Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty wciąż pod wrażeniem decyzji RPP

0
Podziel się:

Czwartkowa sesja na rynku złotego upłynęła w atmosferze niepewności w wyniku środowej decyzji RPP o podniesieniu stóp procentowych o 50 pkt bazowych. W ciągu dnia złoty stracił na wartości o ok 4 grosze do dolara i euro. Kurs USD/PLN osiągnął nawet poziom 3,71, a EUR/PLN 4,4840.

RYNEK KRAJOWY
Czwartkowa sesja na rynku złotego upłynęła w atmosferze niepewności w wyniku środowej decyzji RPP o podniesieniu stóp procentowych o 50 pkt bazowych. W ciągu dnia złoty stracił na wartości o ok 4 grosze do dolara i euro. Kurs USD/PLN osiągnął nawet poziom 3,71, a EUR/PLN 4,4840. Odchylenie od parytetu osiągnęło rejony 3,55 proc. po mocnej stronie. Z czasem złoty odrobił część strat. Inwestorzy nie angażowali się w zakup polskiej waluty niepewni, co do przyszłej polityki władz monetarnych. Decyzja RPP była zaskakująca i jednocześnie trudno do wytłumaczenia z perspektywy danych dostępnych uczestnikom rynku. Witold Orłowski, doradca ekonomiczny prezydenta, powiedział, że RPP wyznaczyła sobie zbyt ambitny cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. (+/- 1 proc.). Konsekwentna realizacja tego celu może negatywnie odbić się na kondycji polskiej gospodarki. W ocenie Orłowskiego bardziej racjonalnym poziomem byłoby 3,5 proc.
O godz. 15.50 jeden dolar wyceniany był na 3,7070 złotego, a jedno euro na 4,4795 złotego (odchyl.– 3,584 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Sytuacja na rynku złotego stała się niejasna za sprawą ostatniej decyzji władz monetarnych naszego kraju. Niepokojącym wydaje się fakt, że większość decyzji RPP z ostatnich miesięcy była zaskoczeniem dla uczestników rynku. Być może Rada bardziej dba o podkreślanie własnej niezależności niż komunikację z rynkiem. Byłby to niepokojący sygnał dla złotego. Spodziewamy się, że do końca tygodnia złoty nie zdoła w zasadniczy sposób powrócić na ścieżkę wzrostów. Osią piątkowych notowań kursu USD/PLN powinien być poziom 3,68/69, a EUR/PLN 4,45. Ewentualne gwałtowniejsze zmiany mogą wynikać z wydarzeń na rynku międzynarodowym.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
Wczorajszy dzień przyniósł korektę kursu na rynku dolarjena po ostatnich zwyżkach dolara. W godzinach przedpołudniowych notowania kursu USD/JPY poruszały się w wąskim paśmie wahań od 110,02 do 110,17 JPY za 1 USD.
Ceny akcji na giełdzie w Tokio zmieniły się w czwartek nieznacznie i wpłynęły na stabilne zachowanie jena. W Japonii podano także informację o bardzo wysokiej nadwyżce handlowej w lipcu, która wyniosła ponad 10 mld USD. Po południu jen zyskał na wartości, dochodząc do poziomu nawet 109,60 jenów za dolara. Korekta spowodowana była wyprzedażą amerykańskiej waluty na rynku eurodolara, gdzie inwestorzy realizowali zyski ze wzrostu wartości USD w ostatnich kilku dniach. Na zwyżkę kursu jena pozytywnie wpłynęły także niższe ceny ropy naftowej. Spadły one pierwszy raz od początku sierpnia poniżej 43 USD za baryłkę.
O godz. 15.50 jeden dolar wyceniany był na 109,63 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Piątkowa wypowiedź Alana Greenspana dotycząca stanu gospodarki USA bardzo jest oczekiwana na rynku dolarjena. Nastroje inwestorów pozostają pozytywne dla jena. Po danych o bilansie handlowym inwestorzy oczekują również dobrych informacji na temat inflacji i japońskiego rynku pracy. Przewidujemy, że kurs USD/JPY pozostanie w paśmie od 108,50 do 111,00 JPY za 1 USD.

EUR/USD
Czwartek nie przyniósł większych ruchów na rynku eurodolara. Kurs otwarcia w Londynie wynosił 1,2080 i był zbliżony do zamknięcia na poziomie 1,2075. Kurs pozostawał stabilny i wahał się w przedziale 1,2060-1,2110.
W godzinach rannych w Niemczech opublikowano wartość indeksu IFO, obrazującego klimat wśród przedsiębiorców niemieckich. Wskaźnik spadł do 95,3 pkt w sierpniu w porównaniu do 95,6 pkt w lipcu. Inwestorzy spodziewali się spadku, ale do 95,1 pkt. Po południu na rynek napłynęły informacje zza oceanu. Amerykański Departament Pracy podał dane o bezrobociu tygodniowym. Na dzień 21. sierpnia liczba nowych zgłoszeń po zasiłki wzrosła do 343 tys. (oczekiwano 335 tys.) w porównaniu do 331 tys. w poprzednim tygodniu. Obie informacje nie wpłynęły znacznie na eurodolara i kurs pozostawał stabilny. Inwestorzy powstrzymują się od większych ruchów w oczekiwaniu na piątkowe ważne dane makroekonomiczne z USA (PKB po rewizji, nastroje konsumentów) oraz wypowiedź szefa FED. Uczestnicy rynku spodziewają się usłyszeć od Greenspana wskazówek na temat przyszłej sytuacji gospodarczej w USA.
O godz. 15.50 jedno euro wyceniane było na 1,2076 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Piątkowe wystąpienie prezesa Greenspana oraz publikacje danych makroekonomicznych mogą spowodować silne ruchy na rynku eurodolara. Analitycy spekulują, że dobry ton wypowiedzi Greenspana może pomóc dolarowi trwale przełamać silny opór na 1,2000. Prognozujemy, że kurs EUR/USD w najbliższym czasie będzie przebywał w przedziale 1,1950 – 1,2250.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)