Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty na wakacjach

0
Podziel się:

Początek tygodnia przebiega w bardzo spokojnej atmosferze. Na rynku wakacje w pełni. Do 26 sierpnia potrwa przerwa w obradach Sejm, a duża cześć inwestorów korzysta z uroków urlopu. W pierwszej części poniedziałkowej sesji na rynku pojawili się chętni do kupna złotówek.

RYNEK KRAJOWY
Początek tygodnia przebiega w bardzo spokojnej atmosferze. Na rynku wakacje w pełni. Do 26 sierpnia potrwa przerwa w obradach Sejm, a duża cześć inwestorów korzysta z uroków urlopu. W pierwszej części poniedziałkowej sesji na rynku pojawili się chętni do kupna złotówek. Po południu było ich mniej i byliśmy świadkami jedynie niewielkich zmian. W ciągu dnia cena dolara spadła z 3,9000 do 3,8660. Z 4,3965 do 4,3695 zniżkowała również cena euro. Na poniedziałkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało całą pulę 52-tygodniowych bonów skarbowych o wartości 700 mln złotych. Popyt inwestorów na zaoferowane instrumenty przewyższył podaż ponad 4-krotnie i wyniósł 2,919 mld złotych. W środę zostanie przeprowadzony przetarg obligacji dwuletnich (OK0805) o wartości 2,8 mld złotych.
O godz. 15.10 jeden dolar wyceniany był na 3,8800 złotego, a jedno euro na 4,3870 złotego (odchyl.– 3,55 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższych dniach z racji trwającego sezonu wakacyjnego nie należy spodziewać się większych zmian wartości złotego. O kształcie kursów EUR/PLN oraz USD/PLN powinny przede wszystkim decydować zmiany na międzynarodowym rynku eurodolara.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY, EUR/JPY
W poniedziałek notowania amerykańskiej waluty do jena poszły do góry. Kurs USD/JPY zwyżkował z poziomu 119,72 do 120,60. Na rynku mówi się o tym, że popyt na „zielone” mógł być spowodowany obawami inwestorów o możliwe, kolejne interwencje ze strony władz Japonii. W ciągu dnia Ministerstwo Finansów zaprzeczyło jakoby przy przeprowadzanych na rynku interwencjach miało faworyzować cześć banków, dając im większe zlecenia niż innym. Zdaniem resortu naturalne jest to, że różne banki otrzymują różne kwoty zleceń.
O godz. 15.10 jeden dolar wyceniany był na 120,59 jena.

Krótkoterminowa prognoza
W drugiej części następnego tygodnia w Japonii będzie obchodzone Święto Zmarłych (Obon Matsuri). Duża cześć japońskich inwestorów właśnie wtedy decyduje się na urlop. Należy więc spodziewać się stopniowego zmniejszania się obrotów na tym rynku.

EUR/USD
W piątek po południu, kiedy okazało się, że dane z amerykańskiego rynku pracy rozczarowały, a te o aktywności sektora przemysłowego nie zdołały pozytywnie zaskoczyć notowania dolara do euro poszły w dół. Kurs EUR/USD, który tego dnia rano wynosił 1,1135 i był najniższy od 16 lipca br., silnie wzrósł i zakończył sesję w okolicy poziomu 1,1270. Poniedziałkowy handel na międzynarodowym rynku eurodolara miał stosunkowo spokojny przebieg. Tak jak należało oczekiwać, cena wspólnej waluty nieznacznie poszła w górę. Kurs EUR/USD zwyżkował z 1,1263 do 1,1319. Opublikowane w południe przez Eurostat dane makro z Eurolandu o tym, że w czerwcu ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 1,4 proc. (r/r) oraz spadły o 0,1 proc. (m/m) były w 100 proc. zgodne z oczekiwaniami i pozostały bez wpływu na rynek. Po południu inwestorzy oczekiwali na dane z USA o zamówieniach w przemyśle za czerwiec (publikowane o godz. 16:00).
O godz. 15.10 jedno euro wyceniane było na 1,1307 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższych dniach powinniśmy być świadkami konsolidacji kursu EUR/USD w szerokim przedziale 1,1150 – 1,1400.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)