Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

'NIE' dla zmian w NBP

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Europejska przyjęła w środę opinie o niezgodności z prawem Unii Europejskiej projektów nowelizacji ustawy o NBP autorstwa PSL i UP oraz Samoobrony.

'My nie rozstrzygamy o treści projektów ustaw, tylko odpowiadamy na pytanie, czy wedle zebranych opinii Komisja Europejska uważa, że projekty są zgodne albo niezgodne z prawem Unii Europejskiej' - powiedział na posiedzeniu komisji jej przewodniczący Józef Oleksy.

'Marszałek natomiast zadecyduje, czy zwróci te projekty do uzupełnienia i czy po uzupełnieniu, po usunięciu niezgodności te projekty mogą być dalej procedowane' - dodał.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej przedstawił we wtorek opinie do projektów, według których oba nie są zgodne z prawem UE. Projekt PSL i Unii Pracy zakłada między innymi zwiększenie liczby członków Rady Polityki Pieniężnej oraz zobowiązanie RPP do dbania o wzrost gospodarczy. W opinii Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej niezgodne z prawem europejskim jest ustalenie kilku równorzędnych celów. Natomiast propozycja zwiększenia liczby członków RPP nie wzbudziła zastrzeżeń UKIE.

'Wskazanie dodatkowych celów dla NBP samo w sobie nie prowadzi do naruszenia Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (...), jednak muszą być one podporządkowane głównemu celowi, jakim jest stabilność cen' - napisano w opinii przyjętej przez komisję.

Projekt Samoobrony między innymi zobowiązuje NBP do składania Sejmowi sprawozdania rocznego. Sejm udzielałby prezesowi NBP i członkom RPP absolutorium, a w przypadku nieuzyskania przez nich absolutorium mogliby oni zostać odwołani z funkcji. Sejm w ustawie miałby też zatwierdzać założenia polityki pieniężnej państwa.

'Sprawy proceduralne dotyczące sposobu powoływania i odwoływania Prezesa NBP oraz członków RPP nie są co do zasady objęte zakresem prawa UE, jednak mogą prowadzić do uzależnienia banku centralnego od decyzji politycznej, jaką będzie udzielanie przez Sejm absolutorium prezesowi NBP i członkom RPP' - brzmi opinia przyjęta w środę przez komisję sejomową.

Niezależnie od dwóch projektów poselskich, w połowie kwietnia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o NBP dostosowujący polskie ustawodawstwo do standardów Unii Europejskiej. W czasie negocjacji na temat przyjęcia Polski do UE za jeden z warunków naszej akcesji uznano konieczność pełnej harmonizacji polskich przepisów dotyczących banku centralnego z postanowieniami Traktatu z Maastricht oraz Statutem Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego. Miało to dotyczyć w szczególności instytucjonalnej, personalnej i finansowej niezależności NBP. W stanowisku negocjacyjnym Polska zobowiązała się do zapewnienia do końca 2002 roku niezależności banku centralnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)