Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty może się umocnić

0
Podziel się:

Do środowej decyzji Rady notowania naszej waluty mogą być podatne na niewielki wzrost. W dalszym ciągu wszystkie zwyżki wartości złotego w okolice odchylenia minus 5 proc. radzimy wykorzystywać do zakupów dewiz.

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas pierwszych godzin poniedziałkowej sesji notowania naszej waluty wzrosły do najwyższego poziomu od końca lipca br. Złoty zareagował pozytywnie na przyjęcie przez rząd projektu budżetu na przyszły rok. Jego odchylenie od parytetu sięgnęło psychologicznego poziomu minus 5 proc., co oznaczało, że za jednego dolara trzeba było zapłacić 4,1270 zł, a za jedno euro 4,0435 zł. W dalszej części dnia wartość złotego spadła. Część inwestorów po znacznym spadku cen dewiz postanowiła zrealizować zyski z posiadanych przez siebie długich pozycji w naszej walucie. Złotemu zaszkodziło również skrytykowanie projektu budżetu przez członka Rady Polityki Pieniężnej Bogusława Grabowskiego oraz pojawienie się kolejnych obaw o wypłacalność Brazylii, która podobnie jak Polska należy do grupy gospodarek wschodzących.
O godz. 15.20 jeden dolar wyceniany był na 4,1330 złotego, a jedno euro na 4,0607 złotego (odchyl.– 4,62 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Do środowej decyzji Rady notowania naszej waluty mogą być podatne na niewielki wzrost. W dalszym ciągu wszystkie zwyżki wartości złotego w okolice odchylenia minus 5 proc. radzimy wykorzystywać do zakupów dewiz.

Strategia:
Kupuj dolary poniżej 4,12
Kupuj euro poniżej 4,0450

USD/JPY i EUR/JPY
Podczas poniedziałkowej sesji na międzynarodowym rynku dolar/jena, w związku z obchodzonym w Japonii świętem, panowała niska aktywność. Kurs USD/JPY po zeszłotygodniowej silnej aprecjacji ustabilizował się w zakresie 122,95 – 123,30. Niewielki spadek wartości waluty amerykańskiej był wynikiem zrealizowania przez cześć inwestorów zysków z długich pozycji w dolarze. O godz. 15.20 jeden dolar wyceniany był na 123,25 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Atmosfera dla japońskiej waluty pozostaje bardzo zła. Rząd w dalszym ciągu zwleka z przedstawieniem rozwiązań mających na celu walkę z deflacją. Choć koniec września zbliża się nieuchronnie, przepływów finansowych do kraju w związku z kończącym się półroczem obrachunkowym jak na razie nie widać. Naszym zdaniem spadki kursu USD/JPY poniżej poziomu 123 powinny być wykorzystywane do zakupów dolarów.

Strategia:
Kupuj po 122,80/123,00
Stop loss 122,50 / Take profit 123,60

EUR/USD
W trakcie pierwszych godzin poniedziałkowej sesji notowania europejskiej waluty do dolara nieznacznie spadły z 0,9820 do 0,9790. Euro straciło na fali obaw inwestorów o to, że koalicji socjaldemokratycznej partii SPD Gerharda Schroedera oraz partii Zielonych, po minimalnej wygranej w niedzielnych wyborach, trudno będzie wprowadzić w życie reformy mające na celu ożywienie niemieckiej gospodarki.
W ciągu kolejnych godzin europejska waluta po chwilowej i niewielkiej przecenie odrobiła z nawiązką poniesione wcześniej straty. Kurs EUR/USD po nieudanej próbie pokonania w dół linii trendu spadkowego zwyżkował do 0,9850. Dolar tracił na fali pogorszenia się nastrojów inwestycyjnych na światowych rynkach giełdowych (zarówno na europejskich, jak i amerykańskich parkietach) oraz ponownego wzrostu napięcia w rejonie Zatoki Perskiej.
O godz. 15.20 jedno euro wyceniane było na 0,9825 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Wtorek będzie bardzo ważnym dniem dla dolara. O godz. 16.00 czasu warszawskiego poznamy wartość wskaźnika zaufania konsumentów za wrzesień, a cztery godziny później decyzje FED w sprawie stóp. Naszym zdaniem kurs EUR/USD powinien skonsolidować się w zakresie 0,9790 – 0,9870. Radzimy wstrzymać się z transakcjami.

Strategia:
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)