Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy RPP obniży stopy procentowe?

0
Podziel się:

Analitycy PKO BP SA, w swoim cotygodniowym raporcie, podtrzymują swoją prognozę, iż RPP obniży podstawowe stopy procentowe już w tym tygodniu (24-25.09) o 25-50 pkt. bazowych

Podtrzymujemy naszą dotychczasową prognozę, że RPP obniży podstawowe stopy procentowe już w tym tygodniu (24-25.09) o 25-50 pkt. bazowych. Głównym pytaniem pozostaje jak RPP odniesie się do projektu budżetu o przedstawionych powyżej parametrach i jak to wpłynie na jej decyzje w zakresie polityki monetarnej. Wątpliwości RPP budzić może fakt, że tak skonstruowany budżet choć zakłada zacieśnienie polityki fiskalnej 'na papierze' (38,7 mld deficytu budżetowego na 2003 r. wobec 43 mld zakładanych przez min. Belkę i 40 mld zakładanych na rok bieżący), to, przy gorszym od założonego scenariuszu makroekonomicznym, faktycznie niesie on ryzyko rozluźnienia polityki fiskalnej. Stałoby się tak wtedy gdy w efekcie gorszej od zakładanej koniunktury realizowane dochody budżetowe okazałyby się niższe od założeń, podczas gdy w dużej mierze 'sztywne' wydatki budżetowe pozostałyby na z grubsza niezmienionym poziomie, powodując konieczność nowelizacji Ustawy Budżetowej i podwyższenie deficytu.

Taki scenariusz w dłuższym okresie mógłby spowodować pogorszenie równowagi wewnętrznej gospodarki (wzrost inflacji) i zewnętrznej (wzrost deficytu w obrotach bieżących). Naszym zdaniem takie ryzyko może wystąpić w średnim okresie (na przełomie 2003/2004), kiedy gospodarka powinna wyraźniej przyspieszyć. Stąd też naszym zdaniem przestrzeń dalszego rozluźnienia polityki monetarnej (mając na uwadze opóźnienia czasowe jej skutków dla gospodarki) jest ograniczona do maksymalnie 100-150 pkt. baz do końca I kw. 2003 r. (o ile nie nastąpi znaczące pogorszenie stanu gospodarki światowej).

Jednakże w chwili obecnej sądzimy, że ostatnie dane nt. inflacji, zjawisk monetarnych i sfery realnej (niska dynamika produkcji wysoka stopa bezrobocia)
wskazują iż ujemna luka popytowa w polskiej gospodarce (tempo wzrostu PKB rzeczywistego wobec tempa wzrostu PKB potencjalnego) jest na tyle duża, że ogranicza ryzyko pogorszenia się równowagi wewnętrznej i zewnętrznej gospodarki, umożliwiając w krótkim okresie dalsze obniżki stóp.

Sądzimy zatem, że projekt budżetu w powyższym kształcie choć nie zostanie przyjęty z entuzjazmem przez Radę, co znajdzie wyraz w komentarzu Rady nt. założeń budżetowych, to jednak nie powinno powstrzymać RPP przed kolejną obniżką już na najbliższym posiedzeniu. Ponadto, jak zapowiedział D. Rosati w wywiadzie dla Reutera, na wrześniowym posiedzeniu RPP przyjmie założenia strategii polityki pieniężnej na najbliższe trzy lata.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)