Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy zajdą zmiany w NBP?

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej zajmie się zmianą zasad księgowości Narodowego Banku Polskiego podczas posiedzenia rozpoczynającego się 25 listopada - poinformowała w poniedziałek PAP Wiesława Ziółkowska z RPP.

Zmiana zasad księgowości ma dostosować standardy używane w tym zakresie przez NBP do obowiązujących w Europejskim Banku Centralnym.

"RPP będzie się tym zajmowała na obecnym posiedzeniu" - powiedziała Ziółkowska.

Ziółkowska nie odpowiedziała na pytanie, czy RPP podejmie już teraz decyzję w tej sprawie.

"Z tym proszę poczekać. Rada ma jeszcze jedno posiedzenie, w grudniu. Nie musi podejmować decyzji już teraz" - dodała.

W ubiegłym tygodniu minister finansów Andrzej Raczko poinformował, że zwróci się do nowej RPP z pytaniem, czy zmieni zasady rachunkowe w taki sposób, by można było uwolnić część rezerwy rewaluacyjnej tworzonej przez NBP na różnice kursowe.

Raczko mówił wówczas, że obecnie urzędująca rada nie zamierza podejmować podobnych decyzji.

Bogusław Grabowski z RPP odpowiadał Raczce w ubiegłym tygodniu na antenie TVN24, że dostosowanie zasad księgowych do standardów EBC jeszcze bardziej utrudni powiększanie zysku banku centralnego dzięki korzystnym różnicom kursowym.

Taki efekt miałoby rozwiązanie części rezerwy rewaluacyjnej. Zysk NBP jest odprowadzany do budżetu państwa jako część dochodów.

Środki z rezerwy rewaluacyjnej chciał wykorzystać w budżecie poprzedni minister finansów Grzegorz Kołodko, który wpisał 9 mld zł z tej rezerwy do projektu przyszłorocznego budżetu.

Sprawa rezerwy rewaluacyjnej wróciła podczas ubiegłotygodniowych obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Wiceprzewodniczący komisji, poseł Józef Gruszka z PSL zapowiedział, że złoży w trakcie drugiego czytania projektu ustawy budżetowej poprawkę, która zobowiąże NBP do wypłaty 14 mld zł z rezerwy rewaluacyjnej do budżetu.

NBP miałby w trzy miesiące po wejściu ustawy budżetowej w życie przekazać budżetowi środki z rezerwy.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)