Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy: Stopy procentowe pozostaną bez zmian

0
Podziel się:

Ekonomiści zgodnie uważają, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawi stopy procentowe bez zmian podczas październikowego posiedzenia. Rada poczeka na dane o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale i ewentualnie w listopadzie dokona cięcia stóp.

Ekonomiści zgodnie uważają, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawi stopy procentowe bez zmian podczas październikowego posiedzenia. Rada poczeka na dane o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale i ewentualnie w listopadzie dokona cięcia stóp.

Z ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów przez ISB wynika, że wszyscy są przekonani o pozostawieniu stóp w październiku na dotychczasowym poziomie, natomiast ośmiu z nich (spośród 11) spodziewa się do końca roku jeszcze jednej obniżki, o 25 pb.

„Dane, które się ostatnio pojawiały, nie zmieniły istotnie bilansu ryzyk dla przyszłej inflacji. Wielu członków rady wyraźnie powiedziało, że wolałoby poczekać z decyzją na dane o trzecim kwartale” – powiedział Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Taką opinię wyraził m.in. w rozmowie z ISB, członek rady, Mirosław Pietrewicz, mówiąc, że przy dobrych danych za trzeci kwartał, należałoby się zastanowić nad luzowaniem polityki pieniężnej.

„Rada będzie czekała na dane o PKB, żeby się upewnić, jak to wszystko wygląda w gospodarcze – prawdopodobnie niepewność związana z polityką będzie już wtedy mniejsza” – uważa Maja Goettig, ekonomistka Banku BPH.

„W listopadzie będzie także nowy raport o inflacji” – dodał Mateusz Szczurek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Większość ekonomistów twierdzi, że rada obniży stopy w tym roku raz jeszcze, w listopadzie, pod wpływem danych o trzecim kwartale.

„Dane o trzecim kwartale nie będą jakieś rewelacyjne, ale dość umiarkowane, w szczególności w zakresie konsumpcji i inwestycji nie zobaczymy jakiegoś dużego odbicia” – powiedział Bielski.

Prognoza BZ WBK wzrostu w trzecim kwartale wynosi 3,7%.

„Ryzyko jest bardziej po stronie negatywnej czy pozytywnej, bardziej prawdopodobne jest, że dane zaskoczą na niekorzyść, co będzie wspierać obniżki stóp” – dodał ekonomista.

Październikowe posiedzenie RPP jest nieco w cieniu wydarzeń politycznych, co podkreślają ekonomiści – w tym tygodniu ważą się losy koalicji rządowej Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej.

Rada rozpocznie swoje dwudniowe posiedzenie we wtorek 25 października, decyzja spodziewana jest w środę w godzinach popołudniowych.

RPP obniżała stopy procentowe w tym roku już pięciokrotnie – o 2 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej, która wynosi obecnie 4,50%.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)