Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF rozważa zakładanie lokat w bankach komercyjnych

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów rozważa rozszerzenie od 2003 roku instrumentarium zarządzania płynnością budżetu państwa m.in. o lokaty w bankach komercyjnych

Ministerstwo Finansów rozważa rozszerzenie od 2003 roku instrumentarium zarządzania płynnością budżetu państwa m.in. o lokaty w bankach komercyjnych - poinformował PAP Piotr Marczak, wicedyrektor Departamentu Długu Publicznego MF.

'Ten pomysł jest już od dawna rozważany, ale sytuacja mu nie sprzyjała ze względu na dużą nadpłynność w sektorze bankowym. A w takiej sytuacji lokowanie pieniędzy poza NBP oznaczałoby, że te banki je z powrotem do NBP zaniosą. Efekt taki sam, ale my mielibyśmy niższe oprocentowanie' - powiedział PAP Marczak.

W lipcu na lokatach złotowych rządu w NBP znajdowało się 12,3 mld zł. Terminy zapadalności lokat zależą od przewidywanych płatności Ministerstwa Finansów.

Początkowo banki miałyby być wybierane spośród tych, które uzyskają status dealerów skarbowych papierów wartościowych.

'Trwa konkurs na wybór banków, które będą posiadać status dealera skarbowych papierów wartościowych. Siłą rzeczy to grono, przynajmniej na początkowym etapie, miałoby jeden z przywilejów zawierania z nami tego typu transakcji' - powiedział Marczak.

'Grono dealerów jest wybierane na podstawie różnych kryteriów, a wśród nich jest ocena wiarygodności banku. Banki-dealerzy siłą rzeczy będą musiały mieć sporo naszych papierów skarbowych, więc możliwe będzie dokonywanie transakcji zabezpieczonych tymi papierami' - dodał.

Lokaty miałyby mieć oprocentowanie rynkowe, niewykluczone, że wyższe niż w NBP.

'Oprocentowanie w NBP nie musi być wyższe (niż w bankach komercyjnych). Lokaty w NBP też są w przybliżeniu na zasadach rynkowych, w oparciu o stawki rynkowe i rentowność naszych bonów' - powiedział Marczak.

Ministerstwo Finansów zakłada lokaty w NBP od kwietnia 1995 roku. Poza tym w ramach zarządzania płynnością budżetu może emitować krótkoterminowe, awaryjne bony skarbowe, organizuje przetargi odkupu bonów i obligacji oraz przetargi zamiany obligacji.

Nowe elementy systemu zarządzania płynnością budżetu mają ruszyć od przyszłego roku. System może jeszcze być rozbudowany o dodatkowe instrumenty.

'W niektórych krajach instytucje zarządzające długiem poza lokatami również zarządzają gotówką, np. poprzez warunkowe albo bezwarunkowe zakupy papierów wartościowych na rynku krajowym i zagranicznym' - powiedział Marczak.

Transakcje warunkowe to takie, gdy jednocześnie z transakcją kupna zawiera się transakcję sprzedaży po określonej cenie i w określonym dniu.

'W najbliższej perspektywie jeszcze tego nie planujemy. Takie są jednak rozwiązania w innych krajach i pewnie prędzej czy później do tego dojdziemy' - powiedział Marczak.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)