Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dlaczego RPP podniosła stopy?

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła podnieść w sierpniu stopy procentowe o 50 punktów bazowych z powodu wyników projekcji inflacji banku centralnego oraz rosnących oczekiwań inflacyjnych / ISB /

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła podnieść w sierpniu stopy procentowe o 50 punktów bazowych z powodu wyników projekcji inflacji banku centralnego oraz rosnących oczekiwań inflacyjnych, wynika ze środowego komunikatu banku. Projekcja ta zakłada m.in. ponad 50-proc. prawdopodobieństwo przestrzelenia celu inflacyjnego w 2005 i 2006 roku.

„Czynnikami, które zadecydowały o skali podwyżki, były wyniki sierpniowej projekcji inflacji oraz ryzyko pojawienia się presji płacowej wywołanej oczekiwaniami inflacyjnymi” – podano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Zgodnie z projekcją inflacji, która zostanie przedstawiona w przyszły wtorek, przy założeniu niezmienionych stóp procentowych, prawdopodobieństwo utrzymania się inflacji powyżej celu inflacyjnego 2,5% w latach 2005 i 2006 jest wyższe, niż prawdopodobieństwo tego, że inflacja znajdzie się poniżej celu.

"Z 50-procentowym prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 2,1%-5,4% w IV kw. 2005 r. i 1,1%-4,4% w IV kw. 2006 r.” – uważa Rada.

Rada uznała podwyżkę o 50 pb za niezbędną, mimo że niektóre z czynników, które w ostatnich miesiącach przyczyniły się do wzrostu inflacji powoli ustępują, w szczególności efekty cenowe wejścia Polski do Unii Europejskiej (UE), podano w komunikacie.

„Dążąc do tego, aby podwyższona inflacja miała charakter przejściowy, Rada nie zmienia stanowiska, że zacieśnienie polityki pieniężnej powinno następować stopniowo” – napisała dalej RPP.

RPP zaznacza, że polska gospodarka znajduje się w fazie silnego wzrostu. Według szacunków NBP roczne tempo wzrostu PKB w drugim kwartale br. wyniosło około 6% wobec 6,9% w I kwartale.

Zdaniem Rady, wzrost gospodarczy w znacznym stopniu wynika z dynamicznie rosnącego eksportu. Pojawia się też coraz więcej sygnałów wzrostu wydatków inwestycyjnych, według danych GUS inwestycje w przedsiębiorstwach w pierwszym półroczu 2004 roku były wyższe o 8,7% niż w analogicznym okresie 2003 roku, odnotował także bank centralny.

„Obserwowany od kilku kwartałów wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych (który pod koniec II kwartału br. osiągnął poziom 80,7%) sprzyja pojawieniu się presji inflacyjnej; w dłuższej perspektywie powinna być ona łagodzona przez efekty podażowe zwiększających się obecnie inwestycji” – czytamy dalej.

„Czynnikiem ryzyka wzrostu inflacji są przede wszystkim rosnące oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych, które wzrosły w sierpniu br. do 4,5%, wobec 4,0% w lipcu br. i 0,8% w sierpniu 2003 r. Odnotować jednak należy, że w ostatnim miesiącu wzrost oczekiwań inflacyjnych był niższy niż wzrost inflacji bieżącej” – głosi komunikat.

Według Rady kształtowanie się oczekiwań w przyszłości w znacznym stopniu będzie zależało od prowadzonej polityki pieniężnej.

Następne posiedzenie Rady odbędzie się 9 września 2004 roku i będzie poświęcone omówieniu „Założeń polityki pieniężnej na 2005 r.”

Posiedzenie Rady, na którym dyskutowane będą parametry polityki pieniężnej, odbędzie się w dniach 28-29 września.

Podstawowa stopa referencyjna będzie od 1 lipca wynosiła 5,75%. Stopa redyskonta weksli wyniesie 6,25%, lombardowa – 7,25%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków – 4,25%. RPP utrzymała restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej.

Od 26 sierpnia podstawowa stopa referencyjna będzie wynosić 6,5%. Stopa redyskonta weksli wyniesie 7,0%, stopa lombardowa – 8,0%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków – 5,0%. Nastawienie w polityce pieniężnej jest wciąż restrykcyjne, po zmianie z neutralnego w kwietniu.

Większość analityków ankietowanych przez agencję ISB uważało, że Rada podniesie stopy procentowe w sierpniu o 25 pb po podwyżkach w czerwcu i lipcu, które wywindowały stopy łącznie o 75 pb.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)