Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MFW o atakach na RPP i NBP

0
Podziel się:

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego zaapelowała o zachowanie niezależności RPP i zaprzestanie ataków na Radę i NBP. MFW radzi RPP wstrzymać się z dalszymi obniżkami stóp do czasu pojawienia się efektów poprzednich cięć

.

'Ataki na NBP muszą ustąpić, sytuacja RPP i NBP musi pozostać niezmieniona' - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej podsumowującej efekty misji MFW w Polsce jej szefowa Susan Schadler.

'Nigdzie indziej nie widziałam podobnej sytuacji jak w Polsce, sytuacja między Parlamentem a Radą Polityki Pieniężnej jest bardzo napięta' - dodała Schadler.

Fundusz negatywnie odniósł się do prób ograniczenia niezależności RPP w tym także do uchwały, w której 'Sejm wzywa RPP do realizacji ustawowego obowiązku wspierania polityki gospodarczej rządu'.

'Propozycja uchwały sejmowej jest złowieszcza i może zagrozić budowie gospodarki rynkowej' - napisał MFW w raporcie.

W czwartek wieczorek Sejm ma głosować projekt uchwały.

Na początku marca Sejm przeprowadził debatę o polityce monetarnej i nad projektem uchwały o RPP, który wniesiony został przez posłów rządzącej koalicji po lutowym posiedzeniu Rady, na którym pozostawiła stopy procentowe bez zmian.

W Sejmie znajduje się też złożony pod koniec ubiegłego roku projekt nowelizacji ustawy o NBP autorstwa posłów PSL i Unii Pracy. Jednym z założeń projektu jest zwiększenie liczby członków RPP oraz zobowiązanie RPP do dbania o wzrost gospodarczy. Jednak do tej pory projektu nie poparł SLD i nie trafił pod obrady.

'Utrzymanie niezależności RPP jest bardzo ważne' - skomentowała szefowa misji MFW plany nacisku na Radę.

W czwartek w obronie niezależności banku centralnego i przeciwko nowelizacji ustawy o NBP wystąpił prezydent Aleksander Kwaśniewski.

'Uważam, że dyskusja nad ustawą o NBP i ewentualne zmiany kształtu Rady będą tylko kłopotem dla gospodarki i przedsiębiorców, a nie pomocą' - powiedział w Sejmie Kwaśniewski.

'Przyczynią się do zaostrzenia konfliktu i stanowisk oraz zwiększą wstrzemięźliwość w podejmowaniu decyzji przez RPP' - dodał. Prezydent powiedział niedawno, że będzie bronił niezależności RPP.

Również według MFW, niewielkie zmiany parametrów polityki pieniężnej, które pomogłoby rządowi realizować program gospodarczy, nie są tak ważne, jak zachowanie niezależności Rady.

'Niska inflacja jest korzystna dla wzrostu gospodarczego i próby podważenia niezależności władz monetarnych mogą zaszkodzić ograniczaniu inflacji' - napisał w raporcie podsumowującym wyniki misji w Polsce MFW.

W raporcie przedstawionym w czwartek w Warszawie MFW radzi wstrzymanie się z dalszymi obniżkami stóp procentowych w Polsce do czasu pojawienia się skumulowanych efektów poprzednich cięć.

'Obniżka stóp procentowych o około 900 punktów bazowych od ubiegłego roku była duża i trzeba poczekać na skumulowane efekty, by uniknąć błędów w cięciu stóp' - napisał MFW w raporcie.

'Tak duża redukcja stóp procentowych, jak w 2001 jest nie do powtórzenia w 2002 roku' - dodała Schadler. W 2001 roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe łącznie o 750 pkt bazowych, a w styczniu 2002 roku o kolejne 100-200 pkt bazowych.

'Decyzje dotyczące polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach będą trudne, podstawą powinien być cel inflacyjny na koniec 2003 roku, około 4 proc.' - dodał MFW.

Według MFW, RPP powinna wyznaczyć w perspektywie wejścia Polski do ERM2 cel inflacyjny na koniec 2005 roku 3 proc. Raport prognozuje, że inflacja na koniec 2002 wzrośnie do około 4 proc. z 3,6 proc. w 2001 roku.

MFW prognozuje wzrost gospodarczy w 2002 roku na 1-1,5 proc. PKB, dzięki przyspieszeniu, które ma nastąpić w II połowie roku.

Fundusz nie widzi powodu do obaw o saldo na rachunku bieżącym, którego wzrost będzie lekki do 4 proc. PKB z szacowanych około 3,9 proc. w 2001 roku.

MFW spodziewa się, że deficyt ekonomiczny w 2002 roku wyniesie 5 proc. PKB, tak samo jak w 2001 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)