Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

70 proc. emisji obligacji uplasowano w USA

0
Podziel się:

Ponad 70 proc. emisji polskich obligacji Skarbu Państwa o wartości 1 mld USD uplasowano w Stanach Zjednoczonych, resztę na pozostałych rynkach

- poinformowało Ministerstwo Finansów w piątkowym komunikacie.

'Ponad 70 proc. emisji obligacji o wartości 1 mld USD uplasowano w Stanach Zjednoczonych, resztę na pozostałych rynkach. Głównymi nabywcami z USA były firmy ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne' - podał resort.

W amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych został zaakceptowany wniosek o rejestrację obligacji.

Polska zaoferowała w czwartek na rynku amerykańskim obligacje 10-letnie. Pierwotnie resort finansów planował uplasować na rynku obligacje o wartości 750 mln USD.

Rentowność polskich obligacji o wartości 1 mld USD wyniosła 6,25 proc., a cena emisyjna 99,209 USD.

Emisja została wyceniona przez rynek na 158 pkt. bazowych powyżej papierów amerykańskich.

W 1994 roku niemal połowa powstałego w latach 70. zadłużenia została zamieniona na sześć różnych typów obligacji Brady'ego na mocy umowy o redukcji długu z bankami komercyjnymi zrzeszonymi w Klubie Londyńskim.

Po czterech dotychczasowych operacjach przedterminowego wykupu nominalne zadłużenie z tytułu obligacji Brady'ego spadało do 4 mld USD z 8 mld USD wyemitowanych w 1994 roku.

Polska emitowała ostatni raz papiery na rynku amerykańskim w 1997 roku. Sprzedała wówczas obligacje siedmioletnie o wartości 300 mln USD i dwudziestoletnie o wartości 100 mln USD.

W 2002 roku Ministerstwo Finansów wyemitowało już na rynku europejskim obligacje o wartości 750 mln euro.

Tegoroczna lutowa emisja 10-letnich euroobligacji, o terminie zapadalności 12 marca 2012 roku i oprocentowaniu 5,5 proc., uzyskała rentowność na poziomie 5,725 proc., czyli 75 punktów bazowych powyżej odpowiednich niemieckich obligacji skarbowych lub 50 punktów bazowych powyżej stopy swapowej, co odpowiada cenie emisyjnej równej 98,32 proc. wartości nominalnej.

Budżet na 2002 rok zakłada, że Polska wyemituje za granicą papiery o wartości 0,8 mld USD i 1 mld euro.

Polska ma rating dla długoterminowych zobowiązań w walucie obcej na poziomie Baa1 od Moody's Investors Service oraz BBB plus od Standard&Poor's. Obydwa ratingi są o siedem poziomów niższe od najwyższych w obu instytucjach.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)