Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty powinien pozostać stabilny

0
Podziel się:

Podczas poniedziałkowej sesji złoty nieco osłabł. Inwestorzy po udanym zakończeniu negocjacji członkowskich Polski z UE postanowili zrealizować zyski z krótkich pozycji w dewizach. Notowania naszej waluty ze względu na zbliżający się okres świąteczny nie powinny podlegać większym wahaniom.

KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas poniedziałkowej sesji złoty nieco osłabł. Inwestorzy po udanym zakończeniu negocjacji członkowskich Polski z UE postanowili zrealizować zyski z krótkich pozycji w dewizach. Nieznaczny wpływ na osłabienie złotego miała również wypowiedź premiera dla poniedziałkowej Rzeczpospolitej. Leszek Miller podkreślił, że nie jest zachwycony wzmocnieniem złotego oraz dodał, że nasza waluta jest przeszacowana. Cena dolara wzrosła z 3,8635 do 3,8860. Z 3,9490 do 3,9740 zwyżkowała także cena euro. W ciągu dnia inwestorzy oczekiwali na publikowane po południu dane o listopadowej inflacji (GUS). Byli oni przekonani o tym, że po raz kolejny okaże się ona rekordowo niska. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez agencję Reuters wynosiła 0,9 proc. (rok do roku). O godzinie 16:00 GUS podał, że inflacja w listopadzie wyniosła 0,9 proc. i okazała się zgodna z oczekiwaniami. Publikacja danych nie miała większego wpływu na rynek.
O godz. 16.05 jeden dolar wyceniany był na 3,8810 złotego, a jedno euro na 3,9640 złotego (odchyl.– 8,55 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Notowania naszej waluty ze względu na zbliżający się okres świąteczny nie powinny podlegać większym wahaniom.

Strategia:
Czekaj

KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY
Podczas pierwszej w tym tygodniu sesji notowania amerykańskiej waluty do jena wzrosły. Kurs USD/JPY zwyżkował z 120,40 do 121,25. Dolar odrobił tym samym niewielką część strat poniesioną w ostatnich dniach, po wyborze Johna Snowa na stanowisko nowego sekretarza skarbu USA. Inwestorzy są zdania, że politycy Japonii nie pozwolą na dalszy wzrost notowań krajowej waluty. Wiceminister finansów Toshiro Muto powiedział, że władze są gotowe do podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie gwałtownym zmianom na rynku walutowym. Rzecznik prasowy rządu Yasuo Fukuda zmiany te określił mianem niepożądanych. Stanowisko rządu nie jest jednak jednoznaczne. W zeszłym tygodniu, w środę premier Japonii Junichiro Koizumi powiedział, że rząd nie będzie dążył do osłabienia jena. O tym, że władze nie muszą interweniować na rynku mówił również w niedzielę minister gospodarki Heizo Takenaka. O godz. 16.05 jeden dolar wyceniany był na 121,08 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem notowania dolara do jena powinny w najbliższym czasie skonsolidować się w zakresie 120,35 – 122,15. Spadek kurs USD/JPY poniżej 120,60 radzimy wykorzystać do zakupów dolarów.

Strategia:
Kupuj po 120,35-60
Stop loss 120,10
Take profit 121,60

EUR/USD
Notowania europejskiej waluty do dolara w poniedziałek pozostawały w 50 pkt przedziale 1,0200 – 1,0250. Sentyment inwestorów dla amerykańskiej waluty jest nadal bardzo słaby. Obawy uczestników rynku budzi napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie, uruchomienie przez Korę Północną elektorowi jądrowych oraz to, czy wybór nowego sekretarza skarbu USA doprowadzi do zmiany polityki walutowej Stanów Zjednoczonych. W ciągu dnia nie publikowano istotnych dla rynku danych makroekonomicznych. Inwestorzy wstrzymywali się większymi transakcjami w oczekiwaniu na publikowane w dalszej części tygodnia informacje zarówno z amerykańskiej jak i europejskiej gospodarki (we wtorek produkcja przemysłowa z USA, w środę indeks IFO z Niemiec).
O godz. 16.05 jedno euro wyceniane było na 1,0212 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem w najbliższym okresie notowania europejskiej waluty do dolara powinny skonsolidować się w zakresie 1,0170 – 1,0265. Większe zmiany na rynku możliwe są dopiero w dalszej części tygodnia.

Strategia:
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)