Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty nieznacznie mocniejszy do dolara

0
Podziel się:

Złoty w poniedziałek rano umocnił się o 0,4 gr wobec dolara, do poziomu 4,0360 i pozostał na tym samym poziomie 3,59 wobec euro

.

Realnie złoty osiągnął poziom 11,75 proc. powyżej starego parytetu, wobec 11,7 proc. w piątek popołudniu.

'Rynek czeka na wynik posiedzenia RPP i to będzie determinowało kurs naszej waluty' - powiedział analityk BPH PBK Marek Zuber.

Znaczna część analityków spodziewa się, że podczas posiedzenia, które odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia, Rada Polityki Pieniężnej dokona drugiej w tym roku redukcji stóp procentowych, o 100 pkt. bazowych.

Rada kierować się będzie, według analityków, głównie spadkową tendencją inflacji, stabilizacją produkcji przemysłowej, opóźnieniem oznak ożywienia gospodarczego oraz spadkiem wszystkich wskaźników inflacji bazowej w marcu.

Produkcja przemysłowa spadła w ujęciu rocznym w marcu o 3,2 proc., co - w związku z mniejszą liczbą dni roboczych - oznacza stabilizację, po wzroście produkcji o 0,4 proc. w lutym.

W marcu wszystkie pięć miar inflacji bazowej rok do roku spadły do poziomu 2,6-4,1 proc., z 2,8-4,7 proc. w lutym. Inflacja netto spadła w marcu do 4,1 proc., z 4,7 proc. w lutym. Inflacja w marcu wyniosła 3,3 proc. w skali roku, czyli była najniższa od czasów transformacji. W lutym wynosiła ona 3,5 proc.

Cezary Józefiak, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa jednak, że obecny stan gospodarki oraz wskaźniki makroekonomiczne wskazują na to, że trzeba być rozważnym i konsekwentnym w prowadzeniu polityki pieniężnej.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim raporcie wskazał, że jeżeli słabe wyniki gospodarcze i niska inflacja utrzymają się, to NBP będzie miał miejsce na dalsze poluzowanie polityki monetarnej. Również Dariusz Rosati, członek Rady Polityki Pieniężnej, powiedział PAP, że dane o inflacji i produkcji przemysłowej za marzec pokazują, że jest przestrzeń do obniżki stóp procentowych. Dodał, że efekty wcześniejszych obniżek stóp procentowych powinny być widoczne w II kwartale 2002 roku.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział jednak w niedzielę, że z gospodarki docierają niejednoznaczne sygnały dotyczące tempa wzrostu gospodarczego.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)