Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znaczący wpływ polityki na notowania złotego

0
Podziel się:

Wtorkowy handel na rynku złotego upłynął pod znakiem spekulacji na temat realizacji planu reform finansów publicznych i przyszłości ich autora wicepremiera Jerzego Hausnera.

RYNEK KRAJOWY
Wtorkowy handel na rynku złotego upłynął pod znakiem spekulacji na temat realizacji planu reform finansów publicznych i przyszłości ich autora wicepremiera Jerzego Hausnera. Nieco w cieniu pozostawała kwestia stóp procentowych. W pierwszych godzinach sesji złoty stracił na wartości pod wpływem krążących spekulacji dotyczących popołudniowego spotkania premiera Marka Belki z wicepremierem Hausnerem. Kurs USD/PLN wzrósł z okolic 3,7250 na otwarciu do 3,75, natomiast kurs EUR/PLN z 4,52 do 4,5545.
W późniejszych godzinach fala negatywnych nastrojów opadała. Przyczyniła się do tego w pewnym sensie wypowiedź szefa resortu finansów Andrzeja Raczko. Powiedział, on że istnieje możliwość utrzymania inflacji w granicach celu inflacyjnego wyznaczonego przez RPP, a gospodarce nie grozi przegrzanie. Spotkanie prof. Belki z Hausnerem okazało się korzystne dla notowania złotego. Wicepremier powiedział, że zostaje w rządzie, a zmiany w programie reform finansów państwa nie będą duże. Cena dolara spadła w okolice 3,7150, a euro do 4,5250.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 3,7405 złotego, a jedno euro na 4,5330 złotego (odchyl.– 2,48 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Rynek oczekuje teraz na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Naszym zdaniem podwyżka stóp procentowych nie jest jeszcze do końca uwzględniona w cenach, stąd notowania złotego mogą jeszcze nieznacznie wzrosnąć.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
Wtorkowy handel rozpoczął się od wzrostu kursów USD/JPY. Dolarjen zwyżkował do poziomu 108,76. Następnie jen zaczął odrabiać straty i kurs ustabilizował się w rejonach 108,20 – 108,50. Spadek wartości japońskiej waluty wobec dolara nastąpił głównie z powodu słabszych niż oczekiwano opublikowanych danych o produkcji przemysłowej w Japonii. W maju nastąpił wzrost tego wskaźnika o 0,5 proc., podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 2,5 proc. Uczestnicy rynku odczytali te informacje jako możliwą zapowiedź słabszego niż się spodziewano indeksu tankan. Lepsze wiadomości napłynęły z japońskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła w maju do 4,6 proc. Był to najniższy poziom od sierpnia 2000 r
O godz. 16.00 podano dane z USA. Wskaźnik nastrojów konsumentów wzrósł do 2-letniego maksimum osiągając 101,9 pkt w maju. Była to bardzo dobra informacja, która przyczyniła się do wzrostu dolara. O godz. 20.30 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Fed, które może mieć duże znaczenie na dalsze notowania dolarjena.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 108,65 jena.

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższych dniach kurs powinien znajdować się poniżej 109,50. Inwestorzy oczekują na efekty posiedzenia Fed, które rozpoczęło się we wtorek wieczorem oraz na czwartkową publikację indeksu tankan.

EUR/USD
Wtorkowe notowania rozpoczęły się od wzrostu amerykańskiej waluty wobec euro. Kurs EUR/USD zniżkował do poziomu 1,2134. W kolejnych godzinach notowania oscylowały w przedziale 1,2140 – 1,2180. Pozytywny wpływ na dolara miało szybsze niż się spodziewano przekazanie władzy Irakijczykom. Według obserwatorów może to zmniejszyć ryzyko ataków terrorystycznych i przerw w dostawach ropy z Iraku. Ceny tego surowca spadły na światowych rynkach do najniższych poziomów od dwóch miesięcy. Na Londyńskiej giełdzie ceny ropy zniżkowała poniżej 33 USD za baryłkę. Niższe ceny surowca pozwoliły umocnić się amerykańskiej walucie.
O godz. 16.00 opublikowany został indeks nastrojów konsumentów w USA. Wzrósł on do 101,9 pkt w czerwcu z 93,1 pkt w maju. Oczekiwano wzrostu do 95 pkt. Był to bardzo dobry wynik. Dolar zaczął zyskiwać na wartości. Kurs EUR/USD zniżkował w okolice 1,2115.
O godz. 16.10 jedno euro wyceniane było na 1,2120 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Przebieg notowań na eurodolarze w najbliższych dniach będzie zależał od decyzji Fed w sprawie stóp procentowych. Ważne będą również komentarze przedstawicieli banku dotyczące przyszłej polityki Rezerwy Federalnej. Kurs powinien oscylować w przedziale 1,2050 – 1,22.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)