Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty w dół

0
Podziel się:

W czwartek notowania naszej waluty spadły. Cena dolara wzrosła do 3,8575 z 3,8340. Z 4,1335 do 4,1710 zwyżkowała również cena euro. Słaby sentyment dla naszej waluty panujący na rynku już od kilku dni w związku z napiętą sytuacją na świecie dodatkowo pogorszył minister finansów.

RYNEK KRAJOWY
W czwartek notowania naszej waluty spadły. Cena dolara wzrosła do 3,8575 z 3,8340. Z 4,1335 do 4,1710 zwyżkowała również cena euro. Słaby sentyment dla naszej waluty panujący na rynku już od kilku dni w związku z napiętą sytuacją na świecie dodatkowo pogorszył minister finansów. Choć Grzegorz Kołodko podczas seminarium na temat globalizacji powiedział, że inflacja w styczniu według szacunków wyniosła 0,5 proc., to podkreślił również, że "jeżeli w Polsce nie ma inflacji, bo było 0,5 procent w styczniu, a stopy procentowe są irracjonalnie zawyżone, to jesteśmy w piekle, a nie w niebie". Później w wywiadzie dla dziennikarzy dodał, że w polskich realiach widzi jeszcze miejsce na 300-pkt obniżkę stóp procentowych oraz, że „różnica między stopą banku centralnego, a inflacją wynosi aż sześć procent, co jest zabójcze dla polskiej gospodarki, irracjonalnie nadwartościowuje polskiego złotego, co szkodzi eksportowi”.
O godz. 15.10 jeden dolar wyceniany był na 3,8515 złotego, a jedno euro na 4,1710 złotego (odchyl.– 6,40 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Słabe zainteresowanie polskimi obligacjami, napięta sytuacja na arenie międzynarodowej oraz ponowne zaognienie się stosunków na linii RPP – rząd może w dalszym ciągu odbijać się negatywnie na notowaniach naszej waluty.

Strategia
Wstrzymaj się z transakcjami

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY, EUR/JPY
Cena dolara do jena, która po środowym wystąpienia Powella wzrosła z 119,05 do 120,35, podczas czwartkowej sesji powróciła w okolice poziomu 119,60. Inwestorzy na rynku dolarjena w dalszym ciągu pozostają pod wpływem informacji podanej w ostatni piątek przez BOJ o tym, że w styczniu interweniowano na rynku w celu ustabilizowania kursu USD/JPY. W nocy ze środy na czwartek wiceminister finansów ds. międzynarodowych Japonii Zembei Mizoguchi powiedział, że jego resort jest zadowolony z tego, że uczestnicy rynku wyciągnęli właściwy wniosek z tych interwencji.
O godz. 15.10 jeden dolar wyceniany był na 119,70 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Rynek dolarjena powinien poruszać się w szerokim przedziale 119,20 – 120,30. Radzimy wstrzymać się z transakcjami na tym krosie.

Strategia
Wstrzymaj się transakcjami

EUR/USD
Amerykańska waluta zareagowała wzmocnieniem na środowe wystąpienie Colina Powella przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. Po tym, jak sekretarz stanu USA przedstawił w środę przekonujące dowody na to, że Irak ma broń masowego rażenia, kurs EUR/USD zniżkował z 1,0890 do 1,0750. Dowody, choć mocne nie zdołały zmienić stanowiska większości członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, a w szczególności Rosji, Chin i Francji, którzy chcą aby misja inspektorów rozbrojeniowych była nadal kontynuowana. Szefowie inspektorów rozbrojeniowych Hans Blix oraz Mohamed El- Baradei w najbliższy weekend mają udać się do Iraku i 14 lutego złożyć kolejny raport Radzie Bezpieczeństwa. Podczas pierwszej części czwartkowej sesji notowania euro do dolara skonsolidowały się w okolicy poziomu 1,08. Inwestorzy wstrzymywali się z zawieraniem większych transakcji oczekując na przedstawianą po południu decyzję ECB w sprawie stóp oraz na dane makro z USA. Po godz. 13:00, po zaskakującej decyzji Bank of England o obniżeniu poziomu stóp procentowych o 25 pkt,
obroty na rynku wzrosły, a kurs EUR/USD zaczął zwyżkować. Uczestnicy rynku doszli do wniosku, że być może na podobny krok zdecyduje się również Europejski Bank Centralny. 45 minut później EBC podał jednak, że pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie. O godz. 14:30 poznaliśmy dane z USA. Liczba nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu spadła do 391 tys. z 402 tys. Wydajność pracy w IV kwartale 2002 r. spadła o 0,2 proc.
O godz. 15.10 jedno euro wyceniane było na 1,0830 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Nie wydaje się aby kurs EUR/USD przy obecnej sytuacji geopolitycznej zniżkował trwale poniżej poziomu 1,08. Spadek ceny euro w okolice 1,0760 został wykorzystany natychmiast przez inwestorów do ponownych zakupów wspólnej waluty. Kurs EUR/USD w najbliższym okresie powinien pozostawać w przedziale 1,0750/60 – 1,0850/60.

Strategia
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)