Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty słabszy wobec dolara, mocniejszy wobec euro

0
Podziel się:

Według dealerów rynek we wtorek był bardzo spokojny, a złoty podążał za ruchami na głównych walutach światowych.

Złoty osłabł we wtorek o 0,8 gr wobec dolara do poziomu 4,188 zł za USD i umocnił się 0,6 grosza wobec euro do poziomu 3,6390 zł za euro.

Realnie złoty nieznacznie umocnił się do 9,6 proc. powyżej starego parytetu, wobec 9,55 proc. w poniedziałek.

Według dealerów rynek we wtorek był bardzo spokojny, a złoty podążał za ruchami na głównych walutach światowych.

'Rano euro pod wpływem danych z Niemiec umocniło się znacznie wobec dolara do poziomu 0,8715 dolara za euro' - powiedział Marcin Bilbin, analityk Banku Handlowego.

Wskaźnik zaufania niemieckich przedsiębiorców Ifo wzrósł w lutym do 88,7 pkt. wobec 86,2 pkt. w styczniu, znacznie powyżej oczekiwań analityków.

Popołudniu euro zdołało utrzymać poziom 0,87 dolara, gdyż na rynek napłynęły złe dane z USA o nastroju konsumentów. W lutym wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów spadł do 94,1 punktu z 97,8 pkt. w styczniu.

W kraju rynek oczekuje na wynik rozpoczętego we wtorek posiedzenia RPP. Mimo, że powszechnie oczekiwane jest pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie to analityków ciekawią komentarze RPP odnośnie bieżącej sytuacji gospodarczej. W ubiegłym tygodniu prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział, że dane o spadku inflacji i produkcji przemysłowej za styczeń zostały uwzględnione przez Radę Polityki Pieniężnej w styczniowej obniżce stóp procentowych, czym rozwiał ostatecznie nadzieje na obniżkę stóp w lutym. W obniżkę stóp procentowych nie wierzy również wicepremier Marek Belka, który powiedział, że obniżka jest nierealna na tym posiedzeniu. RPP w styczniu dokonała siódmej w ciągu 12 miesięcy redukcji stóp procentowych o 100-200 pkt bazowych. Przedstawiciele rządu mówili potem, że czekają na następną.

'Możliwe jest, że RPP odniesie się do programu gospodarczego rządu i wypowie się na jego temat' - powiedział Bilbin.

Konferencja RPP odbędzie się w środę o godzinie 16.00.

Strategia gospodarcza rządu zmierza do przyspieszenia wzrostu do 5 proc. rocznie od 2004 roku. Służyć temu mają zwiększone inwestycje rządowe i prywatne w infrastrukturę.

'Interesujące będą komentarze rządu po posiedzeniu RPP w wypadku, jeśli nie zdecyduje się ona na obniżkę stóp' - powiedział Marek Zuber z BPH.

'Oczekuję, że z wypowiedzi wywnioskujemy, jakich warunków potrzebuje RPP, aby dokonać kolejnych cięć stóp' - dodał Zuber.

W środę GUS opublikuje również dane o cenach żywności w I połowie lutego. Ministerstwo Finansów prognozuje, że inflacja w lutym wzrośnie do 4,0 proc. z 3,5 proc.

Zdaniem Bilbina najbliższe dni mogą przynieść jeszcze nieznaczne osłabienie złotego. Także wicepremier Marek Belka powiedział rano, że spodziewa się jeszcze nieznacznego osłabienia złotego.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)