Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obligacje w jenach

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów rozważa przeprowadzenie emisji obligacji denominowanej w japońskich jenach

- poinformował minister finansów Grzegorz Kołodko w piątek.

'Do finansowania długu publicznego podchodzimy elastycznie, dlatego przygotowaliśmy emisję obligacji w euro, teraz finalizujemy w funtach i rozważamy emisję samurai bonds, ale wszystko będzie zależało od sytuacji na rynkach światowych' - powiedział minister finansów na wykładzie w Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Na początku tego roku Ministerstwo Finansów planowało przeprowadzenie emisji obligacji w jenach w końcu 2002 roku.

MF informował już, że na przełomie października i listopada zamierza sprzedać obligacje w funtach. Agentem emisji został wybrany UBS Warburg. Źródła bankowe wcześniej informowały, że emisja ma wynieść 250 mln funtów.

W tym roku MF sprzedał już na zagranicznych rynkach obligacje o wartości 1,4 mld USD i 750 mln euro.

W czerwcu MF wyemitowało obligacji o wartości 1 mld USD, a we wrześniu zwiększyło emisję o 400 mln USD.

Cena obligacji emisji wrześniowej wyniosła 106 USD za nominał o wartości 100 USD, czyli 150 pkt. bazowych powyżej odpowiednich papierów amerykańskich. Emisja początkowo planowana była na 250 mln USD, ale wobec znacznego popytu została zwiększona do 400 mln USD. MF oferowało obligacje o oprocentowaniu 6,25 proc. i terminie zapadalności w 2012 roku.

Takie same papiery MF emitowało w czerwcu i cena emisyjna puli o wartości 1 mld USD wyniosła 99,209 USD. Początkowo resort chciał sprzedać obligacje o wartości 750 mln USD, ale wobec możliwości uzyskania dobrej ceny oferta wzrosła do 1 mld USD. Spread wyniósł 158 pkt. bazowych powyżej papierów amerykańskich.

Na początku roku MF wyemitowało na rynku europejskim obligacje o wartości 750 mln euro. Obligacje o terminie zapadalności w marcu 2012 roku i oprocentowaniu 5,5 proc., uzyskały rentowność 5,725 proc., czyli 75 pkt. bazowych powyżej odpowiednich niemieckich obligacji skarbowych.

Polska ma rating dla długoterminowych zobowiązań w walucie obcej na poziomie Baa1 od Moody's Investors Service, BBB plus od Standard&Poor's oraz BBB plus od Fitch Ratings.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)