Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty w poniedziałek stabilny po debacie w Sejmie

0
Podziel się:

Złoty w poniedziałek rano umocnił się o 0,5 grosza wobec dolara i 2,5 grosza wobec euro osiągając 4,2150 za USD i 3,6440 za euro.

Realnie złoty znalazł się na poziomie 9,2 proc. powyżej starego parytetu wobec 8,9 proc. w piątek.

'Po nerwowym piątku wywołanym atakami na prezesa NBP w Sejmie rynek wraca do równowagi' - powiedział dealer BPH PBK Leszek Pawłowicz.

Po środowej decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, posłowie rozpoczęli w Sejmie dyskusję nad uchwała wyrażającą niezadowolenie z działań RPP.

W opinii obserwatorów debata nie miała przebiegu merytorycznego, a posłowie skupili się na atakach na prezesa NBP Leszka Balcerowicz i jego zastępców.

Prezes NBP powiedział w piątek w Sejmie, że ataki na RPP odnoszą skutek odwrotny od zamierzonego, którym jest miedzy innymi osłabienie złotego.

Prezes dodał, że RPP nie ulegnie politycznym naciskom.

Posłowie koalicji sugerowali w czasie trwającej debaty między innymi możliwość zmiany ustawy o NBP, która odbierana jest jako próba ograniczenia niezależności NBP. Jednak SLD nie zamierza obecnie poprzeć tych zmian.

Analitycy uważają, że najważniejsze dla rynku walutowego w przyszłym tygodniu będzie rozwój sytuacji w sporze między RPP a koalicją rządzącą, w szczególności zaś losy projektu zmian ustawy o NBP.

W poniedziałek rano minister gospodarki Jacek Piechota powiedział, że SLD nie poprze na razie zmian w ustawie o NBP. Nie wykluczył jednak, że SLD zdecyduje się na to w ciągu kilku miesięcy, jeśli sytuacja gospodarcza będzie się nadal pogarszać.

Bez poparcia SLD zmiany w ustawie o NBP nie mają szans na uchwalenie w parlamencie.

W poniedziałek ministerstwo finansów powinno ogłosić podaż obligacji 2- i 5-letnich na przetarg w środę. Rynek oczekuje oferty w wysokości 4-5 mld zł wobec 4,9 mld w lutym.

Niedawno wiceminister finansów Andrzej Raczko w wywiadzie dla PAP mówił, że oferta marcowa powinna być zbliżona do oferty lutowej ze względu na duże potrzeby pożyczkowe budżetu w pierwszym kwartale roku.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)