Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch nadał rating BBB+ dla polskich euroobligacji

0
Podziel się:

Agencja ratingowa Fitch przyznała wrześniowej emisji polskich euroobligacji rating BBB+. Polska zamierza wyemitować na początku września 3-letnie obligacje o zmiennej stopie procentowej denominowane w euro. Wartość emisji ma wynieść 300 mln euro. Jej organizatorem został Dresdner Kleinwort Wasserstein.

Agencja ratingowa Fitch przyznała wrześniowej emisji polskich euroobligacji rating BBB+ - podał Fitch w komunikacie opublikowanym w poniedziałek.

Polska zamierza wyemitować na początku września 3-letnie obligacje o zmiennej stopie procentowej denominowane w euro. Wartość emisji ma wynieść 300 mln euro. Jej organizatorem został Dresdner Kleinwort Wasserstein.

"Perspektywa ratingu długoterminowego w walucie zagranicznej dla Polski (BBB+) oraz w walucie krajowej (A+) jest stabilna" - podała agencja w komunikacie.

Fitch Ratings ocenia, że plan tegorocznego deficytu budżetowego - szacowanego na 38,7 mld zł - nie zostanie przekroczony. Agencja spodziewa się jednak, że dług publiczny wzrośnie do ok. 50 proc. PKB. Tymczasem średnia wielkość długu dla krajów z ratingiem BBB wynosi 40 proc. PKB.

Eksperci Fitch zwracają uwagę na symptomy ożywienia gospodarczego w Polsce i duży wzrost eksportu kreowany przez słabego złotego i programy naprawcze wprowadzane przez polskie przedsiębiorstwa. Zdaniem analityków agencji dzięki tym czynnikom deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniesie w 2003 roku ok. 2,3 proc. PKB. To najmniej od połowy lat 90.

Ze względu na niewielką presję na wzrost cen Fitch spodziewa się siódmej już w tym roku obniżki stóp procentowych.

Agencja obawia się jednak poluzowania polityki fiskalnej w 2004 roku. Według niej wskazują na to wstępne założenia do projektu przyszłorocznego budżetu.

„My również będziemy analizować projekt budżetu, kiedy zostanie zaprezentowany” - powiedział James McCormack, Dyrektor Ratingów Krajów w agencji Fitch.

„Jednak wygląda na to, że rząd jest skłonny opóźnić reformy budżetowe. Poziom zadłużenia Polski już obecnie jest wyższy niż w krajach o podobnym ratingu. Jest prawdopodobne, że jakiekolwiek dalsze pogorszenie w tym zakresie może poddać ratingi pewnej presji” - dodał McCormack.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)