Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty słabszy. Rynek czeka na TSUE

4
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości UE wyda w czwartek wyrok, który może mieć kluczowe znaczenie dla frankowiczów. Oczekiwanie na wyrok przyczynia się do słabszych notowań złotego wobec walut Europy Środkowo-Wschodniej.

Kursy walut. Złoty słabszy. Rynek czeka na TSUE
Kursy walut. Złoty słabszy. Rynek czeka na TSUE. (Adobe Stock)

W środę zauważalnie wzrosła zmienność na polskim złotym - kurs złotego wobec euro notowany był na krótko nad poziomem 4,59, jednak zakończył handel powyżej 4,57. 

Z kolei kurs złotego wobec dolara również chwilowo wzrósł kończąc dzień nad poziomem 3,77. Natomiast eurodolar zakończył sesję wzrostem powyżej 1,21.

Podczas środowej sesji uczestnicy rynku dokonali zmiany pozycjonowania na parze EUR/PLN otwierając kontrakty na osłabienie polskiej waluty przed czwartkowym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Odpowiedzi TSUE na 5 pytań zadanych przez gdański Sąd Okręgowy w dużej mierze przyczynią się do kształtu przyszłych rozstrzygnięć spornych kwestii dotyczących kredytów mieszkaniowych denominowanych we franku szwajcarskim, których wartość wynosi blisko 95 mld zł.

Zobacz także: Polski Nowy Ład a podatek od smartfona. Ekspert: "wygląda jak sabotaż, totalna sprzeczność"

Chociaż w ostatnich dniach nie dochodziło do nadmiernych wahań implikowanej zmienności na polskim rynku opcji, w środę zauważalny był lekki ich wzrost. Rynek zaczął nastawiać się na niekorzystne orzecznictwo, które w konsekwencji może doprowadzić do masowych ugód banków z klientami i domykanie pozycji walutowej na rynku międzybankowym poprzez wzmożony zakup walut obcych, głównie franka szwajcarskiego.

Czwartkowe wydarzenie przyczynia się do słabszych notowań złotego wobec walut Europy Środkowo-Wschodniej. W relacji z euro, najsilniejszym w regionie pozostaje węgierski forint poprzez ogłoszoną gotowość Banku Węgier do przeciwdziałania trwałemu przyspieszeniu inflacji. 

Podczas środowego handlu para eurodolar poruszał się w trendzie wzrostowym, gdzie pod koniec dnia dolar osłabiał się ze względu na brak zmian w retoryce Rezerwy Federalnej. Podczas kwietniowego posiedzenia FOMC (organu odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej), Jerome Powell dostrzegł poprawę w pokryzysowej odbudowie gospodarki USA, jednak to nie wystarczy aby na ten moment dokonywać normalizacji polityki monetarnej.

O godz. 3.00 czasu polskiego podczas przemówienia w Kongresie, Joe Biden przedstawił plan fiskalny Białego Domu dotyczący pakietu wydatków i ulg podatkowych na kwotę 1,8 bln dolarów.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
dobra zmiana
3 lata temu
Citibank był pierwszy z uciekających, w kolejce czekają następne
Rycho
3 lata temu
do egzorcysty. Twoja nienawiść w stylu totalnym świadczy tylko o Twojej głupocie. Nie wchodź na portale biznesowe, bo i tak niewiele z tego kumasz. Dolar w ciągu roku spadł o 10%, euro wzrost o ok. 0,5%, franek spadek o parę procent. Wystarczy skorzystać ze statystyk w tymże portalu i przestać papugować za TVszyN, GWnianą i onetem.
egzorcysta
3 lata temu
Nie długo użyty papier toaletowy będzie więcej wart od pisowskiej złotówki a zapłacą oczywiście konsumenci,pisiaci też tylko oni o tym nie wiedzą bo im w reżimowej nie powiedzą bo wiedza że ich można bardzo łatwo na wszystko nabrać,oszukać i okraść .
wico63
3 lata temu
Co tu komentować, dzisiaj to,jutro co innego a NBP gra sobie spokojnie na Forexie swoją grę. Czekam na dzień, kiedy pejsowaci zagrają przeciw NBP...to wtedy okaże się kto gdzie rządzi