Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty może zyskać

0
Podziel się:

W dalszym ciągu jedynym motorem napędowym dla ruchów kursów USD/PLN i EUR/PLN powinien być kurs EUR/USD. Zastój na rynku powinien sprzyjać złotemu, który może delikatnie się wzmacniać.

KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
Wtorkowa sesja przebiegała spokojnie a jedynym wydarzeniem był wzrost kursu dolara do złotego z poziomu 3,84 w okolice 3,86. Kurs euro do złotego pozostawał przez większą część sesji w przedziale 4,36 – 4,37. Wakacyjne nastroje będą pewnie jeszcze trwały przynajmniej do końca tygodnia. W czwartek GUS poda dane o lipcowej inflacji. Być może publikacja danych rozrusza nieco rynek, wydaje się to jednak wątpliwe. Po południu rynek zastygł w bezruchu. Cena dolara utknęła pomiędzy 3,85 a 3,86 a kurs euro do złotego pozostawał nieco powyżej 4,3600. Z wydarzeń „około” rynkowych warto wspomnieć o wywiadzie dla agencji Reuters, którego udzielił sekretarz Komisji Finansów Publicznych Marian Mielnicki. Według niego 26 sierpnia na posiedzeniu Komisji zostaną zaopiniowane trzy kandydatury na nowego członka RPP: Jana Czekaja, rekomendowanego przez SLD, Jana Winieckiego zgłoszonego przez Platformę Obywatelską oraz Stefana Kurowskiego popieranego przez LPR. Opinię Komisja Finansów Publicznych przekaże do Sejmu.
O godz. 14.40 jeden dolar wyceniany był na 3,8660 złotego, a jedno euro na 4,3670 złotego (odchyl. –3,97 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
W dalszym ciągu jedynym motorem napędowym dla ruchów kursów USD/PLN i EUR/PLN powinien być kurs EUR/USD. Zastój na rynku powinien sprzyjać złotemu, który może delikatnie się wzmacniać. Naszym zdaniem niskie kursy dewiz oraz niski poziom zmienności powinny zachęcić importerów, bądź spłacających kredyty do kupna opcji.

KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY
Notowania dolara do jena po spadku podczas poniedziałkowej sesji w okolice 118,20 dziś zdołały odrobić jedynie nieznaczną część strat. W nocy z poniedziałku na wtorek kurs USD/JPY wspiął się do poziomu 118,80. Dolar nie zdołał jednak utrzymać się na tym poziomie i kurs amerykańskiej waluty do jena zaczął ponownie spadać. Po południu jeden dolar wart był już jedynie 118,30 jena.
O godz. 14.40 jeden dolar wyceniany był na 118,62 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Lepsze od oczekiwań dane o wzroście PKB w drugim kwartale (0,6 proc. kwartał do kwartału) powinny wesprzeć jena. Wraz ze spadkiem kursu USD/JPY rośnie jednak ryzyko interwencji BoJ.

EUR/USD
Wtorkowa sesja przyniosła spadek kursu euro do dolara. Notowania waluty europejskiej już od rana zniżkowały. Kurs EUR/USD spadł nad ranem z poziomu 1,1360 w okolice 1,1350 a następnie przyśpieszył tempo spadków, aby około południa zakończyć je w okolicy 1,1300. Inwestorzy oczekują, że na posiedzeniu władze FED pozytywnie skomentują bieżącą sytuację gospodarczą w USA. Dolarowi mogły pomóc lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w dużych sieciach sprzedaży oraz dane o wzroście zakupów akcji amerykańskich spółek przez inwestorów zagranicznych (dane te podał bank UBS). Mała płynność rynku przyczyniła się do większego niż zazwyczaj przełożenia tych czynników na kurs. Pomimo stosunkowo dużego spadku kursu w dalszym ciągu na rynku EUR/USD nie wyklarował się wyraźny trend. Notowania waluty europejskiej poruszają się w bok. Brak jak na razie danych, które mogłyby drastycznie zmienić sytuację. Większych zmian na rynku można oczekiwać dopiero po zakończeniu sezonu wakacyjnego.
O godz. 14.40 jedno euro wyceniane było na 1,1298 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Kurs euro do dolara może jeszcze lekko zniżkować. Uważamy jednak, że notowania euro nie powinny spaść poniżej 1,1280/90. Poziomy te można wykorzystać do kupna euro ze zleceniem stop loss na poziomie 1,1270.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)