Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty nieznacznie się umocnił

0
Podziel się:

Na krajowej walucie nie zrobił specjalnie wrażenia południowy raport NBP na temat inflacji. Rynek złotego przyjął te informacje nieznacznym umocnieniem, które jednak bardziej wynika z dzisiejszego zachowania eurodolara, niż samych wiadomości z NBP.

Europejską waluta kontynuuje poranny impuls umocnienia do dolara. Od wczorajszego minimum doszło do aprecjacji euro o ok. półtora centa. Problemów z kontynuacją tej tendencji można się spodziewać w okolicy poziomu 1.2133, gdzie znajduje się najbliższy poziom oporu. Przyczyn aktualnej, stosunkowo dobrej kondycji europejskiej waluty można dopatrywać się bardziej w czynnikach technicznych, czyli krótkoterminowym wyprzedaniu rynku po ostatnim wzroście wartości dolara, niż po konkretnych informacjach makroekonomicznych. Te zostaną dziś podane dopiero o godzinie 16:00, a będą to wskaźnik Chicago PMI oraz wskaźnik zaufania konsumentów.

Na krajowej walucie nie zrobił specjalnie wrażenia południowy raport NBP na temat inflacji. Oceniono, że sierpniowa podwyżka stóp procentowych nie jest wystarczająca, żeby do końca roku sprowadzić inflację do zakładanego poziomu 2,5%. Stanowi to tym samym dalszą presję na wzrost ceny pieniądza w tym roku. Rynek złotego przyjął te informacje nieznacznym umocnieniem, które jednak bardziej wynika z dzisiejszego zachowania eurodolara, niż samych wiadomości z NBP. Tym samym krajowa waluta ponownie oddaliła się od istotnych poziomów oporów (dla euro 4.50, dla dolara 3.73).

EUR/PLN
Eurozłoty zachowuje się dziś stosunkowo spokojnie. Gasnąca amplituda ostatnich wahań daje tu nadzieję na nieco większą przewidywalność zachowania tej pary, a tym samym większe bezpieczeństwo spekulacji na tym rynku, co było ostatnio mocno utrudnione przez nieco chaotyczne i silne zmiany. Obecnie można założyć, że krótkoterminowym wsparciem są okolice wczorajszego minimum, które dziś nieznacznie zostało poprawione. Jest to strefa ok. 4.4350 - 4.4378. Za najbliższy opór uznać można wczorajsze maksimum przy cenie 4.4685. W nieco szerszym terminie nadal zakresem obecnego horyzontu pozostaje strefa 4.37 - 4.50 i dopiero zdecydowane wybicie się w którąkolwiek ze stron powinno doprowadzić do wyznaczenia trwalszej tendencji.

USD/PLN
Dzisiejsze umocnienie krajowej waluty wzbudza nadzieje, na obronę strefy oporu 3.70 - 3.73. Jeśli faktycznie krajowa waluta silniej umocniłaby się teraz do dolara, to zacznie się wówczas krystalizować koncepcja formacji kanału wzrostowego, a co za tym idzie również i średnioterminowej flagi, co oczywiście sprzyja złotemu, bowiem stanowiłoby zapowiedź kontynuacji trendu wzrostu jego wartości. Dzisiejsze umocnienie krajowej waluty zatrzymało się jednak na wsparciu w postaci 38,2% zniesienia ostatniego trendu aprecjacji dolara, które zlokalizowane jest przy cenie 3.6640. Kolejne zniesienia znajdują się przy 3.6440 oraz 3.6240, zatem w razie kontynuacji wzrostu wartości złotego również na tych poziomach można spodziewać się pojawienia popytu na amerykańską walutę. Dzisiejszy wzrost wartości krajowej waluty zawdzięczać jednak należy w dużej mierze słabej postawie dolara wobec euro i dopiero po ewentualnym zakończeniu korekty na tamtym rynku, przyjdzie nam się przekonać o faktycznej sile popytu na krajową walutę.

EUR/USD
Rynek eurodolara przebił dziś krótkoterminową linię trendu spadkowego i tym samym została otwarta droga do osłabienia amerykańskiej waluty do okolic szczytu z piątku, który znajduje się przy cenie 1.2133. Jest to obecnie najbliższy, podażowy poziom, którego znaczenie wzmocnione jest również poprzez znajdujące się tu 38,2% zniesienie ostatniego trendu aprecjacji dolara. Jest to również stosunkowo bezpieczny poziom, jeśli chodzi o zasięg aktualnej korekty, bowiem jeśli kupującym europejską walutę nie uda się wybić wyżej, to nadal można będzie mówić jedynie o korekcie, a tym samym tylko kwestią czasu byłoby jej zakończenie i ruch w kierunku ostatnich minimów, czyli 1.1986. Wariantowi zakończenia wzrostu wartości euro sprzyja również pojawiające się coraz większe wykupienie rynku, widoczne na krótkoterminowych wskaźnikach.

USD/JPY
Stosunkowo spokojnie zachowuje się dziś dolarjen. Rano doszło do wyraźniejszego osłabienia amerykańskiej waluty, jednakże w przedpołudniowych godzinach zostało ono już skorygowane. Obecnie poziomami, których przekroczenie mogłoby nakreślić trwalszy kierunek są minimum z 20 sierpnia przy cenie 108.99 oraz od góry opór w postaci szczytu z 25 sierpnia na 110.47. Krótkoterminowe wskaźniki znajdują się obecnie w trendach spadkowych, co powinno pomagać właścicielom japońskiej waluty.

EUR/JPY
Zachowanie eurodolara jest dziś nieco lepiej odzwierciedlone na rynku eurojena. Tutaj również wspólna waluta zyskuje do japońskiej. Nie powiodły się niestety próby utworzenia kanału spadkowego, bowiem podażowo nie zadziałało jego hipotetyczne, górne ograniczenie. Kolejnym poziomem oporu są teraz szczyty z 24 i 25 sierpnia, które zlokalizowane są przy 133.55, czyli tuż pod przebitą wcześniej linią trendu wzrostowego. Dopiero trwalsze wyjście nad jej poziom może stanowić tutaj impuls do odwrócenia krótkoterminowego trendu na wzrostowy. Do okolic 133.67 posiadacze jena są zatem bezpieczni. Potencjał wzrostowy jest tu zresztą ograniczony coraz bardziej wykupionymi, krótkoterminowymi wskaźnikami.

GBP/USD
Dzisiejsze zachowanie eurodolara nie ma za to specjalnie większego przełożenia na rynek funta brytyjskiego. Rano została podjęta próba osłabienia dolara, jednakże zakończyła się ona przy linii trendu spadkowego (nawet nieznacznie ją dyskontując). Obecnie jej poziom znajduje się przy cenie 1.8000 i stanowi tym samym najbliższy opór. Nieco wyżej poziomów o charakterze podażowym doszukiwałbym się przy cenie 1.8030, gdzie zlokalizowany jest między innymi dołek z 24 oraz szczyt z 27 sierpnia. Najbliższym poziomem wsparcia, którego przekroczenie byłoby sygnałem zakończenia korekty ostatniego umocnienia dolara, jest wczorajsze minimum, zlokalizowane przy cenie ok. 1.7855. Warto również zaznaczyć, że przebieg całej korekty sprzyja obecnie posiadaczom dolara, gdyż od około 5 dni ceny oscylują w okolicach minimum całego spadku, co nie świadczy pozytywnie o sile kupujących brytyjską walutę.

USD/CHF
Frank szwajcarski od wczoraj porusza się w zakresie krótkoterminowego kanału spadkowego, którego ograniczenia wyznaczone są w zakresie 1.2712 - 1.2770, przy czym ze względu na kąt nachylenia formacji, sugerowałbym się raczej skupić na jej górnym ograniczeniu, czyli linii trendu spadkowego. Jej przebicie sugerowałoby tu możliwość zakończenia obecnej korekty ostatniego trendu aprecjacji dolara i próbę ponownego podejścia pod ostatnie maksima, czyli najważniejszy opór na 1.2854, który stanowi poziom szczytu z 4 sierpnia. Najbliższym wsparciem jest teraz piątkowy dołek, który zlokalizowany jest przy 1.2694. Jego pogłębienie będzie już zwiastunem nieco większej korekty ostatniej, wzrostowej tendencji. Test tego wsparcia sugeruje utrzymujący się jeszcze potencjał spadkowy na krótkoterminowych oscylatorach.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)