Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty umocnił się wobec dolara

0
Podziel się:

Złoty w porównaniu z piątkowym zamknięciem umocnił się o 1,7 gr wobec dolara i o 0,1 gr wobec euro, osiągając pod koniec poniedziałkowych kwotowań kursy: 3,977 za USD i 3,885 za euro.

Zdaniem analityków złoty zyskuje na wartości w wyniku prognoz rynkowych, że pasmo obniżek stóp procentowych w tym roku jeszcze się nie skończyło. Wskazuje na to, w ich opinii, niska skala kwietniowej redukcji.

RPP obniżyła stopę interwencyjną w kwietniu o 50 pkt. bazowych do 9,5 proc. podczas gdy, redukcja stopy lombardowej i redyskontowej wyniosła 100 pkt. bazowych. Obecnie kształtują się one odpowiednio na poziomie: 12,5 i 11 proc.

RPP nie obniżyła w kwietniu stopy depozytowej, która pozostała na niezmienionym poziomie 6,5 proc.

'Po podjęciu przez RPP decyzji o redukcji stóp procentowych rynek obligacji nie zareagował. Złej reakcji obawiali się analitycy' - powiedział PAP Marcin Bilbin, analityk Banku Handlowego.

Polska waluta od piątku utrzymuje się na poziomie poniżej 4 zł za USD.

Według analityków aprecjacja złotego wobec dolara wynika także ze znacznego osłabienia dolara wobec wszystkich walut, również euro.

'Dolar traci na wartości wobec wszystkich walut. Amerykańska waluta przez długi czas była przewartościowana i w tej chwili następuje korekta' - powiedział Bilbin.

Kurs amerykańskiego dolara spadł w poniedziałek na rynku międzybankowym w Londynie w stosunku do euro do poziomu najniższego od prawie czterech miesięcy.

Analitycy obawiają się, że raporty o zaufaniu amerykańskich konsumentów i poziomie bezrobocia, które będą opublikowane w tym tygodniu, mogą pokazać, że odbicie w amerykańskiej gospodarce następuje wolniej niż to wcześniej oceniano.

Za jedno euro płacono wczesnym popołudniem w Londynie 90,39 centów USA i był to najniższy poziom amerykańskiej waluty wobec euro od 3 stycznia tego roku. W piątek euro warte było 89,97 centów USA.

Zdaniem Bilbina w ciągu kilku tygodniu dojdzie do odwrócenia trendu i złoty zacznie tracić na wartości.

Analitycy prognozują, że wyniki dotyczące bilansu płatniczego mogą przyczynić się do zmian na rynku walutowym. '(...) wtorkowa publikacja danych na temat bilansu płatniczego za marzec może na krótko ożywić rynek walutowy. Oczekujemy, że w marcu, deficyt w obrotach bieżących wyniesie 730 mln USD i w efekcie w relacji do PKB pozostanie on na poziomie lutowym 4,1 proc' - podano w analizie finansowej banku PKO BP. z dnia 29 kwietnia.

W opinii analityków PKO BP, w przypadku deficytu na rachunku obrotów bieżących przekraczającego 1 mld USD, prawdopodobnie nastąpi spadek wartości złotego w wyniku osłabienia oczekiwań na kolejne redukcje stóp procentowych.

'Jedynie poziom deficytu w granicach 1 mld USD, wynikający z wysokiej wartości importu (3,5-3,6 mld USD) może zostać odebrany jako kolejna oznaka ożywienia popytu wewnętrznego i spowodować osłabienie oczekiwań rynkowych na kolejną obniżkę stóp procentowych i osłabić złotego' - napisali analitycy PKO BP.

Narodowy Bank Polski poda we wtorek o 16.00 dane o bilansie płatniczym za marzec. Deficyt obrotów bieżących w lutym 2002 roku spadł do 789 mln USD z 847 mln USD w styczniu i wzrósł wobec lutego 2001 roku, kiedy wynosił 463 mln USD.

Analitycy instytucji finansowych ankietowanych przez PAP spodziewają się lekkiego spadku deficytu obrotów bieżących w marcu do 734 mln USD z 789 mln USD w lutym. Wpływy z eksportu w marcu mają wynieść średnio 2 mld 407 mln USD wobec 2 mld 614 mln USD w marcu 2001 roku, a wypłaty za import 3 mld 295 mln USD wobec 3 mld 520 mln USD rok temu.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)