Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty słabszy do USD, mocniejszy do euro

0
Podziel się:

Złoty w poniedziałek rano osłabł o 1,2 gr do dolara do 4,1170 i umocnił się 1,4 gr do euro do 3,6210.

Realnie złoty pozostał 10,5 proc. ponad parytet sprzed upłynnienia, czyli pozostał na niezmienionym poziomie wobec piątku. Rynek po danych inflacyjnych oczekiwać będzie na dane o produkcji przemysłowej i cenach produkcji w lutym.

'Dane te mogą przesądzić o kształcie polityki pieniężnej' - powiedział Marek Zuber, analityk BPH PBK.

GUS podał, że inflacja w lutym wzrosła o 0,1 proc. w stosunku do stycznia, a w porównaniu z lutym 2001 roku wzrosła o 3,5 proc. z 3,4 proc. w styczniu po korekcie. Poziom inflacji w lutym był zgodny z oczekiwaniami resortu finansów i nieco niższy od oczekiwań rynkowych. Analitycy 12 największych banków spodziewali się wzrostu inflacji w lutym do 3,5-3,7 proc.

Andrzej Bratkowski, wiceprezes NBP, powiedział PAP, że prawdopodobna jest stabilizacja inflacji na poziomie około 3,5 proc. do lata, a na koniec roku inflacja może wynieść ok. 4-4,5 proc. wobec 3,5 proc. rok do roku w lutym.

Rynek uważa, że dane te ostatecznie jeszcze nie przesądziły, czy RPP będzie skłonna do obniżki stóp procentowych w marcu.

RPP zbiera się na dwudniowym posiedzeniu 26-27 marca. Ewentualną decyzję dotyczącą stóp procentowych rynek pozna w środę 27 marca. Analitycy ankeitowani przez PAP uważają, że produkcja przemysłowa w lutym będzie jeszcze słaba, ale od marca nastąpi jej stopniowa poprawa z miesiąca na miesiąc. W ujęciu rocznym nadal odczuwalny będzie spadek produkcji. W ankiecie PAP analitycy prognozują spadek produkcji przemysłowej w lutym w stosunku do stycznia o 1,3-3,8 proc. Pod koniec lutego analitycy prognozowali spadek o 0,7-3,1 proc. Średnia prognoz nieznacznie wzrosła do 2,46 proc. spadku z 2,4 proc. spadku prognozowana pod koniec lutego.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)