Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty stabilniej

0
Podziel się:

Czwartkowa sesja na krajowym rynku walutowym przebiegła w dość spokojnej atmosferze. Wartość złotego pozostawała w miarę stabilna, a o kształtowaniu się cen euro i dolara decydowały przede wszystkim wydarzenia na rynku międzynarodowym

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Czwartkowa sesja na krajowym rynku walutowym przebiegła w dość spokojnej atmosferze. Wartość złotego pozostawała w miarę stabilna, a o kształtowaniu się cen euro i dolara decydowały przede wszystkim wydarzenia na rynku międzynarodowym. Kurs USD/PLN poruszał się w przedziale 4,0530 – 4,0670. Cena euro pozostawała w zakresie 4,3000 - 4,3205. Większą aktywność obserwowaliśmy tylko po otwarciu handlu, kiedy to część inwestorów wyraziła zainteresowanie zakupem złotówek reagując na fakt kierunkowego przyjęcia w środę przez rząd programu naprawy finansów publicznych Grzegorza Kołodki.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz podczas czwartkowej konferencji „Konkurencyjność polskiego sektora bankowego” powiedział, że bank centralny prowadzi rozmowy z Ministerstwem Finansów na temat wykorzystania części rezerw dewizowych na aktywne zarządzanie długiem zagranicznym, ale zaznaczył również, że NBP nie wyrazi zgody na działania niezgodne z standardami międzynarodowymi. Szef RPP podtrzymał także prognozę 2,5 proc. wzrostu PKB w 2003 r. To o 1 proc. mniej niż założone w tegorocznym budżecie 3,5 proc.
O godz. 16.00 jeden dolar wyceniany był na 4,0640 złotego, a jedno euro na 4,3200 złotego (odchyl.– 2,17 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Wartość złotego w dalszym ciągu powinna pozostawać w okolicy obecnych poziomów, tj. przy odchyleniu od parytetu na poziomie minus 2,0/2,5 proc., a o cenach walut powinny decydować wydarzenia na rynku międzynarodowym.

Strategia:
Wstrzymaj się z transakcjami na tym rynku

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Notowania amerykańskiej waluty do jena na rozpoczęcie działań zbrojnych w Iraku zareagowały spadkiem i na początku czwartkowej sesji europejskiej sięgnęły poziomu 119,70 wobec 120,64 w środę wieczorem. W trakcie kolejnych godzin handlu kurs USD/JPY powrócił w okolice poziomu 120,00/40. Wiceminister finansów ds. międzynarodowych Zembei Mizoguchi powiedział, że jego resort uważnie obserwuje rynek walutowy i jest gotów podjąć odpowiednie działania mające na celu uniknięcie zwiększonych na nim zmian.
O godz. 16.00 jeden dolar wyceniany był na 120,15 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Na rynku dolara jena spodziewana jest stabilizacja w zakresie 119,60 – 120,60.

Strategia:
Wstrzymaj się z transakcjami na tym rynku

EUR/USD
W nocy czwartku na piątek, około o godz. 3:30 czasu polskiego, Stany Zjednoczone rozpoczęły atak na Irak. 45 minut później w swoim wystąpieniu prezydent George Bush podkreślił, że wojna może być dłuższa i trudniejsza niż oczekiwano. Notowania europejskiej waluty do dolara po początkowym spadku do 1,0532 zaczęły zwyżkować i na początku sesji europejskiej sięgnęły poziomu 1,0648.

W trakcie kolejnych godzin handlu kurs EUR/USD skonsolidował się w zakresie 1,0580 – 1,0635. Uczestnicy rynku z niepokojem oczekiwali na wszystkie informacje napływające z rejonu działań wojennych. Opublikowane o godz. 14:30 przez Departament Pracy USA dane o spadku liczby nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych w tygodniu do 15 marca do 421 tys. z 425 tys. tydzień wcześniej nie odbiegały w większym stopniu od prognoz rynkowych (420 tys.) i nie wywarły większego wpływu na rynek.
O godz. 16.00 jedno euro wyceniane było na 1,0630 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Rynek czeka na rozwój wydarzeń w Iraku. Wydaje się, że na rynku eurodolara w dalszym ciągu będziemy świadkami konsolidacji kursu w szerokim przedziale zakresie 1,0545 – 1,0655.

Strategia:
Wstrzymaj się z transakcjami na tym rynku

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)