Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do końca roku stopy spadną o 75 pkt.

0
Podziel się:

Jeżeli nowy minister finansów Andrzej Raczko dokona reformy fiskalnej, to podstawowe stopy procentowe do końca tego roku mogą spaść o dalsze 75 pkt. bazowych - sądzą analitycy Societe Generale i Credit Suisse First Boston.

Oznaczałoby to, że po środowej redukcji o 25 pkt. bazowych, najważniejsza 14-dniowa stopa interwencyjna spadłaby na koniec roku do 4,5 proc. z obecnego poziomu 5,25 proc.

W swoim komentarzu CSFB zwraca uwagę na wtorkową wypowiedź ministra gospodarki i pracy Jerzego Hausnera, według którego rząd nie może zlekceważyć obaw agencji Standard&Poor's związanych z polityką fiskalną w Polsce, która w poniedziałek skłoniła tę agencję do zmiany perspektywy ratingu na negatywną ze stabilnej.

Hausner zaznaczył też, że chce, by rynki postrzegały budżet na 2004 rok jako "bezpieczny".

"Sądzimy, że w krótkim okresie priorytetem rządu będzie zapewnienie rzeczywistej konwergencji poprzez pobudzenie wzrostu i zmniejszenie bezrobocia, ale nie będzie temu towarzyszyło dramatyczne poluzowanie polityki fiskalnej, ponieważ rząd jest świadom konsekwencji" - uważają analitycy CSFB.

Na fiskalną niepewność, której nie rozproszyło wtorkowe posiedzenie rządu zwracają też uwagę analitycy Societe Generale. Według nich jest to obok "jastrzębich w tonie" wypowiedzi członków RPP ze środy główny powód pogorszenia nastroju rynku, mimo obniżki stóp.

"Członkowie Rady na konferencji prasowej wyraźnie stwierdzili, że postępujące ożywienie gospodarki ogranicza pole do dalszych redukcji stóp w czasie, gdy polityka fiskalna zwiększa ryzyko inflacyjne w najbliższym roku" - napisali w swym komentarzu analitycy Societe Generale.

SG sądzi, że w lipcu nie ma co się spodziewać dalszej redukcji, co ich zdaniem między wierszami zasugerował sam prezes NBP Leszek Balcerowicz stwierdzając, że na najbliższym spotkaniu "Rada będzie miała znacznie mniej danych makroekonomicznych do przeanalizowania".

"Letnia przerwa w cyklu redukcji podstawowych stóp procentowych (lipiec lub lipiec-sierpień) jest dla Rady prawdopodobną opcją. Taki krok powinien zadowolić rosnące przekonanie wśród członków RPP, że comiesięczne obniżki stóp nie są najwłaściwszą strategią" - uważa SG.

O perspektywie polityki pieniężnej na najbliższe miesiące w dużym stopniu w ocenie analityków przesądzi wynik zapowiedzianego na przyszły tydzień spotkania wicepremiera Hausnera z RPP.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)