Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty powinien przestać tracić na wartości

0
Podziel się:

Zmniejszenie apetytu na polskie papiery znalazło natychmiastowe odbicie w cenie złotego, gdyż był to najważniejszy czynnik, który powodował wzrost notowań naszej waluty w ostatnim okresie.

_ KOMENTARZ KRAJOWY _KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
Od otwarcia poniedziałkowej sesji notowania naszej waluty spadały. Dolar zdrożał z 4,18 złotych do 4,22 złotego, a euro z 3,60 złotego do 3,64 złotego. Powodem spadku notowań naszej waluty jest niepewność inwestorów co do kolejnych rychłych obniżek stóp procentowych. Ich brak w najbliższym czasie oraz zwiększenie podaży obligacji przez ministerstwo finansów powodują spadek atrakcyjności polskich obligacji przy ich obecnych cenach. Zmniejszenie apetytu na polskie papiery znalazło natychmiastowe odbicie w cenie złotego, gdyż był to najważniejszy czynnik, który powodował wzrost notowań naszej waluty w ostatnim okresie. Pod koniec sesji notowania złotego nieco wzrosły. Cena dolara spadła do 4,2060, a cena euro do 3,6300.

Krótkoterminowa prognoza
Złoty nie powinien już znacząco tracić na wartości. Naszym zdaniem obecny poziom cen dewiz należy wykorzystać do ich sprzedaży.

Strategia
Eksporter: sprzedawaj dolary powyżej 4,20
sprzedawaj euro powyżej 3,63
Importer: czekaj

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY
W piątek późnym wieczorem notowania dolara do jena spadły z poziomu 133,60 nieco poniżej 133,00. Początek poniedziałkowej sesji europejskiej przyniósł lekki wzrost notowań dolara, ale został on ograniczony do poziomu 133,40. Stosunkowo silny spadek notowań dolara amerykańskiego, który rozpoczął się w piątek to przede wszystkim wynik werbalnej interwencji wiceministra finansów Haruhiko Kurody. Powiedział on, że nie widzi kursu dolara do jena powyżej poziomu 135,20 czyli ostatniej górki. Na Światowym Forum Gospodarczym w Nowym Jorku dodał, że Japonia gotowa jest do interwencji w obronie jena. W sukurs ministrowi przyszedł również premier Japonii Koizumi, który potwierdził w poniedziałek gotowość wprowadzenia wszelkich koniecznych reform aby ożywić gospodarkę. Spowodowało to realizację zysków przez inwestorów z długich dolarowych pozycji. Kurs dolara do jena podczas poniedziałkowej sesji europejskiej pozostawał w przedziale 133,00 – 133,40.
O godzinie 15:00 za jednego dolara płacono 132,87 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Konsolidacja w przedziale 132,75 – 133,50.

Strategia
Ewentualne spadki w okolice 132,80 wykorzystaj do kupna waluty amerykańskiej

EUR/USD
Pomimo słabych danych o sprzedaży hurtowej z Niemiec (spadek w grudniu o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca, co oznacza spadek o 10,6 proc. w skali roku) notowania euro zdołały utrzymać się powyżej 0,8600. Inwestorzy zachęceni utrzymaniem się waluty europejskiej powyżej tej linii przystąpili do ostrożnych zakupów euro. Kurs euro do dolara zwyżkował w ciągu dnia w okolice 0,8650. Rynek zatrzymał się w tym miejscu w oczekiwaniu na dane dotyczące sprzedaży samochodów w styczniu ze Stanów Zjednoczonych. Dane o nastrojach w gospodarce ze strefy euro, który wyniósł 99,00 w styczniu (wobec oczekiwań na poziomie 99,10) nie miały większego wpływu na rynek.
O godzinie 15:00 za jednego dolara płacono 0,8643 euro.

Krótkoterminowa prognoza
Najbliższy dzień powinien przynieść konsolidację notowań wspólnej waluty w przedziale 0,8630–0,8700

Strategia
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)