Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy: RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian

0
Podziel się:

Zdaniem wszystkich ankietowanych analityków, na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Zdaniem wszystkich ankietowanych analityków, na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

„Po serii wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej w ostatnich dwóch tygodniach nie ma wątpliwości, że rada na najbliższym, kończącym się w środę posiedzeniu, pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie” – napisali analitycy banku PKO BP w raporcie.

Posiedzenie RPP rozpocznie się we wtorek, 30 maja decyzja spodziewana jest w środę, 31 maja w godzinach popołudniowych. „Ostatnie wypowiedzi członków RPP jednoznacznie wskazują, że obecnie, przy założeniu spełnienia się bazowej projekcji NBP dot. inflacji i PKB, większość Rady Polityki Pieniężnej nie widzi większych szans na dalsze, nawet niewielkie poluzowanie polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach” – czytamy dalej.

Zdaniem ekonomistów Banku Zachodniego WBK, również komunikat wydany po posiedzeniu RPP będzie ostrożny i ubogi w jakiekolwiek deklaracje.

„Oceniamy, że stopy procentowe pozostaną niezmienione, natomiast komunikat po posiedzeniu RPP prawdopodobnie ukaże sytuację ‘poczekamy, co dalej’ w kwestii dalszych decyzji co do stóp procentowych, czy to w miesiącach, czy to nawet kwartałach” – napisano w raporcie BZ WBK.

„Wydźwięk komunikatu prawdopodobnie może być taki, że jakiekolwiek zmiany w stopach procentowych mogą być wynikiem niezwykłych niespodzianek w danych na temat polskiej gospodarki” – czytamy dalej.

RPP po raz ostatni obniżyła stopy procentowe w lutym – o 25 pb do 4,0% w przypadku głównej stopy referencyjnej.Podobnie oceniają ekonomiści banku JP Morgan, którzy w piątkowym raporcie na temat stanu polskiej gospodarki jednocześnie podkreślają, że widać na polskim rynku przekonanie, iż stopy procentowe są obecnie na neutralnym poziomie.

„W związku z tym publikacje kolejnych danych musiałyby być wielce zaskakujące, żeby RPP poluźniła politykę monetarną” – napisanapisano w raporcie.

„Nawet prognoza deflacji w III kwartale 2006 roku prawdopodobnie nie zmieni nastawienia rady, bo będzie postrzegana jako czasowa” – czytamy dalej.

wiadomości
waluty
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)