedziału można spodziewać się dalszych poważnych ruchów.

EUR/USD
Poniedziałek tradycyjnie okazał się spokojnym dniem na rynku walutowym. Na otwarciu sesji, rano w Londynie za 1 euro płacono 1,2277 dolara. Na rynku pojawiły się opinie negatywne dla amerykańskiej waluty. Gubernator FED-u Susan Bies w swoim przemówieniu zaznaczyła, że chociaż podstawowy kierunek (podwyżek stóp) jest nadal jasny, to nie wymaga on pośpiechu, co wzbudziło niepokój na rynku. Najbliższe posiedzenie FED odbędzie się 21 września, a inwestorzy już spodziewają się 25-pkt podwyżki stóp procentowych. Negatywny sentyment do dolara nie był poparty żadnymi publikacjami makroekonomicznymi, nie przełożył się na spadek wartości „zielonego”. Kurs EUR/USD do południa pozostał stabilny w okolicach otwarcia, a później zaczął zniżkować z poziomu 1,2255, sięgając 1,2230 i stabilizując się w okolicach 1,2244. Niewielkie ruchy na rynku mogą być spowodowane oczekiwaniem inwestorów na wtorkowe dane o deficycie na rachunku bieżącym USA za drugi kwartał oraz wielkością sprzedaży detalicznej w sierpniu.
O godz. 15.50 jedno euro wyceniane było na 1,2235 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Wtorkowe dane makroekonomiczne mogą rozruszać rynek eurodolara, który znajduje się teraz w środku kilkumiesięcznego kanału. Rynek spodziewa się słabych informacji o gospodarce, ale jeżeli będą one gorsze od oczekiwań to silna wyprzedaż dolara jest możliwa. Przewidujemy, że w najbliższych dniach kurs EUR/USD będzie przebywać w przedziale 1,2150 – 1,2380.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)