Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF zwiększy emisję obligacji

0
Podziel się:

Dodatkowa emisja polskich obligacji w dolarach może zostać zwiększona do 400 mln USD

inisterstwo Finansów potwierdza sprzedaż przez Polskę dodatkowej emisji 400 mln dolarów obligacji po cenie 106 USD za nominał o wartości 100 USD - poinformował w piątek resort finansów w komunikacie.

'Obligacje wycenione zostały na 106 proc. ich wartości nominalnej, co oznaczało rentowność 5,45 proc., o 150 pkt. bazowych wyższą od rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych' - napisano w komunikacie.

Oprocentowanie wynosi 6,25 proc, zapadalność obligacji przypada na 2012 rok.

Rozliczenie transakcji planowane jest na 12 września 2002 roku. Kierownikami konsorcjum rozprowadzającego obligacje były J.P. Morgan Securities Inc. i Salomon Smith Barney Inc.

W czwartek o transakcji poinformowało PAP źródło w JP Morgan. Źródła bankowe i rządowe informowały w czwartek po południu, że emisja może wynieść 250 mln USD. Po kilku godzinach kwota ta zwiększyła się do 350 mln USD, a ostatecznie wzrosła do 400 mln USD.

Takie same obligacje MF emitowało w czerwcu i cena emisyjna puli o wartości 1 mld USD wyniosła 99,209 USD. Początkowo MF chciało sprzedać w czerwcu obligacje o wartości 750 mln USD, ale wobec możliwości uzyskania dobrej ceny oferta wzrosła do 1 mld USD.

Spread tych samych obligacji wyemitowanych w czerwcu wyniósł 158 pb powyżej papierów amerykańskich.

W 2002 roku Ministerstwo Finansów wyemitowało na rynku europejskim obligacje o wartości 750 mln euro. Obligacje o terminie zapadalności w marcu 2012 roku i oprocentowaniu 5,5 proc., uzyskały rentowność 5,725 proc., czyli 75 punktów bazowych powyżej odpowiednich niemieckich obligacji skarbowych.

Polska ma rating dla długoterminowych zobowiązań w walucie obcej na poziomie Baa1 od Moody's Investors Service, BBB plus od Standard&Poor's oraz BBB plus od Fitch Ratings.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)