Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty odporny na rządowe spory

0
Podziel się:

Podczas czwartkowej sesji wartość naszej waluty nie ulegała większym zmianom, a o nominalnych poziomach kursów EUR/PLN oraz USD/PLN decydowały wydarzenia na rynku międzynarodowym

_ Rynek krajowy _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas czwartkowej sesji wartość naszej waluty nie ulegała większym zmianom, a o nominalnych poziomach kursów EUR/PLN oraz USD/PLN decydowały wydarzenia na rynku międzynarodowym. Cena dolara poruszała się w przedziale 4,13 – 4,15, a cena euro w zakresie 4,04 – 4,06.

Nieco kolorytu dzisiejszemu handlowi dodał minister finansów, znany ze swoich kontrowersyjnych zachowań, Grzegorz Kołodko odnosząc się do prognoz tempa wzrostu PKB Polski w przyszłym roku na poziomie 2,7 proc. powiedział w „Sygnałach Dnia”, że eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego to nie papież i nie są nieomylni. Zauważmy, że te założenia są o 0,8 proc. mniejsze niż przewidywane przez rząd, bardzo optymistyczne 3,5 proc. Szkoda, że minister finansów nie zauważa jednak, że również resort finansów nie jest nieomylny. Większość ekonomistów prognozuje wzrost PKB poniżej 3 proc. Kto więc ma rację?

Warto wspomnieć również o popołudniowej wypowiedzi członka RPP Dariusza Rosatiego. Stwierdził on, że w 2002 r. nie można wykluczyć kolejnej obniżki poziomu stóp procentowych oraz, że jedynymi zagrożeniami dla poziomu inflacji są przyszłoroczny budżet i ewentualny silny wzrost cen ropy na rynku międzynarodowym.
O godz. 15.25 jeden dolar wyceniany był na 4,1450 złotego, a jedno euro na 4,0612 złotego (odchyl.– 4,5 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Złotówka to jedna z mniej ciekawych w tej chwili do handlu walut. Cały czas uważamy, że rynek powinien pozostawać w miarę stabilny przy odchyleniu w zakresie minus 4 – 5 proc. Dolne granice tego przedziału radzimy wykorzystywać do zakupu dewiz.

Strategia
Kupuj dolary poniżej 4,1250
Kupuj euro poniżej 4,0400

_ Rynek jena _

USD/JPY i EUR/JPY
Podczas czwartkowej sesji europejskiej notowania dolara względem waluty japońskiej pozostawały dość stabilne. Kurs USD/JPY ulegał wahaniom w zakresie 122,65 – 123,00. Inwestorzy w dalszym ciągu oczekują na przedstawienie przez rząd Junichiro Koizumiego rozwiązań majacych na celu walkę z deflacją oraz likwidację złych długów sektora bankowego. W czwartek o tym, że rząd rozważa zasilenie tego sektora środkami publicznymi mówił rzecznik rządu Yasuo Fukuda. Jego wypowiedź to efekt presji Bank of Japan na rząd, aby ten wykorzystał udostępnione mu w tym celu przez bank centralny fundusze w wysokości 122 mld USD.
O godz. 15.25 jeden dolar wyceniany był na 122,68 jena.

Krótkoterminowa prognoza
W dalszym ciągu wszystkie spadki kursu USD/JPY w okolice poziomów 122,40/60 radzimy wykorzystywać do zakupów waluty amerykańskiej.

Strategia
Kupuj po 122,40-60 Stop loss 121,80 / Take profit 123,40

_ Rynek euro _

EUR/USD
Podczas pierwszych godzin czwartkowej sesji europejskiej notowania wspólnej waluty do dolara ulegały niewielkim wahaniom w przedziale 0,9775 – 0,9800. Obroty na rynku nie były zbyt duże, a jego uczestnicy wstrzymywali się z zajmowaniem większych pozycji w oczekiwaniu na mające odbyć się w piątek w Waszyngtonie posiedzenie ministrów finansów oraz szefów banków centralnych państw Grupy G7.

Po południu amerykańska waluta otrzymała chwilowe wsparcie w postaci opublikowanych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych o spadku w ostatnim tygodniu liczby nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych do 406 tys. z 430 tys. oraz o 0,6 proc., czterokrotnie mniejszym niż oczekiwano spadku zamówień na dobra trwałego użytku w sierpniu. Kurs EUR/USD zniżkował na krótko w okolice poziomu 0,9760.
O godz. 15.25 jedno euro wyceniane było na 0,9790 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Istnieje realna szansa na wzrost notowań amerykańskiej waluty względem europejskiej. Zwyżka kursu EUR/USD w okolice „figury” 0,98 powinna zostać wykorzystana przez inwestorów do sprzedaży euro.

Strategia
Sprzedawaj po 0,9790/0,9800
Stop loss 0,9815 / Take profit 0,9730

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)