Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty nieznacznie stracił

0
Podziel się:

Podczas wtorkowej sesji wartość złotego spadła, a odchylenie od dawnego parytetu przez chwilę znalazło się po słabej jego stronie. Mimo tej przeceny przebieg handlu był stosunkowo spokojny, a obroty niewielkie.

KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas wtorkowej sesji wartość złotego spadła, a odchylenie od dawnego parytetu przez chwilę znalazło się po słabej jego stronie. Mimo tej przeceny przebieg handlu był stosunkowo spokojny, a obroty niewielkie. Na samym początku sesji notowania złotego, niższe wobec poniedziałkowego zamknięcia, poruszały się bez wyraźnego kierunku. Nieco później inwestorzy zdecydowali się na sprzedaż polskiej waluty. Realizacja zysków z ostatnich wzrostów złotego sprawiła, że kurs USD/PLN zwyżkował z 3,8780 do 3,9225, zaś EUR/PLN wzrósł z 4,5685 do 4,5995. W odróżnieniu od rynku walutowego w obliczu zbliżającego się przetargu 5-latek ceny papierów skarbowych pozostawały stosunkowo stabilne.
We wtorek Ministerstwo Finansów poinformowało, że w październiku dokonało spłaty części zadłużenia zagranicznego o wartości 411,3 mln dolarów. Odsetki wyniosły 42,6 mln dolarów oraz 3,9 mln euro. O godz. 15.45 jeden dolar wyceniany był na 3,8990 złotego, a jedno euro na 4,5955 złotego (odchyl. –0,05 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
W środę Ministerstwo Finansów zamierza sprzedać 5-letnie obligacje skarbowe za 2 mld złotych. Jeżeli aukcja wypadnie pozytywnie, w ocenie inwestorów, to możliwe jest wzmocnienie złotego, choć mało jest prawdopodobny wzrost odchylenia wartości powyżej 1 proc. po mocnej stronie parytetu. Odwrotny scenariusz może przyczynić się do dalszego osłabienia naszej waluty.

KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
Podczas wtorkowej sesji notowania amerykańskiej waluty do jena nie uległy większym zmianom. Kurs USD/JPY poruszał się w przedziale 108,70 – 109,10. Nastroje na tokijskim rynku giełdowym uległy poprawie. Indeks Nikkei225, który w poniedziałek zniżkował 3,74 proc., tym razem wzrósł, zyskując 1,13 proc. Inwestorzy kupowali przede wszystkim akcje banków.
O godz. 15.45 jeden dolar wyceniany był na 108,72 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Na rynku dolarjena zanosi się na dalszą konsolidację. Kurs USD/JPY powinien pozostawać w szerokim przedziale 107,80 – 109,75. W średnim terminie wydaje się, że większe szanse mają jednak obstawiający wzrost ceny amerykańskiej waluty powyżej górnej granicy tego zakresu.

EUR/USD
W trakcie wtorkowej sesji notowania europejskiej waluty do dolara poruszały się w przedziale 1,1735 – 1,1800. Kurs EUR/USD był niższy niż w poniedziałek, kiedy to sięgnął poziomu 1,1850, ale również cały czas utrzymywał się powyżej, silnego technicznego wsparcia zlokalizowanego na 1,1730. Amerykańska waluta nie zdołała wzmocnić się w większym stopniu pomimo tego, że opublikowane w poniedziałek dane pokazały silny wzrost w listopadzie aktywności sektora przemysłowego w stanie Nowy Jork. Dolarowi nie pomogła również wtorkowa wypowiedź sekretarza skarbu USA Johna Snowa, który podkreślił, że ożywienie gospodarki Stanów Zjednoczonych ma trwały charakter. Amerykańska waluta pozostawała cały czas pod negatywnym wpływem coraz bardziej napiętej sytuacji w Iraku oraz ostatnich zapowiedzi Al-Kaidy o tym, że ataki terrorystyczne będą kontynuowane. W południe Eurostat poinformował, że inflacja w strefie euro w październiku wyniosła 0,1 proc. (m/m) oraz 2 proc. (r./r.). Na rynku spodziewano się, że będzie ona nieco wyższa
i wyniesie odpowiednio 0,3 proc. i 2,1 proc. Po południu napłynęły kolejne dane z USA. Inflacja w Stanach Zjednoczonych w październiku nie uległa zmianie w stosunku do września. Po odliczeniu cen energii i żywności wyniosła 0,2 proc. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI w obu przypadkach wzrośnie o 0,1 proc.
O godz. 15.45 jedno euro wyceniane było na 1,1800 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Na rynku EUR/USD bez zmian. Cena euro do dolara pozostaje cały czas w szerokim przedziale 1,1730 – 1,1860. Pokonanie jego dolnej granicy otwiera drogę do spadków w okolice poziomu 1,1670, a potem 1,1615. Z kolei udany atak na 1,1860 może zaowocować szybkim wzrostem kursu EUR/USD do 1,1930, tj. do najwyższego poziomu w historii.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)