Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dlaczego złoty osłabł?

0
Podziel się:

Osłabienie złotego w ciągu ostatnich miesięcy wynikało z utrzymującej się niepewności na rynku finansowym i może świadczyć o nieufności inwestorów co do sprawności absorpcji funduszy strukturalnych oraz realizacji planów prywatyzacji

- ocenili w "Analizie sytuacji gospodarczej Polski w 2003 roku" eksperci Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Zdaniem autorów raportu czynnikiem przeciwdziałającym osłabianiu złotego powinny być oczekiwania zwiększonego napływu środków z Unii Europejskiej oraz wpływy z prywatyzacji, które obniżą podaż obligacji konieczną do sfinansowania deficytu budżetowego.

"Osłabienie waluty może zatem świadczyć o nieufności rynku walutowego co do sprawności absorpcji funduszy strukturalnych oraz realizacji zaplanowanych dochodów z prywatyzacji" - głosi raport MGPiPS.

Według autorów raportu słabszy złoty może być postrzegany przez Radę Polityki Pieniężnej jako jeden z czynników inflacjogennych, przemawiających za wstrzymaniem się z redukcjami stóp procentowych.

"Rada może postrzegać ten czynnik jako inflacjogenny, powstrzymujący ją przed obniżką stóp" - napisali autorzy analizy.

Zdaniem analityków resortu RPP ma mało powodów do poluzowania polityki pieniężnej.

"Ocenia się, iż nowo wybrana Rada podtrzyma neutralne nastawienie w polityce monetarnej" - napisali w raporcie.

Przeciwko zmianie nastawienia w polityce monetarnej przemawia m.in. - mimo ożywienia gospodarczego - nadal niski poziom inwestycji oraz stabilna inflacja. Według autorów raportu ożywienie gospodarcze jest jeszcze zbyt nikłe, a dotychczasowe redukcje stóp "nie zostały jeszcze zdyskontowane w stopie inflacji".

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)