Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty zakładnikiem obaw o realizację planu Hausnera

0
Podziel się:

Rozpoczynający się tydzień jak i druga połowa miesiąca będzie niezwykle nerwowa i przyniesie znaczące zwiększenie zmienności. Być może czekające nas osłabienie nie będzie miało gwałtownego charakteru, jednakże niepewność związana losami programu ratunkowego z pewnością nie będzie sprzyjała polskiej walucie.

Kluczowy dla losów konsolidacji finansów państwa polskiego, stanowiący symboliczną, ostatnią deskę ratunku program autorstwa Ministra Gospodarki ulega sukcesywnemu rozwodnieniu. Grupa Trzymająca Władzę wobec malejącego poparcia społecznego (spadek do 17% - poniżej notowań Samoobrony) i w obawie o wynik zbliżających się wyborów parlamentarnych dąży do odsunięcia w czasie niepopularnych cięć w wydatkach. Naciski polityczne (UP, frakcje SLD związane z OPZZ) powodują, iż program zaczyna przypominać pustą skorupę opatrzoną podpisem Hausnera. Z planu wykreślono zamrożenie waloryzacji rent i emerytur oraz likwidację PFRON. Dalsze zachowanie rynków finansowych zdeterminowane jest zatem bardziej przez wydarzenia na scenie politycznej niż ekonomię.

Bezpośrednią konsekwencją zamieszania wobec wdrożenia programu ratunkowego jest dramatyczny wzrost rentowności papierów skarbowych i osłabienie złotego. Rynek po raz kolejny staje się najwyższym sędzią bezwzględnie oceniając zachowanie polityków. Obecna bardzo delikatna sytuacja staje się krytyczna dla dalszych losów planów konsolidacji finansów państwa. Utrata zaufania rynków oraz brak wdrożenia planu ratunkowego może pogrzebać plany uplasowania w tym roku dużych emisji papierów skarbowych i wywołać problemy płynnościowe budżetu (choć tu MF może przesunąć wolumen emisji na rynki zagraniczne), a w najlepszym wypadku znacznie powiększyć koszty obsługi długu, co z kolei zmusi rząd do większych cieć lub pogodzenia się z rosnącym niebezpiecznie deficytem.

Rozpoczynający się tydzień jak i druga połowa miesiąca będzie niezwykle nerwowa i przyniesie znaczące zwiększenie zmienności. Wydarzenia o charakterze makroekonomicznym, jak publikacja danych o produkcji przemysłowej, PPI, czy posiedzenie RPP zejdzie prawdopodobnie na drugi plan.
W poniedziałek odbędzie się posiedzenie klubów SLD, na którym dyskutowane będą zmiany do planu Hausnera,oraz przemieszczenia kadrowe wewnątrz SLD.
24.01 odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej SLD, na której SLD zadecyduje o ewentualnym poparciu dla planu Hausnera.
27.01 odbędzie się posiedzenie Rządu, na którym będzie dyskutowany plan Hausnera. Jego przyjęcie przez Rząd umożliwi przedstawienie go pod obrady Sejmu, gdzie plan przejdzie kolejna ciężką próbę.

Przyszły tydzień będzie zatem obfitować w nerwową atmosferę pełną gwałtownych wahań. Uczestnicy rynku są podzieleni co do losów złotego. Naszym zdaniem możemy oczekiwać jego dalszego osłabienia. Być może czekające nas osłabienie nie będzie miało gwałtownego charakteru, jednakże niepewność związana losami programu ratunkowego z pewnością nie będzie sprzyjała polskiej walucie.

PLN w zeszłym tygodniu wybił się z dotychczasowego range’u na poziomie -1,4 -0,7%. Pokrywanie krótkich pozycji walutowych sprowadziło indeks inicjalnie do -0,2%, a następnie na słabą stronę odchylenia na +0,6%. Na poziomie +0,6/0,7% przebiega linia mikrotrendu spadkowego broniona obecnie przez rynek. Jej przebicie może otworzyć sekwencje w kierunku +1,0-1,25% dalej 2,0%. Potencjalny zakres wahań w bieżącym tygodniu -0,5% 1,5%.

Rekomendacja indeksowa:
Long 0,0%,
Target 0,7%/1,25%,
Stop Loss -0,25%.

USDPLN - kurs w piątek zrealizował nasz target rosnąc do poziomu 3,78. Kurs zrealizował formację podwójnego dna i target z niej wynikający. Kurs na wykresach dziennych ma już niewiele miejsca na tak dynamiczny wzrost, jaki obserwowaliśmy z poziomu 4,63 wspierany silna korekta na EURUSD. Wydaje się ze kurs ma szansę dotrzeć w rejon 3,82/84, jednakże będą to lokalne maksima.

Rekomendacja: zalecamy realizację zysków z pozycji zajmowanych na 3,73 w rejonie 3,82/84 lub podciągnięcie stop lossów do poziomu 3,78.

EURPLN – po dynamicznych wzrostach kurs zapoczątkował korektę równolegle z EURUSD. Przy stabilnej złotówce w odchyleniu i spadającym EURUSD byliśmy świadkami korekty z 4,77 do 4,70 na moment sporządzania tego komentarza. EURPLN cały czas zachowuje potencjał wzrostowy dopóki kurs znajduje się na poziomie 4,68. Momentum wzrostowe jednak znacząco spadło, a spadek poniżej poziomu 4,70 potwierdził lokalny szczyt w rejonie 4,77.

Rekomendacja: krótkoterminowo naszym zdaniem redukować krótkie pozycje zajmowane z 4,75 na spadkach do 4,70/68, gdyż te poziomy mogą oferować kursowi wsparcie. Przy słabnącej złotówce i spadającym EURUSD gra na EURPLN może być w bieżącym tygodniu dość trudna.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)