Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty spokojnie zakończył tydzień

0
Podziel się:

Podczas ostatniej w tym tygodniu sesji cena dolara poruszała się w przedziale 4,1485 – 4,1570, a cena euro w zakresie 4,0515 – 4,0675

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas ostatniej w tym tygodniu sesji cena dolara poruszała się w przedziale 4,1485 – 4,1570, a cena euro w zakresie 4,0515 – 4,0675. Podobnie jak w ostatnich dniach złoty podążał w ślad za rynkiem międzynarodowym, a informacje napływające z krajowego podwórka nie miały prawie żadnego wpływu na ceny dewiz. Inwestorzy oczekiwali na publikowane późnym popołudniem dane GUS dotyczące cen żywności i napojów bezalkoholowych. Rynek nie zareagował na podanie przez NBP założenia polityki pieniężnej na rok 2003. Zgodnie ze średniookresową strategią polityki pieniężnej na lata 1999-2003 RPP zdecydowała, że celem w przyszłym roku będzie osiągnięcie na jego koniec inflacji na poziomie 3 proc +/- 1 pkt procentowy, co oznacza przejście z fazy obniżania inflacji do fazy stabilizowania inflacji na niskim poziomie. Bez echa przeszła również wypowiedź premiera Leszka Millera, w której wyraził z zadowolenie z ostatniej obniżki stóp przez NBP oraz dodał, że widzi przestrzeń do dalszych „cięć”. Dokładnie o godz. 16.00 GUS podał,
że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w pierwszej połowie września wzrosły o 0,5 proc., głównie za sprawą 13,8 proc. wzrostu cen warzyw. Złoty nie zareagował na tę informację większą zmianą wartości.
O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 4,1517 złotego, a jedno euro na 4,0572 złotego (odchyl.– 4,47 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Według informacji CIR w sobotę (28 września) odbędzie się posiedzenie rządu, poświęcone ostatecznemu przyjęciu projektu budżetu na rok 2003. Na początku przyszłego tygodnia należy oczekiwać oficjalnego stanowiska RPP w kwestii przyszłorocznych finansów państwa. Krytyka wydaje się nieunikniona. Spodziewane dane o niskim deficycie na rachunku obrotów bieżących publikowane w poniedziałek powinny nieco wzmocnić złotego. Spadek cen dewiz radzimy wykorzystać do ich zakupów.

Strategia:
Kupuj dewizy przy odchyleniu złotego od parytetu w okolicy minus 5 proc.

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
W nocy z czwartku na piątek kurs USD/JPY po raz drugi w ciągu ostatnich dni przeprowadził atak na poziom 122. Próby dalszego wzmocnienia japońskiej waluty ponownie się nie powiodły, a cena dolara podczas sesji europejskiej znalazła się z powrotem w okolicy poziomu 123. Choć premier Junichiro Koizumi zapowiedział, że w najbliższy poniedziałek (30 września) zostanie przeprowadzona rekonstrukcja japońskiego rządu, co oznacza, że być może swoje stanowisko opuści niechętny zasileniu sektora bankowego publicznymi środkami minister ds. usług finansowych Hakuo Yanagisawa, to inwestorzy chętniej kupowali amerykańską walutę. Poprawa sentymentu dla dolara była głównie wynikiem lepszych niż oczekiwano danych makro z USA.
O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 123,00 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Do czasu poniedziałkowej decyzji premiera Koizumiego o zmianach w rządzie radzimy wstrzymać się z transakcjami. Nadal przewidujemy wzrost notowań amerykańskiej waluty.

Strategia:
Pozostań neutralny

EUR/USD
Podczas piątkowej sesji notowania europejskiej waluty do amerykańskiej nie ulegały większym wahaniom. Cena euro poruszała się w przedziale 0,9765 – 0,9790, a inwestorzy oczekiwali na podawane po południu dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych oraz na informacje napływające z odbywającego się w Waszyngtonie posiedzenia ministrów finansów oraz szefów banków centralnych państw Grupy G7. Opublikowana o godz. 14.30 informacja o skorygowanym o 0,2 proc. wzroście tempa rozwoju amerykańskiej gospodarki (1,3 proc.) w II kwartale tylko na małą chwilkę i w niewielkim stopniu wzmocniła dolara, a rynek bardzo szybko się ustabilizował. Nieco ponad godzinę później Uniwersytet Michigan podał, że nastroje amerykańskich konsumentów we wrześniu spadły, lecz w nieco mniejszym stopniu niż oczekiwano. Wartość indeksu zniżkowała do 86,1 pkt z 87,6 pkt w sierpniu, wobec prognoz na poziomie 85,9 pkt. Dolar zareagował wzrostem notowań w dolne granice obserwowanego dziś przedziału. O godz. 16.20 jedno euro wyceniane było na
0,9770 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
W dalszym ciągu utrzymujemy, że notowania amerykańskiej waluty w najbliższym okresie mogą wzrosnąć nawet poniżej poziomu 0,9710. Wzrosty kursu EUR/USD w okolice „figury” 0,98 powinny być wykorzystywane przez inwestorów do sprzedaży euro.

Strategia:
Sprzedawaj po 0,9790/0,9800
Stop loss 0,9815 / Take profit 0,9730

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)