Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty słabnie

0
Podziel się:

Podczas pierwszej części piątkowej sesji notowania naszej waluty spadały. Kurs dolara do złotego zwyżkował do najwyższego od 8 lutego b.r. poziomu tj., do 4,2355

_ Rynek krajowy _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas pierwszej części piątkowej sesji notowania naszej waluty spadały. Kurs dolara do złotego zwyżkował do najwyższego od 8 lutego b.r. poziomu tj., do 4,2355. Do 3,6810 zwyżkowała również cena euro. Odchylenie krajowej waluty od parytetu dotarło do najwyższego od 11 lutego poziomu tj. do ok. minus 8,9 proc.

Złoty tracił na wartości z powodu wzrostu napięcia między Radą Polityki Pieniężnej a rządem. W czwartek posłowie SLD-UP-PSL przedłożyli w Sejmie projekt uchwały krytykującej RPP za utrzymywanie wysokiego poziomu stóp. Dziś w Sejmie odbyła się debata nad tym projektem. Uczestniczący w niej szef NBP Leszek Balcerowicz powiedział jasno, że Rada nie ugnie się pod presją polityczną oraz dodał, że presja ta zwiększa podatność złotego na wahania. Z kolei minister finansów Marek Belka podkreślił, że obniżenie stóp przez Radę jest konieczne.

Po południu poselski projekt uchwały w sprawie działalności Rady Polityki Pieniężnej został skierowany do komisji finansów publicznych, a panująca na rynku ogromna nerwowość nieco zelżała. Kurs USD/PLN zniżkował do poniżej 4,21. Kurs EUR/PLN spadł do ok. 3,6540.
O godz. 14.55 jeden dolar wyceniany był na 4,2140 złotego, a jedno euro na 3,6559 złotego (odchyl.– 9,31 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
W krótkim terminie doradzamy inwestorom wstrzymanie się z transakcjami. Ewentualne spadki kursu dolara do złotego w okolice 4,1850 powinny zostać wykorzystane do zakupów amerykańskiej waluty.

Strategia
Importer: Kupuj dolary w okolicy 4,1850
Eksporter: Czekaj

_ Rynek jena _

USD/JPY i EUR/JPY
Piątkowa sesja przyniosła wzrost notowań japońskiej waluty. Kurs USD/JPY zniżkował z 133,85 w okolice silnego technicznego wsparcia 133,20 i już drugi dzień z rzędu zaczął podejmować próby jego trwałego złamania. Oczekiwanie na rozpoczęcie przepływów repatriacyjnych, związanych z kończącym się w marcu rokiem fiskalnym, w połączeniu z 2,1 proc. wzrostem wartości tokijskiego indeksu Nikkei 225 (efekt ścisłych regulacji rządu dotyczących krótkiej sprzedaży), ściągało w ciągu dnia cenę dolara w dół. Aprecjacja jena to również wynik wypowiedzi ministra gospodarki Heizo Takenaki dla agencji informacyjnej Jiji, o tym, że może być konieczne rozważenie podjęcia kroków mających na celu ustabilizowanie japońskiego systemu finansowego jeszcze przed końcem roku fiskalnego.
O godz. 14.55 jeden dolar wyceniany był na 133,27 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem w najbliższych dniach możliwy jest spadek kursu USD/JPY w okolice 132,80, a po udanym przebiciu tego wsparcia nawet do 132,35.

Strategia
Sprzedawaj dolary po 133,40/60
Stop loss 134,00
Take profit 132,80/132,35

_ Rynek euro _

EUR/USD
Podczas piątkowej sesji notowania wspólnej waluty w oczekiwaniu na popołudniową publikację danych ze Stanów o lutowej wartości indeksu ISM za miesiąc luty pozostawały dość stabilne w zakresie 0,8660 – 0,8690. Po podanych w lutym informacjach o wzroście regionalnych indeksów PMI: Philadephia oraz Chicago, inwestorzy oczekują, że jego wartość wzrośnie do powyżej 50 proc., co będzie oznaczało, że aktywność gospodarcza w USA ponownie zaczęła wzrastać.

W ciągu dnia kurs EUR/USD nie reagował większymi ruchami na dane z Francji o spadku w lutym nastrojów konsumentów z minus 12 pkt. do minus 15 pkt., z Eurolandu o 0,6 proc. w skali miesiąc do miesiąca spadku sprzedaży detalicznej w grudniu oraz ze Stanów o 0,4 proc. wzroście zarówno dochodów jak i wydatków Amerykanów w styczniu.
O godz. 14.55 jedno euro wyceniane było na 0,8679 dolara, a rynek oczekiwał na informacje z USA.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania europejskiej waluty w dalszym ciągu utrzymują się powyżej figury 0,86. Wydaje się, że najbliższe dni nie powinny przynieść większych zmian. Kurs EUR/USD powinien konsolidować się w zakresie 0,8620 – 0,8720.

Strategia
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)