Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty w oczekiwaniu na dane o inflacji

8
Podziel się:

We wtorek zostanie opublikowany odczyt inflacji za sierpień. Wciąż wysoka presja inflacyjna wraz z ewentualnymi, jastrzębimi komentarzami członków Rady Polityki Pieniężnej może w krótkim terminie przyczynić się do umocnienia złotego.

Kursy walut. Złoty w oczekiwaniu na dane o inflacji
Kursy walut. Złoty w oczekiwaniu na dane o inflacji. (money.pl, Rafał Parczewski)

Pauza handlu w Londynie podczas poniedziałkowej sesji przyczyniła się do niewielkiej zmienności na eurodolarze, który zakończył handel blisko 1,18.

Złoty umocnił się - kurs zakończył sesję bliżej 4,56 za euro oraz w pobliżu 3,86 za dolara.

Umiarkowana zmienność na rynkach bazowych nie przeszkodziła w zainteresowaniu walutami uznawanymi za ryzykowne. Wzrost wartości odnotowała korona norweska a także rand południowoafrykański oraz bat tajski, który po dwóch miesiącach słabości kończy ostatnie sesje mocniejszym akcentem.

W Polsce we wtorek zostanie opublikowany odczyt inflacji CPI za sierpień. Wciąż wysoka presja inflacyjna wraz z ewentualnymi, jastrzębimi komentarzami członków RPP może w krótkim terminie przyczynić się do umocnienia złotego.

Zobacz także: Wzrost składki zdrowotnej. "To będzie katastrofa, a co najmniej ogromne turbulencje"

Słowa Jerome Powella zabrzmiały dosyć gołębio podczas spotkania w Jackson Hole, na co rynki przygotowały się. Niemniej przekaz jest dosyć klarowny, sytuacja gospodarcza w USA na tyle poprawiła się aby rozważyć rozpoczęcie ograniczania skupu aktywów jeszcze w tym roku.

Dodatkowo, jastrzębie głosy członków Rezerwy Federalnej przyczyniły się do wyraźnego wzrostu zakładów na wyższą wartość dolara w transakcjach typu futures. Według danych CFTC, bycze pozycjonowanie wynosi aktualnie ponad 8 mld dolarów w ujęciu netto wobec walut G10 i niewykluczone, że zbliżający się termin rozpoczęcia taperingu będzie pogłębiał zawieranie pozycji długich.

W poniedziałek, na notowania eurodolara wpłynęła seria publikacji danych na temat nastrojów gospodarczych w strefie euro, które ostatnio pokazują przyhamowanie tendencji wzrostowej, co jest wywołane obawami dot. rozprzestrzeniania się wariantu Delta COVID-19.

W sierpniu indeks nastrojów w gospodarce lekko spadł do 117,5 pkt z poziomu 118, z kolei indeks nastrojów w usługach wyniósł 16,8 pkt (poprzednio 18,7 pkt). W kontraście, indeks nastrojów producentów lekko wzrósł o 0,1 pkt. do 18,7 pkt.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Bolo
3 lata temu
Żeby wzmocnić złotego,Glapiński musi odejść.
Binop
3 lata temu
Oszustwo 100-lecia. PiS zabiera oszczędności Polakom przez inflację i zerowe oprocentowanie oszczędności, a sobie wali podwyżki 60% i więcej. Mafia.
Morar
3 lata temu
Adam Glapiński, Grażyna Ancyparowicz, Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt, Cezary Kochalski, Jerzy Kropiwnicki, Eryk Łon, Rafał Sura, Kamil Zubelewicz, Jerzy Żyżyński I co kilka osób pod przywódctwem Kaczńskiego może dym@ć 38 mln Polaków. CI państwo pozdrawiają naród ze środkowym palcem i uśmieszkiem na twarzy...
kkfadek
3 lata temu
Nie wiedziałem że korona norweska na leży do grupy walut ryzykownych.
Adam
3 lata temu
Największą inflacja od 20 lat a oni umacniają złotówkę? Wygląda na to że nowy wal wuj morawiecki chcevzlupic pracujących za granicą to taki mały podatek ba karyny 500plus